Arthur Quartermain
Carleton Place Canoe Club
Kenneth R. Lane
(Builder)
Balmy Beach Canoe Club
James Mossman
(Coach)
Balmy Beach Canoe Club
G. Glen Adams
(Official)
Otterburn Boating Club
 
 
1982
 
NATIONAL CHAMPIONS
OAKVILLE (2)
ONTARIO CHAMPIONS
NORTH BAY (3)
EOD CHAMPIONS
RIDEAU (19)
WOD CHAMPIONS
NORTH BAY (2)
QUEBEC DIVISION CHAMPIONS
OTTERBURN (2)
ATLANTIC DIVISION CHAMPIONS
BANOOK
DOMINION DAY CHAMPIONS
OAKVILLE (2)
NATIONAL CHAMPIONSHIPS August 12-14
1982 Book of Champions Medalists
Montreal, QC; Olympic Basin; AQCKV
# Club Pts
1
OAKVILLE (2)
Juvenile W, Senior M
187
2
NORTH BAY
Midget W, Juvenile M, Junior M, Junior W
152
3
RIDEAU
Senior W
78

4
Burnaby 68
5
Cheema 54
6
Chateauguay 51
7
Lachine 49
8
Cap-de-la-Madeleine
Midget M
48
9
Mississauga 45
10
Senobe 40
11
Mic Mac 39
12
Banook 37
13
Cartierville 33
14
Otterburn 26
15
West Rouge 22
16
Carleton Place 21
17
Onake 20
18
Ak-O-Mak 10
19
Sack-a-Wa 6
20
Gananoque 5
21
Orenda 2
22
Abenaki 1
Canadian Canoe Association
CLOVERLEAF August 8
Otterburn Pk, QC, Richelieu River; Otterburn BC
# Club Pts
1      
2      
3      
4      
PROVINCIAL & DIVISIONAL CHAMPIONSHIPS
ONTARIO CHAMPIONSHIPS July 31
Carleton Place, ON, Mississippi River; Carleton Place CC
# Club Pts  
1 North Bay (3) 178  
2 Rideau 123  
3
Oakville 99  
4
Carleton Place 78  
5
Mississauga 63  
6
Gananoque 35  
7
West Rouge 27  
8
Balmy Beach 17  
Ottawa Citizen, August 3, 1982
CCA Archives
EASTERN ONTARIO DIVISION July 24
Ottawa, ON, Mooney's Bay; Rideau Canoe Club
# Club Pts
1
Rideau (19) 319
2
Carleton Place 280
3
Gananoque 96
4      
       
       
Ottawa Citizen, July 26, 1982
WESTERN ONTARIO DIVISION July 24
Toronto, ON, Long Pond, Centre Island, WOD
# Club Pts  
1
North Bay (2) 343  
2
Oakville 233  
3
Mississauga
Bantam M
136  
4
West Rouge 123  
5
Ak-O-Mak 70  
6
Balmy Beach 36  
Globe & Mail, July 26, 1982
QUEBEC DIVISION ??
??
# Club Pts  
1 Otterburn (2)    
2        
3        
4        
Montreal Gazette, June 12, 1986
ATLANTIC DIVISION ??
Dartmouth, NS, Lake Banook; TSFCC
# Club Pts  
1
Banook 21
2
Senobe 10
3
Cheema 9
4
Mic Mac 6
5
Orenda 1
5
Maskwa 1  
5
Sack-a-Wa 1  
8
Pisiquid 0  
8
St. John's 0  
8
Beaver 0  
Chronicle-Herald, Unknown, 1982
* Based on similar Atlantic Championship regattas, these points totals seem to be far too low. It is possible this is the number of events qualified, erroneously listed as points.
SENIOR WORLD CHAMPIONSHIPS July 30-August 1
1982
Belgrade, Yugoslavia Ada Cijanlija Regatta Course
CAN
9th
Hugh Fisher K2 1000
Alwyn Morris K2 1000
Larry Cain C1 1000 4th, C1 500 4th
Sue Holloway K2 500 5th, K4 500 5th
Alexandra Barré K2 500 5th, K4 500 5th
Barb Olmsted K4 500 5th
Lucie Guay K4 500 5th
Alwyn Morris K1 10k 8th, K2 500 9th
Hugh Fisher K2 500 9th, K2 10k 10th
Scott Oldershaw K1 500 9th
Stephen Botting C2 500 9th
Norm Behrens C2 500 9th
Colin Shaw K2 10k 10th
Brian Bliss C1 10k 11th
   
   
   
   
   
   
   

Competitors:
Elizabeth Arnold, Alexandra Barré, Lucie Guay, Sue Holloway, Barb Olmsted, Brian Bliss, Stephen Botting, Larry Cain, Norm Behrens, Donald Brien, Alwyn Morris, Hugh Fisher, Denis Barré, Jean-Pierre Bertrand, Scott Oldershaw, Colin Shaw, Allan Thomson

EU Canoe Results
PAN AMERICAN CANOE CHAMPIONSHIPS September 9-12
  1982 Cienfuegos, Cuba Coastal Inlet
Senior Lauren Hoyle K1 500 K4 500 K2 500
Alison Brown K2 500 K4 500 K1 500
Nancy Olmsted K2 500 K4 500
Mary Mullen K4 500 K2 500
Michael Hurley C1 500
Jim Sleeth C2 500
Drew Mitchell C2 500
Preston Fisk K4 1000 K4 500 K1 500
Kevin Stott C1 1000 C1 500
Bill Trayling
K4 1000 K4 500
Jeff Houser K4 1000 K4 500
Mark Holmes K4 1000 K4 500
Bruce Chaisson K2 500
Colin Brien K2 500
Keith Mercer K1 10k
Carolyn Carbonneau K1 5k

Colin Brien K1 500 4th, K2 1000 4th, K4 500 4th, K4 1000 4th
Donald Irvine K4 500 4th, K4 1000 4th, K2 500 4th, K1 1000 4th
Bruce Chaisson K2 1000 4th, K4 500 4th, K4 1000 4th, K1 1000 5th
Keith Mercer K4 500 4th, K4 1000 4th, K1 500 6th, K2 1000 6th
Jim Sleeth C1 1000 4th, C2 1000 4th
Mark Holmes K1 10k 4th, K2 500 5th, K2 1000 5th
Preston Fisk K2 500 4th, K2 1000 5th
Drew Mitchell C2 1000 4th, C1 10k 6th, C1 1000 6th
Mary Mullen K1 500 4th
Eric Smith C2 500 4th
Gunnar Eggerton C2 500 4th
Kevin Stott C1 10k 5th, C2 500 5th, C2 1000 5th
Michael Hurley C2 500 5th, C2 1000 5th
Jeff Houser K2 500 5th, K1 1000 6th
Bill Trayling K2 1000 6th

Junior Nancy Olmsted K1 500 K2 500 K4 500
Carolyn Carbonneau K2 500 K4 500 K1 500
Kim Burns K4 500
Jennifer Henry K4 500
Eric Smith C2 500 C2 1000
Gunnar Eggerton C2 500 C2 1000
Carl Beaumier K1 10k K4 500 K4 1000
Eric Myles
K4 500
K4 1000

Duncan Robins K4 500
K4 1000
Jim Mullen K4 500 K4 1000
Steve Wasteneys C2 500
Gary Quartermain C2 500

Steve Wasteneys C1 500 4th, C1 6k 4th, C1 1000 6th
Carl Beaumier
K1 500 4th, K1 1000 5th

Mark Holmes K1 1000 4th, K1 500 5th
Eric Smith C1 1000 4th
Kim Burns
K2 500 4th
Jennifer Henry K2 500 4th
Steve McKenzie C1 1000 5th
Eric Myles K1 1000 6th
Duncan Robins K1 500 6th
Gunnar Eggerton C1 500 6th
Gary Quartermain C1 6k 7th
Competitors:
Lauren Hoyle, Alison Brown, Nancy Olmsted, Mary Mullen, Michael Hurley, Jim Sleeth, Drew Mitchell, Preston Fisk, Kevin Stott, Bill Trayling, Jeff Houser, Mark Holmes, Bruce Chaisson, Colin Brien, Keith Mercer, Carolyn Carbonneau, Kim Burns, Jennifer Henry, Eric Smith, Gunnar Eggerton, Carl Beaumier, Steve Wasteneys, Gary Quartermain, Eric Myles, Duncan Robins, Jim Mullen
Paddles Up, March 1983
COMMONWEALTH CANOEING CHAMPIONSHIPS October 2
 
1982
Brisbane, Australia Westlake
      Elisabeth Arnold K1 500 K1 6k K2 500
Alwyn Morris K1 500 K2 500
Competitors:
Alwyn Morris, Elisabeth Arnold
Paddles Up, March 1983
ICF Bulletin, December 1982
NOTTINGHAM INTERNATIONAL REGATTA June 19-20
1982
Nottingham, England, UK Holme Pierrepont
CANADA
Larry Cain C1 1000 C1 500
Sue Holloway K4 500 K2 500
Barb Olmsted K4 500
Lucie Guay K4 500 K2 500
Alexandra Barré K4 500

Norm Behrens C2 500 4th, C2 1000 5th, C1 1000 7th
Stephen Botting C2 500 4th, C2 1000 5th, C1 500 8th
Barb Olmsted
K2 500 4th, K1 500 10th
Alexandra Barré K2 500 4th, K1 500 6th
Hugh Fisher K2 1000 4th, K1 10k 8th
Alwyn Morris K2 1000 4th
Sue Holloway K1 500 5th, K1 6k 6th
Colin Shaw K4 1000 5th, K4 500 6th
Jean-Pierre Bertrand K4 1000 5th, K4 500 6th
Donald Brien K4 1000 5th, K4 500 6th
Denis Barré K4 1000 5th, K4 500 6th
Scott Oldershaw K1 1000 6th, K1 500 6th
Lucie Guay K1 500 7th, K1 6k 8th
4th
283
   
   
   
 
 
 
 
 
 

Competitors:
Sue Holloway, Barb Olmsted, Scott Oldershaw, Larry Cain, Lucie Guay, Alexandra Barré, Denis Barré, Alwyn Morris, Hugh Fisher, Norm Behrens, Stephen Botting, Colin Shaw, Donald Brien, Jean-Pierre Bertrand

CCA Archives

BRANDENBURG INTERNATIONAL REGATTA May 28-31
1982
Brandenburg, Germany Lake Beetzsee
    Alwyn Morris K2 1000 5th, K2 500 7th
Hugh Fisher K2 1000 5th, K2 500 7th
Scott Oldershaw
K1 1000 9th

Competitors:
Scott Oldershaw, Alwyn Morris, Hugh Fisher

CCA Annual Report 1982
VÉZERE INTERNATIONAL REGATTA May 29-31
1982
Vézère, France Rivière Vézère
    Results Unknown - May not have attended due to conflict with Brandenburg
 
 
 
 
 

Competitors:

TATA INTERNATIONAL REGATTA June 3-5
 
1982
Tata, Hungary ??
      Alwyn Morris K2 500
Hugh Fisher K2 500

Larry Cain C1 500 7th, C1 1000 8th
Scott Oldershaw K4 1000 7th
Alwyn Morris K4 1000 7th
Hugh Fisher K4 1000 7th
Denis Barré K4 1000 7th
Alexandra Barré K2 500 7th (w Hungary)
 
 
 
 
 
Competitors:
Scott Oldershaw, Larry Cain, Alwyn Morris, Denis Barré, Hugh Fisher, Alexandra Barré
CCA Annual Report 1982
VICHY INTERNATIONAL REGATTA June 12-13
 
1982
Vichy, France Lac d'Allier
 
Senior
Hugh Fisher K1 500 K4 500 K4 1000
Sue Holloway K4 500 K2 500
Alexandra Barré K4 500 K1 500 K2 500
Barb Olmsted K4 500 K2 500
Lucie Guay K4 500 K2 500
Scott Oldershaw K1 500
Donald Brien K4 500 K4 1000
Jean-Pierre Bertrand K4 500 K4 1000
Colin Shaw K4 500 K4 1000
Larry Cain C1 1000 C1 500
Norm Behrens C2 1000
Stephen Botting C2 1000

Scott Oldershaw K1 1000 5th
Lucie Guay K1 500 5th
Colin Shaw K1 1000 6th
Sue Holloway K1 500 6th
Jean-Pierre Bertrand K2 500 7th
Donald Brien K2 500 7th
Norm Behrens C2 500 8th
Stephen Botting C2 500 8th
Barb Olmsted K1 500 9th
 

 
Junior
Nancy Olmsted K1 500 K2 500 (w France)
Mark Holmes K1 1000 K1 500
Competitors:
Sue Holloway, Barb Olmsted, Scott Oldershaw, Larry Cain, Alexandra Barré, Lucie Guay, Colin Shaw, Jean-Pierre Bertrand, Donald Brien, Hugh Fisher, Norm Behrens, Stephen Botting, Mark Holmes, Nancy Olmsted
CCA Annual Report 1982
DARTMOUTH INTERNATIONAL REGATTA ??
1982
Dartmouth, NS, Canada Lake Banook
    Canada won 21 of 27 events

Competitors:

RUHR INTERNATIONAL REGATTA June 18-19
1982
Bochum, Germany Kemnader See
Junior
Mark Holmes K1 500 K1 6k
Nancy Olmsted K1 500
 
 
 
 
 
Competitors:
Mark Holmes, Nancy Olmsted
CCA Annual Report 1982
DOMINION DAY REGATTA July 1
# Club Pts
Toronto, ON, Centre Island, Long Pond, DDRA
1
Oakville (2) 167
2
West Rouge 89
3
Mississauga 50
3
Rideau 50
5 Gananoque 28
6 North Bay 26
Globe & Mail, July 2, 1982