OFFICERS of the CANADIAN CANOE ASSOCIATION / CANOEKAYAK CANADA

The Commodore of the Canadian Canoe Association was originally the de facto Executive Director of the organisation. The Commodore was both the figurehead and the top administrative official. For a long time, the role was held only for one year until 1977 when Thomas Deakin was the first of many two-year durations (notwithstanding S.J. Milligan's tenure during WWI). Today, the role of Commodore is now the Chairperson of the Sprint Racing Council of CanoeKayak Canada which is but one arm of a much larger paddle sport organisation. The "Commodore" today may hold office for multiple years.

ASSOCIATE CLUBS

Years
Commodore Rear Comm. Sec.-Treasurer            
1900 Ernest A. Black C. A. McNaughton E. R. 'Eddie' McNeill
  Ottawa C.C.
Brockville R.C. Britannia B.H.C.
d. July 18, 1902
         
 
1901 James Powell E. R. 'Eddie' McNeill T. A. Martin            
  Grand Trunk B.C. Britannia B.H.C.
Brockville R.C.
1902 Ernest A. Black D. S. MacLeod            
      Ottawa C.C. St. Lambert B.C.            
1903 James M. Hurcomb W. S. Walker H. J. Lyons            
  Ottawa C.C. Longueuil B.C. Britannia B.H.C.
 
 
 
1904 William F. Boardman R. A. Elliot C. H. Clendenning            
  Ottawa C.C. Longueuil B.C. Ottawa C.C.
d. January, 1907
 
 
1905 W. P. Kennedy C. H. Clendenning H. C. Bowine            
  Grand Trunk B.C.   Rideau C.C. St. Lambert B.C.
1906   O. K. 'Kenny' Gibson Wesley E. Gowling            
    Ottawa C.C.   Rideau C.C.            
1907 O. K. 'Kenny' Gibson W. A. McNabb Charles N. Marshall            
  Ottawa C.C. Toronto C.C. Grand Trunk B.C.
1908   W. A. McNabb Charles N. Marshall            
    Toronto C.C. Grand Trunk B.C.            
Years
Commodore Vice Comm. Rear Comm. Sec.-Treasurer  
1909 W. A. McNabb Charles N. Marshall Albert E. Cram A. E. Cuff        
  Toronto C.C. Grand Trunk B.C. Carleton Place C.C. Toronto C.C.        
 
 
 
1910 Charles N. Marshall Albert E. Cram L. T. Coppins K. C. Folger        
  Grand Trunk B.C. Carleton Place C.C. Buffalo C.C. St. John's Y.C.        
d. February 25, 1920
 
 
 
1911 Wesley E. Gowling Charles T. Hoare G. R. Futvoye J. Saxon Fraser        
  Rideau C.C. Toronto C.C. St. John's Y.C. Britannia B.C.        
 
 
 
1912 Charles T. Hoare William M. Jennings Horace Merrill A. E. Cuff        
  Toronto C.C. Grand Trunk B.C. New Edinburgh C.C. Toronto C.C.        
 
 
 
1913 William M. Jennings E. R. 'Eddie' McNeill Robert F. Wilson L. E. Church        
  Grand Trunk B.C. Britannia B.C. Toronto C.C. St. John's Y.C.
d. 1915
       
 
 
 
1914 E. R. 'Eddie' McNeill Robert F. Wilson S. J. Milligan Walter T. Lamb        
  Britannia B.C. Toronto C.C. St. Lambert B.C. New Edinburgh C.C.        
 
 
 
1915 Robert F. Wilson S. J. Milligan Walter T. Lamb Jack S. McGregor        
  Toronto C.C. St. Lambert B.C. Ottawa-New
Edinburgh C.C.
Toronto C.C.        
1916 S. J. Milligan Walter T. Lamb Frank R. Longstaff Sr. None        
  St. Lambert B.C. Ottawa-New
Edinburgh C.C.
Parkdale C.C.  
1917   Walter T. Lamb Frank R. Longstaff Sr. None        
    Ottawa-New
Edinburgh C.C.
Parkdale C.C.            
1918   Walter T. Lamb Frank R. Longstaff Sr. None        
    Ottawa-New
Edinburgh C.C.
Parkdale C.C.            
1919 George E. Radford Walter T. Lamb Frank R. Longstaff Sr. C. G. Wilkinson        
  Cartierville B.C. Britannia B.C. Parkdale C.C. St. John's Y.C.        
1920 Walter T. Lamb Frank R. Longstaff Sr. C. G. Wilkinson J. G. Craig        
  Britannia B.C. Parkdale C.C. St. John's Y.C.            
 
 
 
1921 Frank R. Longstaff Sr. George Peterson George W. Carson Harry D. Weismiller        
  Parkdale C.C. St. Lambert B.C. Carleton Place C.C. Parkdale C.C.        
 
 
 
1922 George Peterson George W. Carson Aubrey E. Ireland Sr. George E. Radford        
  St. Lambert B.C. Carleton Place C.C. Island A.A.A. Cartierville B.C.        
 
 
 
1923 George W. Carson Aubrey E. Ireland Sr. Andrew F. Marnell Charles C. Mason        
  Carleton Place C.C. Island A.A.A. Grand Trunk B.C. Rideau A.C.        
 
 
 
1924 Aubrey E. Ireland Sr. Andrew F. Marnell Ernest G. Tresidder Eric F. Thompson        
  Island A.A.A. Grand Trunk B.C. Rideau A.C. Humber Bay C.C.        
 
 
 
1925 Andrew F. Marnell Ernest G. Tresidder Harry D. Weismiller Ernest G. Tresidder (Tr.)        
  Grand Trunk B.C. Rideau A.C. Parkdale C.C. Rideau A.C.        
 
    Fred S. Nickle (Sec.)        
    Grand Trunk B.C.        
1926 Ernest G. Tresidder Harry D. Weismiller James C. Pettigrew Eric F. Thompson        
  Rideau A.C. Parkdale C.C. Valois B.C. Balmy Beach C.C.        

1927

Harry D. Weismiller James C. Pettigrew William J. Wing Eric F. Thompson        
  Parkdale C.C. Valois B.C. Gananoque M.& C.C. Island A.A.A.        
 
 
 
Years
Commodore Vice Comm. Rear Comm. 2nd Rear Comm. Sec.-Treasurer    
1928 James C. Pettigrew Eddie M. MacMillan Jack S. McGregor Angus C. Barwick R. Edgar Gilbert    
  Valois B.C. Britannia B.C. Toronto C.C. Cartierville B.C. Valois B.C.    
 
 
 
1929 Eddie M. MacMillan Jack S. McGregor Angus C. Barwick L. Reg Gisborne J. S. Forsyth    
  Britannia B.C. Toronto C.C. Cartierville B.C. Ottawa-New
Edinburgh C.C.
       
1930 Jack S. McGregor Angus C. Barwick L. Reg Gisborne Edgar T. Alberts Roy C. Nurse     
  Toronto C.C. Cartierville B.C. Ottawa-New
Edinburgh C.C.
Toronto C.C. Balmy Beach C.C.    
 
 
 
1931 Angus C. Barwick L. Reg Gisborne Roy C. Nurse  Frank Clement R. Edgar Gilbert    
  Cartierville B.C. Ottawa-New
Edinburgh C.C.
Balmy Beach C.C. Lachine R.C.C. Valois B.C.    
 
 
 
1932 L. Reg Gisborne J. P. Swalm Frank Clement Allan R. Groves R. Edgar Gilbert    
  Ottawa-New
Edinburgh C.C.
Parkdale C.C. Lachine R.C.C. Carleton Place C.C. Valois B.C.    
 
 
1933 H. H. McKee Frank Clement Allan R. Groves Edgar T. Alberts R. Edgar Gilbert    
  Parkdale C.C. Lachine R.C.C. Carleton Place C.C. Toronto C.C. Valois B.C.    
 
 
 
1934 Frank Clement Allan R. Groves Edgar T. Alberts E. Elder Barlow R. Edgar Gilbert    
  Lachine R.C.C. Carleton Place C.C. Toronto C.C. Cartierville B.C. Valois B.C.    
 
 
 
1935 Allan R. Groves Edgar T. Alberts E. Elder Barlow Gordon F. Potter R. Edgar Gilbert    
  Carleton Place C.C. Toronto C.C. Cartierville B.C. Gananoque M.& C.C. Valois B.C.    
1936 Edgar T. Alberts E. Elder Barlow Fred W. Brown Roy C. Nurse  R. Edgar Gilbert    
  Toronto C.C. Cartierville B.C. Brantwood Beach C.C. Balmy Beach C.C. Valois
Boating Club
   
 
 
 
1937 E. Elder Barlow Fred W. Brown Roy C. Nurse  Andrew B. Martin R. Edgar Gilbert    
  Cartierville B.C. Brantwood Beach C.C. Balmy Beach C.C. St. Lambert A.A.A. Valois B.C.    
 
 
 
1938 Fred W. Brown Roy C. Nurse  Andrew B. Martin Eric A. Roy R. Edgar Gilbert    
  Brantwood Beach C.C.
d. 1961
Balmy Beach C.C. St. Lambert A.A.A. Ottawa-New
Edinburgh C.C.
Valois B.C.    
 
 
 
1939 Roy C. Nurse  Andrew B. Martin Eric A. Roy Walter H. Barlow R. Edgar Gilbert    
  Balmy Beach C.C.
d. 1984
St. Lambert A.A.A. Ottawa-New
Edinburgh C.C.
Parkdale C.C.
(Boulevard)
Valois B.C.    
 
 
1940 Andrew B. Martin Eric A. Roy William Bond William H. Nickle R. Edgar Gilbert    
  St. Lambert A.A.A. Ottawa-New
Edinburgh C.C.
Parkdale-Swansea C.C. Grand Trunk B.C. Valois B.C.    
 
 
 
1941 Eric A. Roy A. Churchill Rice William H. Nickle Cecil W. Powers R. Edgar Gilbert    
  Ottawa-New Edinburgh C.C. Toronto C.C. Grand Trunk B.C. Ottawa-New
Edinburgh C.C.
Valois B.C.    
 
 
 
1942 A. Churchill Rice William H. Nickle Cecil W. Powers Len B. Johnson R. Edgar Gilbert    
  Toronto C.C. Grand Trunk B.C. Ottawa-New
Edinburgh C.C.
Island C.C. Valois B.C.    
 
 
 
1943 William H. Nickle Cecil W. Powers Len B. Johnson William G. Cleevely R. Edgar Gilbert    
  Grand Trunk B.C. Ottawa-New
Edinburgh C.C.
Island C.C. Otterburn B.C. Valois B.C.    
 
 
 
1944 Cecil W. Powers Len B. Johnson William G. Cleevely Harry B. Bourassa R. Edgar Gilbert    
  Ottawa-New
Edinburgh C.C.
Island C.C. Otterburn B.C. Rideau C.C. Valois B.C.    
 
 
 
1945 Len B. Johnson William G. Cleevely Harry B. Bourassa Albert D. Fluker R. Edgar Gilbert    
  Island C.C. Otterburn B.C. Rideau C.C. Island C.C. Valois B.C.    
 
 
 
1946 William G. Cleevely Harry B. Bourassa Albert D. Fluker J. M. MacNicol R. Edgar Gilbert    
  Otterburn B.C. Rideau C.C. Island C.C. Lachine R.C.C. Valois B.C.    
 
 
 
1947 Harry B. Bourassa Albert D. Fluker J. M. MacNicol James A MacIsaac R. Edgar Gilbert    
  Rideau C.C.
d. December 11, 2009
Island C.C. Lachine R.C.C. Britannia B.C. Valois B.C.    
 
 
1948 Albert D. Fluker E. Howard Radford James A MacIsaac Allan W. Whiskin R. Edgar Gilbert    
  Island C.C. Cartierville B.C. Britannia B.C. Island C.C. Valois B.C.    
  (H. Brown - Acting)
     
     
1949 E. Howard Radford James A MacIsaac Allan W. Whiskin Dan Ryan Sr. R. Edgar Gilbert    
  Cartierville B.C.
d. March 25, 2004
Britannia B.C. Island C.C. Grand Trunk B.C. Valois B.C.    
(H. Brown - Acting)
     
     
1950 C. Kenneth Stroulger E. Ralph Reilly Dan Ryan Sr. Gordon H. Jermyn E. Howard Radford    
  Rideau C.C.
d. February 15, 1990
Island C.C. Grand Trunk B.C. Gananoque M.& C.C. Cartierville B.C.    
 
 
1951 E. Ralph Reilly Dan Ryan Sr. Gordon H. Jermyn Hank E. Farintosh E. Howard Radford    
  Island C.C. Grand Trunk B.C. Gananoque M.& C.C. Balmy Beach C.C. Cartierville B.C.    
 
 
 
1952 Dan Ryan Sr. Gordon H. Jermyn Hank E. Farintosh E. Robert Richardson E. Howard Radford    
  Grand Trunk B.C.
d. 1961
Gananoque M.& C.C. Balmy Beach C.C. Chateauguay C.C. Cartierville B.C.    
 
 
 
1953 Gordon H. Jermyn Hank E. Farintosh E. Robert Richardson John Muff E. Howard Radford    
  Gananoque M.& C.C. Balmy Beach C.C. Chateauguay C.C. Carleton Place C.C. Cartierville B.C.    
   
   
   
1954 Hank E. Farintosh E. Robert Richardson John Muff Jack B. Watts E. Howard Radford    
  Balmy Beach C.C. Chateauguay C.C. Carleton Place C.C. Toronto S.& C.C. Cartierville B.C.    
   
   
   
1955 E. Robert Richardson John Muff Jack B. Watts F. K. Joseph Geisler E. Howard Radford    
  Chateauguay C.C. Carleton Place C.C. Toronto S.& C.C. Otterburn B.C. Cartierville B.C.    
   
   
   
1956 John Muff Jack B. Watts F. K. Joseph Geisler Harold A. McCarney E. Howard Radford    
  Carleton Place C.C. Toronto S.& C.C. Otterburn B.C. Gananoque M.& C.C. Cartierville B.C.    
   
   
   
Years
Commodore 1st Vice Comm. 2nd Vice Comm. 3rd Vice Comm. 4th Vice Comm. Sec.-Treasurer
1957 Jack B. Watts F. K. Joseph Geisler Thomas A. Jamieson Kenneth R. Lane William L. Patterson E. Ralph Reilly
  Toronto S.& C.C. Otterburn B.C. Rideau C.C. Balmy Beach C.C. Mic Mac A.A.A. Island C.C.
   
   
   
1958 F. K. Joseph Geisler Thomas A. Jamieson Kenneth R. Lane William L. Patterson William J. Colligan William G. Cleevely
  Otterburn B.C. Rideau C.C. Balmy Beach C.C. Mic Mac A.A.A. Grand Trunk B.C. Otterburn B.C.
   
   
   
1959 Thomas A. Jamieson Kenneth R. Lane William L. Patterson William J. Colligan David G. Findlay William G. Cleevely
  Rideau C.C.
d. February 10, 1999
Balmy Beach C.C. Mic Mac A.A.A. Grand Trunk B.C. Carleton Place C.C. Otterburn B.C.
 
 
1960 Kenneth R. Lane William L. Patterson William J. Colligan David G. Findlay Robert M. Sleeth William G. Cleevely
  Balmy Beach C.C.
d. January 22, 2010
Mic Mac A.A.A. Grand Trunk B.C. Carleton Place C.C. Cartierville B.C. Otterburn B.C.
 
 
1961 William L. Patterson William J. Colligan David G. Findlay Robert M. Sleeth Gordon M. Cummings William G. Cleevely
  Mic Mac A.A.A. Grand Trunk B.C. Carleton Place C.C. Cartierville B.C. Banook C.C. Otterburn B.C.
   
   
   
1962 William J. Colligan David G. Findlay Robert M. Sleeth Gordon M. Cummings Kenneth E. Smith William G. Cleevely
  Grand Trunk B.C. Carleton Place C.C. Cartierville B.C. Banook C.C. Chateauguay C.C. Otterburn B.C.
   
   
   
1963 David G. Findlay Robert M. Sleeth Gordon M. Cummings Kenneth E. Smith E. D. Pat Way William G. Cleevely
  Carleton Place C.C.
d. September 13, 2010
Cartierville B.C. Banook C.C. Chateauguay C.C. Rideau C.C. Otterburn B.C.
 
 
1964 Robert M. Sleeth Gordon M. Cummings Kenneth E. Smith E. D. Pat Way William L. Dinsmore William G. Cleevely
  Cartierville B.C. Banook C.C. Chateauguay C.C. Rideau C.C. Mohawk C.C. Otterburn B.C.
   
   
   
1965 Gordon M. Cummings Kenneth E. Smith E. D. Pat Way William L. Dinsmore Lawrence J. Murphy Frank Clement
  Banook C.C.
d. June 2, 1996
Chateauguay C.C. Rideau C.C. Mohawk C.C. Mic Mac A.A.A. Lachine R.C.C.
 
 
1966 Kenneth E. Smith E. D. Pat Way William L. Dinsmore Lawrence J. Murphy Harry W. Ford Frank Clement
  Chateauguay C.C.
d. May 24, 1985
Rideau C.C. Mohawk C.C. Mic Mac A.A.A. Lachine R.C.C. Lachine R.C.C.
 
   
   
Years
Commodore Vice Comm. Sec.-Treasurer            
1967 E. D. Pat Way William L. Dinsmore Frank Clement          
  Rideau C.C. Mohawk C.C. Lachine R.C.C.    
   
   
   
1968 William L. Dinsmore Lawrence J. Murphy Frank Clement          
  Mohawk C.C.
d. May 8, 2008
Mic Mac A.A.A. Lachine R.C.C.    
 
   
   
1969 Lawrence J. Murphy Allan C. More Frank Clement          
  Mic Mac A.A.A. Lachine R.C.C. Lachine R.C.C.    
   
   
   
1970 Allan C. More Raymond J. Knight E. Ralph Reilly            
  Lachine R.C.C. Toronto S.& C.C. Island C.C.
   
   
   
Years
Commodore Vice Comm. Executive Director Patron        
1971 Raymond J. Knight G. Glen Adams E. Ralph Reilly None        
  Toronto S.& C.C. Otterburn B.C. Island C.C.    
       
       
       
1972 G. Glen Adams Wilfred Simon E. Ralph Reilly None        
  Otterburn B.C. Cartierville B.C. Island C.C.    
     
     
     
1973 Wilfred Simon Hugh Plant E. Ralph Reilly None        
  Cartierville B.C. Rideau C.C. Island C.C.    
       
       
       
1974 Hugh Plant Michael Moir E. Ralph Reilly None        
  Rideau C.C. Mohawk C.C. Island C.C.    
       
       
       
1975 Michael Moir Thomas Deakin E. Ralph Reilly None        
  Mohawk C.C. Senobe A.C. Island C.C.    
     
     
     
1976 Thomas Deakin G. Glen Adams Jean Matheson Clifford Baden Powell        
  Senobe A.C. Otterburn B.C.        
1977   C. Fred Johnston                
    Cataraqui C.C.                
 
1978
C. Fred Johnston Donald May Jean Matheson Clifford Baden Powell        
  Cataraqui C.C. Toronto S.& C.C.        
1979        
           
           
1980
Donald May Arthur Quartermain Jean Matheson Clifford Baden Powell        
  Toronto S.& C.C. Carleton Place C.C.        
1981 Richard Munro    
         
 
1982
Arthur Quartermain Ray Palmer Richard Munro Clifford Baden Powell        
  Carleton Place C.C. Calgary C.C.        
1983          
           
           
1984
Ray Palmer Michael Chambers Richard Munro Clifford Baden Powell        
  Calgary C.C. Rideau C.C.        
1985          
           
           
1986
Michael Chambers David Egan Daniel Bourdeau Clifford Baden Powell        
  Rideau C.C. Banook C.C.                
1987  
   
   
1988
David Egan Rick Robida Daniel Bourdeau None        
  Banook C.C.   West Rouge C.C.        
1989   Mary Jane Abbott Richard Munro    
    Burnaby A.C.        
             
1990
Mary Jane Abbott Peter Fardy Kerry T. Moynihan None        
  Burnaby A.C. Maskwa A.C.                
1991   Hugh Plant
    Rideau C.C.
     
1992
Peter Fardy Kerry T. Moynihan Hugh Plant        
  Maskwa A.C.         Rideau C.C.        
1993  
   
   
Years
Commodore Vice Comm. Director General / CEO Patron        
1994
Sharon Mousseau K. T. Moynihan/D. Bourdeau Hugh Plant        
1995 Carleton Place C.C.     Anne Merklinger Rideau C.C.        
1996      
1997                      
                       
1998 Dwight Corbin Anne Merklinger Hugh Plant        
1999 Orenda R.C.C.         Rideau C.C.        
 
2000       John Wood
2001           Mississauga C.C.        
                     
2002
Diana Schafer Anne Merklinger John Wood        
  Cheema A.C.         Mississauga C.C.
2003            
               
               
2004
Georges Delisle Anne Merklinger John Wood        
2005 C. de C.K. Lac Beauport         Mississauga C.C.        
2006                  
2007 Madeleine Hall                
  Pointe Claire C.C.
2008 Peter Giles Anne Merklinger            
2009 Orenda R.C.C.                    
2010       Lorraine Lafrenière            
2011                      
 
2012
Madeleine Hall Sara Hopkins Lorraine Lafrenière            
2013 Pointe Claire C.C. Ridge C.& K.C.                
2014     Casey Wade            
2015                    
2016                    
2017   No Vice Commodore              
2018 Sara Hopkins                    
2019 Ridge C.& K.C.                    
                       
                       
                       
2020 Leslie-Ann Schmidt                    
  Ottawa River C.C.                    
                       
                       
                       
             
Honourary Commodores
Years:
  Name: Home Club:
1950-1966 R. Edgar Gilbert
Valois Boating Club
1967-1969 Aubrey E. Ireland Sr.
Island Amateur Aquatic Association
1970-1971 E. Howard Radford
Cartierville Boating Club
1972-1973 William G. Cleevely
Otterburn Boating Club
1974-1975 William L. Patterson
Mic Mac Amateur Aquatic Association
1976-1977 Harry B. Bourassa
Rideau Canoe Club
1978-1979 Edgar T. Alberts
Toronto Canoe Club
1980-1983 Kenneth R. Lane
Balmy Beach Canoe Club
1984-1986 Thomas Deakin
Senobe Aquatic Club
1986-1987 David G. Findlay
Carleton Place Canoe Club
1986-1990 C. Kenneth Stroulger
Rideau Canoe Club
1990-1995 Gordon M. Cummings
Banook Canoe Club
1996-2001   vacant    
2002-2008 G. Glen Adams
Otterburn Boating Club
2009-present   vacant