Donald D. May
Toronto Sailing & Canoe Club
 
 
1981
 
NATIONAL CHAMPIONS
OAKVILLE (1)
ONTARIO CHAMPIONS
NORTH BAY (2)
EOD CHAMPIONS
CARLETON PLACE (14)
WOD CHAMPIONS
 
QUEBEC DIVISION CHAMPIONS
CARTIERVILLE
ATLANTIC DIVISION CHAMPIONS
BANOOK
DOMINION DAY CHAMPIONS
OAKVILLE (1)
NATIONAL CHAMPIONSHIPS August 27-29
1981 Book of Champions Medalists
Ottawa, ON; Mooney's Bay; Rideau Canoe Club
# Club Pts
1
OAKVILLE (1)
Junior M, Junior W, Senior M
169
2
BURNABY 83
3
NORTH BAY
Midget W
82

4
Cartierville
Juvenile W
77
5
Mississauga
Juvenile M
66
6
Rideau
Senior W
65
7
Chateauguay 63
8
Cheema
Midget M
62
9
Banook 53
10
Senobe 48
11
Carleton Place 42
12
Lachine 39
13
Balmy Beach 28
13
Cap-de-la-Madeleine 28
15
Mic Mac 27
16
Onake 16
17
West Rouge 14
18
Gananoque 10
19
Maskwa 8
20
Toronto Island 6
20
Otterburn 6
20
Quebec 6
23
St. John's 5
24
Abenaki 3
25
Sack-a-Wa 2
Ottawa Citizen, August 31, 1981
Canadian Canoe Association

PROVINCIAL & DIVISIONAL CHAMPIONSHIPS
ONTARIO CHAMPIONSHIPS August 15
North Bay, ON; Trout Lake; North Bay Canoe Club
# Club Pts
1
North Bay (2) 162
2
Rideau 131
3
Mississauga 120
4
Carleton Place 85
5
West Rouge 50
6
Gananoque 45
7
Balmy Beach 34
Ottawa Citizen, August 18, 1981
EASTERN ONTARIO DIVISION August 9
Carleton Place, ON, Mississippi River, Carleton Place Canoe Club
# Club Pts  
1
Carleton Place (14)    
2
Rideau    
3
Gananoque    
4
 
     
Ottawa Citizen, August 10, 1981


* The article is not definitive but Carleton Place has their name engraved on the Victoria Yacht Club Trophy which recorded aggregate winner until 1984.
WESTERN ONTARIO DIVISION August 8
Toronto, ON, Long Pond, Centre Island, WOD
# Club Pts  
1   Unknown Champion    
2        
3        
4        
QUEBEC DIVISION August 15
Montreal, QC; Olympic Basin; Quebec Division
# Club Pts  
1
Cartierville 287  
2
Lachine 204  
3
Chateauguay 166  
4
Cap-de-la-Madeleine 146  
5
Otterburn 117  
6
Onake 79  
7
Quebec 51  
8
Vaudreuil 33  
9
Valleyfield 5  
Montreal Gazette, August 17, 1981
* The Quebec Provincial Championships (Bantam-Senior) served as the divisional qualification for the National Championships
ATLANTIC DIVISION August 9 *
Dartmouth, NS, Lake Banook; TSFCC
# Club Pts  
1
Banook 220  
2
Cheema 168  
3
Mic Mac 141  
4
Senobe 137  
5
Maskwa 30  
5
St. John's 30  
7
Sackawa 13  
8
Pisiquid 6  
9
Abenaki 3  
Chronicle-Herald, August 11, 1981
* These points are based on the top three finishes. Although final positions may actually be different, I am confident that Banook was the winner.
SENIOR WORLD CHAMPIONSHIPS July 29-August 2

1981
Nottingham, United Kingdom Holme Pierrepont
    No Medals
Alwyn Morris K2 1000 5th, K2 500 6th
Denis Barré K2 1000 5th, K2 500 6th
Larry Cain C1 500 5th
Sue Holloway K2 500 6th, K4 500 6th
Alexandra Barré K2 500 6th, K4 500 6th
Barb Olmsted K4 500 6th
Lucie Guay K4 500 6th
Stephen Botting C2 500 8th
Norm Behrens C2 500 8th
Alvin Brien K1 10k 8th
 
 
 
 
 
 

Competitors:
Alexandra Barré, Lucie Guay, Sue Holloway, Karen Lukanovich, Barb Olmsted, Norm Behrens, Brian Bliss, Stephen Botting, Larry Cain, Denis Barré, Jean-Pierre Bertrand, Alvin Brien, Keith Mercer, Alwyn Morris, Scott Oldershaw, Colin Shaw, Allan Thomson

EU Canoe Results
EUROPEAN JUNIOR CANOE CHAMPIONSHIPS August 17-24
 
1981
Sofia, Bulgaria Lake Pancharevo
    Larry Cain C1 1000 C1 500
 
 
 
 

Competitors:
Sylvia Arnold, Michelle Favron, Julianne Lukanovich, Nancy Olmsted, Larry Cain, Gunnar Eggerton, Eric Smith, Mark Holmes, Bill Trayling

PAN AMERICAN CANOE CHAMPIONSHIPS July 3-5
  1981 Oak Ridge, TN, USA Melton Hill Aquatic Centre
Senior Donald Brien
K2 1000 K1 500 K4 1000 K1 10k K1 1000 K2 500 K4 500
Martin Fraser C1 1000 C1 500 C2 500 C2 1000 C1 10k
Michael Hurley C2 1000 C2 500 C1 1000 C2 10k
Kevin Stott C2 1000 C2 500 C1 500 C2 10k
Bruce Chaisson K2 1000 K4 1000 K2 500
Jim Sleeth C2 500 C1 10k C2 1000 C1 500

Scott Logan
K4 1000 K4 500
Preston Fisk K4 1000 K4 500
Sheila Waldron K4 500 K2 500
Elizabeth Arnold K4 500

Lauren Hoyle
K4 500
Lynn Armour K4 500
Colin Brien K4 500
Sylvia Arnold K2 500
USA
1st
CAN 2nd
CUB 3rd
ARG 4th
   
 
 
 

Junior Julianne Lukanovich K2 500 K4 500 K2 5k K1 500
Michelle Favron
K2 500 K4 500 K2 5k
Nancy Olmsted
K1 500 K4 500 K2 5k
Sylvia Arnold K4 500 K1 5k
Eric Smith C2 10k C2 1000 C2 500

Gunnar Eggerton
C2 10k C2 1000 C2 500
Guylain St-Georges K1 5k K4 500 (w Cuba)
Bob Matthey C1 10k
Alison Brown K2 5k K4 500 (w Cuba)

Mark Holmes K4 500 K4 1000
Bill Trayling K4 500 K4 1000
Jeff Kerr K4 500 K2 10k
Bruce Webb K4 500 K2 10k
Denis Leger C1 1000 C2 10k
Darragh Meagher K4 1000
Adrian Macek
K4 1000
Normand Sauvé
C2 10k
Competitors:
Donald Brien, Martin Fraser, Michael Hurley, Kevin Stott, Bruce Chaisson, Jim Sleeth, Scott Logan, Preston Fisk, Sheila Waldron, Elizabeth Arnold, Lauren Hoyle, Lynn Armour, Colin Brien, Sylvia Arnold, Julianne Lukanovich, Michelle Favron, Nancy Olmsted, Eric Smith, Gunnar Eggerton, Guylain St-Georges, Bob Matthey, Alison Brown, Mark Holmes, Bill Trayling, Jeff Kerr, Bruce Webb, Denis Leger, Darragh Meagher, Adrian Macek, Normand Sauvé
Ottawa Citizen, July 6, 1981
COMMONWEALTH CANOEING CHAMPIONSHIPS August 8-10
 
1981
Hamilton, Scotland ??
 
1st
CAN

Colin Shaw K1 500
Barb Olmsted K2 500
Lucie Guay K2 500

These results are incomplete.

   
   
Competitors:
Colin Shaw, Barb Olmsted, Lucie Guay

Ottawa Citizen, August 10, 1981
BELGRADE INTERNATIONAL REGATTA July 20-21
1981
Belgrade, Yugoslavia Ada Cijanlija Regatta Course
CANADA
Alwyn Morris K2 1000
Denis Barré K2 1000
Sue Holloway K4 500 (w France)
Lucie Guay K4 500 (w France)
Alexandra Barré K4 500 (w France)
Alwyn Morris K2 500 4th
Denis Barré K2 500 4th
Sue Holloway K2 500 4th, K1 500 5th
Alexandra Barré K2 500 4th
Lucie Guay K1 500 8th
7th
41.5
   
   
 
 
 

Competitors:
Sue Holloway, Lucie Guay, Alwyn Morris, Denis Barré

TATA INTERNATIONAL REGATTA ??
 
1981
Tata, Hungary ??
      Alwyn Morris K2 500
Denis Barré K2 500
Sue Holloway K4 500

Lucie Guay K4 500

Alexandra Barré K4 500


Larry Cain C1 1000 6th, C1 500 7th
Alvin Brien K1 500 6th
Scott Oldershaw K4 1000 7th
Sue Holloway K2 500 8th
Alexandra Barré K2 500 8th
Alwyn Morris K1 1000 9th
 
 
 
 
 
 
 
Competitors:
Scott Oldershaw, Larry Cain, Alwyn Morris, Denis Barré, Alvin Brien, Sue Holloway, Lucie Guay, Alexandra Barré
ITALIAN INTERNATIONAL REGATTA June 13-14
 
1981
Castel Gandolfo, Italy Lake Albano
      Alwyn Morris K2 1000
Denis Barré K2 1000
Sue Holloway K2 500
Alexandra Barré K2 500

Larry Cain C1 500
Competitors:
Larry Cain, Alwyn Morris, Denis Barré, Sue Holloway, Alexandra Barré, Stephen Botting, Norm Behrens
Globe & Mail, June 15, 1981
DOMINION DAY REGATTA July 1
# Club Pts
Toronto, ON, Centre Island, Long Pond, DDRA
1
Oakville (1) 131
2
Mississauga 114
3    
Toronto Star, July 2, 1981
 
CANADA GAMES August 9-22
Thunder Bay Kayak & Canoe Club
Boulevard Lake
# Province
Total
Boulevard Lake, Thunder Bay, ON; Thunder Bay K&CC
1 Nova Scotia (1)
6
2
1
9
2 Ontario
3
1
3
7
3 Quebec
0
5
4
9
4 Newfoundland
0
1
1
2
NOVA SCOTIA
Cheema
Bruce Webb K1 500 K2 500 K4 500 , Jim Mullen K4 500 , Mary Mullen K1 500 K2 500 K4 500 , Patricia Taylor K2 500 K4 500
Banook
Steve Gallant C2 500 C4 500 , David Morris C4 500 , Barry Ring K4 500
Senobe
Bernie Irvin C1 500 C2 500 C4 500 , Trena Josey K4 500
Maskwa
Jeff Kerr K2 500 K4 500 , Jeremy Brown C4 500
Pisiquid
Lois Stevens K4 500
ONTARIO
North Bay
John Armstrong K4 500 , Scott Brough K4 500 , Alison Brown K1 500 K2 500 K4 500 , Kim Burns K4 500
Rideau
Nigel Smedmor C1 500 , Heather Hollingsworth K2 500
Carleton Place
John Witjes K2 500 K4 500 , Helen Code K4 500
Mississauga
Darragh Meagher K1 500 K2 500 K4 500
Oakville
Laurie More K4 500
QUEBEC
Lachine
Denis Leger C2 500 C4 500 , Normand Sauvé C2 500 C4 500 , Louis Masella K4 500 , Franck Gomez K4 500 , Guylain St-Georges K1 500 K4 500
Cartierville
Adrian Macek K1 500 K2 500 K4 500 , Carolyn Carbonneau K2 500 K4 500 , Madeleine Clarke K2 500 K4 500
Otterburn
Bob Matthey C1 500 C4 500 , Michael Sides C4 500
Cap-de-la-Madeleine
Carl Beaumier K2 500 K4 500
Quebec
Paule Racine K4 500
NEWFOUNDLAND
St. John's
Bruce Stacey C4 500 C2 500 , Paul Pearson C4 500 C2 500 , Ted Baker C4 500 , Dale Hutchens C4 500