Penant
Former Jerseys

c2000s


c1980s

c1930s-1970s

c1920s

1981
Juvenile Women

1980
Juvenile Women
Junior Men
Junior Women
Senior Women

1966
Junior

1965
Senior
Junior

1964
Senior
Junior

1963
Senior

1962
Senior

 

St-Laurent, Montreal, QUEBEC  
Rivière des Prairies (Back River)  

Google Maps Link - photograph © Liam Birch


Current Jersey


photograph © courtesy Cartierville B.C.

CCA Champions 1980


photograph ©
courtesy Cartierville B.C.
c1954


photograph © courtesy Cartierville B.C.
c1909


photograph © courtesy Cartierville B.C.
C15 Champions 1912


1966 Black Trophy Winners



Club Alumni
Richard Chapman

Jean-Guy Lahaie
(R. Edgar Gilbert Award 2005: Builder)
Yves Guerard
(R. Edgar Gilbert Award 2009: Official)

Founded:
1904
Founders:
Hugh Paton
Official Name: Club de Canotage de Cartierville Boating Club
Former Name:
Telephone:
514-334-1084
Website:
clubdecanotagecartierville.org
www.cartierville.org
Club Colours:
     

ACHIEVEMENTS
Champions: 1957, 1958, 1959, 1960,
1961, 1962, 1963, 1964, 1965, 1980

Runners-Up: 1931, 1938, 1954, 1966, 1967, 1978
3rd Place: 1934, 1968, 1977
INFORMATION
Le Club de Canotage de Cartierville Boating Club has a long history dating back to 1904. The club was incorporated in 1905 and took out CCA membership in 1908. The ‘Carts’ hold the record for consecutive national championships (nine) and continue to service the St-Laurent area of Montreal.
CCA COMMODORES
Wilfred Simon - 1973
Robert M. Sleeth - 1964
(Olympic Hall of Fame 1986: Builder)
(R. Edgar Gilbert Award 1984: Official)
E. Howard Radford - 1949
Honorary Commodore 1970-71
(Olympic Hall of Fame 1976: Builder;
Order of Canada 1979)

E. Elder Barlow - 1937
Angus C. Barwick - 1931
G. E. Radford - 1919



NATIONAL TEAM COACHES
None
CANADA GAMES MEDALISTS
Jean-Pierre Bertrand 1977 K2 500 K4 500 , Carolyn Carbonneau 1981 K2 500 K4 500 , Madeleine Clarke 1981 K2 500 K4 500 , Patrizia Dizazzo 1985 K4 500 K2 6k , Pierre Genest 1977 K2 500 K4 500 , Phil Hepburn 1969 K2 1000 C15 1000 , Brenda Jenkins 1973 K4 500 , Karen Lukanovich 1973 K2 500 K4 500 , Adrian Macek 1981 K1 500 K2 500 K4 500 , Diane Pigeon 1985 K4 500 , Lambert Poirier 1985 C4 500 , Shannon Robert 1989 K1 500 , Jim Ross 1973 K4 1000
NATIONAL TEAM ALUMNI

George Bossy
OLYMPICS 1952, 1956; NA Champs 1953 C1 1000
, 1954 C1 1000 , 1956 C1 1000 , 1957 C1 1000 , 1958 C1 1000

Michael Brown
OLYMPICS 1960, 1964; NA Champs 1956 K4 1000
, 1959 K2 1000 , 1962 K1 1000 K4 1000 , 1963 K4 1000 , 1967 K1 1000 K4 1000 K2 10k

Fred Heese
OLYMPICS 1964; Worlds 1963; NA Champs 1960 C2 1000 , 1961 C2 1000 , 1964 C2 1000
, 1965 C2 1000 C4 1000 , 1966 C4 1000 C2 10k , 1967 C4 1000 C2 10k , 1969 C2 10k , 1970 C4 1000

Paul Stahl
OLYMPICS 1964; NA Champs 1961 C1 1000 C4 1000 , 1963 C1 1000 C4 1000

Karen Lukanovich
OLYMPICS
  1976, 1980 *; Worlds  1977, 1978, 1979, 1981; Jr. Worlds 1975, 1977; Hungarian Junior Champs 1974 K2 ; NA Champs 1977 Jr K4 500 ; PA Champs 1978 K2 500 K4 500 , 1979 K4 500 K2 500  

Philip Hepburn
OLYMPICS 1980 †; Worlds 1973, 1975, 1978, 1979; NA Champs 1974 K2 10k , 1977 K4 1000 K2 500
K2 10k ; PA Champs 1978 K2 500 K4 1000 K4 500 , 1979 K4 500 K2 500 K4 1000 K2 1000

Lucie Guay
OLYMPICS 1980 †, 1984 K4
, Worlds 1977, 1978, 1979, 1981, 1982, 1983; Jr. Worlds 1975; NA Champs 1977 K2 500 K4 500 K2 5k ; PA Champs 1978 K4 500 , 1979 K2 500 K4 500 , 1980 K4 500 , 1983
K1 500 K4 500 K2 500

Jean-Pierre Bertrand
Worlds 1981, 1982; NA Champs 1977 Jr K2 500 Jr K4 500 Jr K2 10k
Michelle Favron

Jr. Worlds 1981; PA Champs 1979 Jr K2 500 Jr K4 500 , 1980 K4 500 Jr K4 500 Jr K2 500 , 1981 Jr K2 500 Jr K4 500 Jr K2 5k
Julianne Lukanovich
Jr. Worlds 1981; PA Champs 1979 Jr K2 500 Jr K4 500 , 1980 K4 500 Jr K2 500 , 1981 Jr
K2 500 Jr K4 500 Jr K2 5k K1 500
Brian Norris
Pan Ams 1967 C2 10k C2 1000 ; NA Champs 1966 C4 1000 C2 10k , 1967 C2
1000 C2 10k , 1968 C2 1000 C4 1000 C2 10k , 1969 C4 1000 , 1971 C4 1000 , 1972 C2 1000 C4 1000 C2 10k
Donald Bossy
Pan Ams 1967 C2 10k C2 1000 ; NA Champs 1966 C4 1000 C2 10k , 1967 C2 1000
C2 10k , 1968 C2 1000 C4 1000 C2 10k
William Robert
Pan Ams 1967; NA Champs 1963 C2 1000 , 1964 C2 1000 , 1966 C2 1000 C4 1000 C2 10k
, 1967 C2 1000 , 1968 C4 1000
Robert Kay
Pan Ams 1967 ; NA Champs 1963 C4 1000 , 1964 C2 1000 , 1965 C4 1000 , 1966 C2 1000 C2 10k
C4 1000 , 1967 C2 1000 , 1968 C4 1000 , 1969 C4 1000 , 1971 C1 1000   C2 1000   C2 10k , 1972 C4 1000 , 1973 C4 1000
Liz McGown
NA Champs 1972 K4 500
, 1973 K4 500 , 1974 K4 500 , 1977 K4 500 ; PA Champs 1979 K4 500
Dave Brown
NA Champs 1954 C2 1000 , 1956 C2 1000 , 1961 C1 1000 , 1969 C4 1000
W. Whyte
- NA Champs 1956 K4 1000
Mike Yurchuk
- NA Champs 1956 K4 1000 , 1957 K4 1000
Dennis Hemmings

NA Champs 1956 K4 1000
, 1957 K4 1000 , 1961 K4 1000
John Szaraz - NA Champs 1958 K4 1000
Jim Morrison - NA Champs 1954 C2 1000
Danny Bossy
- NA Champs 1960 C1 1000 C2 1000 C4 1000
Patrick Bossy
- NA Champs 1967 C4 1000 , 1969 C2 1000 C4 1000
Roddy Bossy - NA Champs 1965 C4 1000 , 1966 C4 1000
Norbert Heese

NA Champs 1962 C2 1000 C4 1000 , 1964 C1 1000 C2 1000
, 1965 C2 1000 C4 1000
Guy Boudreau - NA Champs 1962 C2 1000 C4 1000 , 1963 C2 1000 C4 1000
Frank Csaki - NA Champs  1960 C1 1000 C4 1000 , 1961 C4 1000
Ralph Benson - NA Champs 1958 C4 1000 , 1960 C2 1000 C4 1000
John Comoli

NA Champs 1960 C2 1000 C4 1000
, 1961 C2 1000 C4 1000 , 1963 C4 1000
Alec Pascal - NA Champs 1958 C4 1000
Nick Pascal
- NA Champs 1962 C4 1000
Bobby Jort - NA Champs 1958 C4 1000

Bill Line
- NA Champs 1958 C4 1000
Gordie Parnell
- NA Champs 1960 C4 1000
Avard Edwards
- NA Champs 1960 C4 1000
Roy Declerq - NA Champs 1960 C4 1000 K4 1000

Dave Yorston
- NA Champs 1960 C4 1000
Pierre Genest - NA Champs 1977 Jr K2 500 Jr K4 500 Jr K2 10k
Peter Radford - NA Champs 1964 C4 1000 , 1965 C4 1000 , 1969 C4 1000
Gerry Hill - NA Champs 1962 C2 1000
Don MacDuff
- NA Champs 1961 C4 1000
Stewart Smith
- NA Champs 1965 C4 1000
Mike McNamara - NA Champs 1967 C4 1000
Brian Smiley
- NA Champs 1967 C4 1000
George Wallace - NA Champs 1961 C4 1000 , 1965 C4 1000 , 1966 C4 1000
Andy Kasper
- NA Champs 1965 C4 1000 , 1966 C4 1000
Tommy Edge - NA Champs 1967 C4 1000
Art Dufays - NA Champs 1960 K4
André Duplessis
- NA Champs 1960 K4 1000
Peter Biller
- NA Champs 1967 K2 1000 K4 1000 K1 10k
Lou Toth
- NA Champs 1966 K4 1000
Peter Swirtlick
- NA Champs 1966 K4 1000
Karin Karbin - NA Champs 1968 K4
500
Maureen Custy

NA Champs 1967 K4 500 , 1968 K2 500 K4 500 , 1969 K2 500 K4 500 , 1970 K2 500
K4 500 , 1971 K2 500 K4 500
Anne-Marie Dupras - PA Champs 1979 K4 500
Adrian Macek - PA Champs 1981 Jr
K4 1000
Carolyn Carbonneau
PA Champs 1982 Jr K1 500 Jr K2 500 Jr K4 500 K1 5k , 1983 Jr K1 500 Jr K2 500 Jr K4 500