Wilfred Simon
Cartierville Boating Club
 
 
1973
 
NATIONAL CHAMPIONS
RIDEAU (4)
ONTARIO CHAMPIONS
MOHAWK (1)
EOD CHAMPIONS
CARLETON PLACE (12)
WOD CHAMPIONS
MISSISSAUGA (10)
QUEBEC DIVISION CHAMPIONS
QUEBEC (4)
ATLANTIC DIVISION CHAMPIONS
BANOOK
WESTERN DIVISION CHAMPIONS
BURNABY
DOMINION DAY CHAMPIONS
MISSISSAUGA (10)
NATIONAL CHAMPIONSHIPS August 18-19 / September 9
1973 Book of Champions Medalists and Burgees
Toronto, ON; Long Pond, Centre Island; WOD
# Club Pts
1
RIDEAU (4)
Junior, Ladies
86
2
QUEBEC
Senior, Junior
79
3
MOHAWK
Junior
70

4
Banook 67
5
Mississauga
Juvenile
55
6
Cheema 42
7
Gananoque 28
8
Mic Mac 26
9
Balmy Beach 24
10
Carleton Place 22
11
West Rouge 20
12
Lachine 12
13
Chateauguay 9
14
Ak-O-Mak 8
15
Cartierville 7
16 Burnaby 5
17 Sudbury 3
18 North Bay 2
19 Senobe 1
19 Otterburn 1
Ottawa Journal, Aug 20, 1973
Canadian Canoe Association
The Ottawa Journal, August 20, 1973, states that this is Rideau's first championship since 1938 even though their own headline says "first title since '28." Rideau's last win was actually in 1927.

PROVINCIAL & DIVISIONAL CHAMPIONSHIPS
ONTARIO CHAMPIONSHIPS August 11
North Bay, ON, Trout Lake; North Bay Canoe Club
# Club Pts
1
Mohawk (1) 150
2 Mississauga 126
3 Carleton Place 82
4
Gananoque 80
5 West Rouge 57
5 Rideau 57  
7        
8        
9        
10        
Ottawa Citizen, August 13, 1973
EASTERN ONTARIO DIVISION July 28
Ottawa, ON, Mooney's Bay; Rideau Canoe Club
# Club Pts
1
Carleton Place (12) 216
2
Gananoque 196
3
Rideau 140
       
Ottawa Journal, July 30, 1973
Ottawa Citizen, July 30, 1973
WESTERN ONTARIO DIVISION July 28
Toronto, ON, Long Pond, Centre Island; WOD
# Club Pts  
1
Mississauga (10) 230  
2
Mohawk 174  
3
West Rouge 81  
4
Balmy Beach 68  
5
North Bay 24  
6
Ak-O-Mak 23  
7
Sudbury 19  
Globe & Mail, July 30, 1973
QUEBEC DIVISION July 28
Otterburn Park, QC, Richelieu River, Otterburn BC
# Club Pts
1
Quebec (4) 285
2 Cartierville 98
3   Chateauguay 96
       
Montreal Star, July 30, 1973
ATLANTIC DIVISION July 28-29
Dartmouth, NS, Lake Banook; TSFCC
# Club Pts  
1
Banook
228  
2
Cheema
149  
3
Mic Mac
102  
4
Senobe
48  
5
Abenaki
26  
Unknown Paper, July 30, 1973
ATLANTIC BANTAM CHAMPIONS
 
Banook 116  
 
WESTERN DIVISION June 3
Burnaby, BC, Burnaby Lake; Burnaby Canoe Club
# Club Pts  
1
Burnaby  
2      
3      
       
SENIOR WORLD CHAMPIONSHIPS July 26-29
 
1973
Tampere, Finland Lake Kaukajarvi
    No Medals
John Wood C1 500 5th
John Edwards C1 10k 9th
Sue Holloway K2 500 9th
Karen Tippett K2 500 9th

Competitors:
Peter Hobbs, Dean Oldershaw, Reed Oldershaw, Scott Oldershaw, Murray Couture, Jean Fournel, Phil Hepburn, John Edwards, Dave Joyce, Peter Marzell, Bruce Raymond, John Wood, Sue Holloway, Claudia Hunt, Karen Tippett

EU Canoe Results
EUROPEAN JUNIOR CANOE CHAMPIONSHIPS August 3-5
1973
Walcz, Poland Lake Radun
    Sue Holloway K1 500
Sue Holloway K2 500 5th
Karen Tippett K2 500 5th
Bruce Raymond C2 500 8th
Dave Joyce C2 500 8th
 
 
 

Competitors:
Sue Holloway, Karen Tippett, Bruce Raymond, Dave Joyce, Jean Fournel, Murray Couture

ESKILSTUNA INVITATIONAL REGATTA June 2
1973
Eskilstuna, Sweden ??
      Sue Holloway K1 4k
Karen Tippett K1 4k
Dave Joyce C1 4k C2 500
Bruce Raymond C1 500 C2 500 C1 4k

Karen Tippett K1 500 8th

Competitors:
Sue Holloway, Karen Tippett, Dave Joyce, Bruce Raymond

Ottawa Citizen, June 16, 1973
MEXICAN NATIONAL CHAMPIONSHIPS ??
1973
Mexico City, Mexico Lake Xochimilco
      Sue Holloway K2 500 K1 500
Karen Tippett K2 500 K1 500
John Wood C1 500 C2 1000 C2 500 C1 1000
Greg Smith C2 1000 C2 500
Dave Joyce C2 500
Bruce Raymond C2 500
Bruce Raymond C2 1000 4th, C1 500 5th
Dave Joyce C2 1000 4th

Competitors:
Sue Holloway, Karen Tippett, John Wood, Greg Smith, Dave Joyce, Bruce Raymond

NORTH AMERICAN CHAMPIONSHIPS August 25-26
1973
Toronto, ON, Canada Long Pond
CAN
USA
John Wood C1 1000 C2 1000 C1 10k
Robert Logodi K2 1000 K4 1000
Lajos Tollas K2 1000 K4 1000
Denis Barré K1 1000 K4 1000 K2 1000
Bernard Turcot C2 10k C4 1000 C1 1000
Steve Sziraki K4 1000 K1 10k
Dean Oldershaw K1 10k K4 1000
Greg Smith C2 1000 C1 10k
Brian Hobbs C2 10k C4 1000
Jean-Louis Beaumont C4 1000
Dennis Ring K4 1000
William Robert C2 1000
Claude Chartier C4 1000
Bill Leblanc C4 1000
Pierre Tremblay C4 1000
Reed Oldershaw K1 1000 K4 1000
Sue Holloway K4 500 K1 500 K2 500
Claudia Hunt K4 500 K1 5k
Karen Tippett K4 500 K2 500
Dave Joyce C2 1000
Bruce Raymond C2 1000
Roger Turcot C4 1000
Robert Kay C4 1000
Scott Oldershaw K4 1000
Sue Gifford K4 500
John Edwards C1 1000
Alan Dewtie C2 1000 C4 1000
Bill Lobban C2 1000 C4 1000
Steven Samson C2 10k
Trevor Woodside C2 10k
Jim Farintosh C4 1000
Jock Stewart C4 1000
Elizabeth McGown K4 500
Dawna Ring K4 500
Madelaine Montreuil K4 500
Peter Hobbs K2 1000
Lee Oldershaw K4 500
70
42
   
   
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
NATIONAL JUNIOR OLYMPIC CHAMPIONSHIPS ??
1973
??, ??, Canada ??
# Club
1          
2          
3          

4          
5          
1976 Ottawa Journal article claims that 1976 was the fourth annual National Junior Paddling Championships.
DOMINION DAY REGATTA July 1
# Club Pts
Toronto, ON, Centre Island, Long Pond, DDRA
1
Mississauga (10) 125
2
Mohawk 80
3
Quebec 44
3 Balmy Beach 44
5 Gananoque 41
6 Rideau 39
7 West Rouge 36
Toronto Star, July 2, 1973
 
CANADA GAMES August 3-12
Burnaby Aquatic Club
Burnaby Lake
# Province
Total
Quidi Vidi Lake, St. John's, NL; St. John's Canoe Club
1 Ontario (2)
5
3
1
9
2 Nova Scotia  
3
2
3
8
3 Quebec
1
4
4
9
4 British Columbia
0
0
1
1
             
ONTARIO
Mississauga
Greg Smith C1 1000 C4 1000 , Brent Hayes C4 1000 , William Slayter K4 1000
Rideau
Trevor Woodside C2 1000 C4 1000 , Steven Samson C2 1000 C4 1000
Carleton Place
Roger Tuttle K4 1000 , Norma Bridge K4 500  
Sudbury
Rob Quinlan K4 1000 , Diane Forbes K1 500 K2 500 K4 500
Oakville
Robin Lane K2 500 K4 500 , Nancy Macaulay K4 500
Gananoque
Peter Fair K2 1000 K4 1000
Balmy Beach
Steve Sziraki K1 1000 K2 1000
West Rouge
Peter Hobbs C4 1000 K1 1000 (QC)
NOVA SCOTIA
Mic Mac
Dave Pelham C4 1000 , Tommy Pelham K2 1000 K4 1000 , Syd Morrison K4 1000 , Susan Slimming K4 500
Cheema
Ricky Hubbard K4 1000 , Ann Dodge K1 500 K2 500 K4 500 , Cynthia Weir K2 500 K4 500 , Nancy Walker K4 500
Banook
Tim Schaus K2 1000 , John Rozee K4 1000
QUEBEC
Quebec
Claude Chartier C2 1000 K4 1000 , Bill Leblanc C2 1000 , Martin Godbout K2 1000 K4 1000 , Monique Langlois K2 500 K4 500
Cartierville
Jim Ross K4 1000 , Karen Lukanovich K2 500 K4 500 , Brenda Jenkins K4 500
Chateauguay
Norm Behrens C4 1000 , Brian Davies C1 1000 C4 1000 , Sylvie Tremblay K1 500 K4 500
Lachine
Steven King K2 1000 K4 1000
Otterburn
Mike Strange C4 1000
BRITISH COLUMBIA
Burnaby
Colin Shaw K1 1000