Madeleine Hall
Club de Canoë
Pointe Claire Canoe Club
 
Judith Tutty
(Official)
Mississauga Canoe Club

 
2012
 
NATIONAL CHAMPIONS
CHEEMA (5)
CANMAS CHAMPIONS
VIKING (5)
ONTARIO CHAMPIONS
BURLOAK
QUEBEC PROVINCIAL CHAMPIONS
POINTE CLAIRE (4)
EOD CHAMPIONS
 
WOD CHAMPIONS
 
QUEBEC DIVISION CHAMPIONS
POINTE CLAIRE
TRILLIUM CHAMPIONS
RIDEAU (2)
NATIONAL CHAMPIONSHIPS August 22-25
Dartmouth, NS; Lake Banook; TSFCC
# Club Pts
1
CHEEMA (5)
Midget M, Juvenile M, Junior M, Junior W
841
2
BANOOK
Senior W
571
3
BURLOAK
Senior M
460

4
Trois Rivières 383
5
Pointe Claire
Masters M
341
6
Rideau
Juvenile W
333
7
Senobe
Masters W
279
8
Mississauga
Midget W
261
9
Balmy Beach 258
10
Lac Beauport 242
11
Maskwa 209
12
Mic Mac 208
13
Orenda 153
14
Otterburn 128
15
Lachine 111
16
Saskatoon 106
17
Carleton Place 86
18
Richmond Hill 65
19
Sherbrooke 64
20
Cascades 62
21
Wascana 60
22
Kamloops 58
23
Ridge 52
24
Ottawa River 35
25
Toba 28
26
Kennebecasis
Masters M
18
26
Sack-A-Wa 18
26
Viking 18
29
Calgary 15
30
North Bay 10
30
Pitt Meadows 10
32
Greater Edmonton 9
33
Lac Sergent 6
33
Pickering Rouge 6
35
Abenaki 5
36
Pisiquid 4
37
Burnaby 0
37
Cobourg 0
37
Gananoque 0
37
Abegweit
0
37
Shawinigan
0
Source: Canoe Kayak Canada
Until 2018, Cheema's 841 points accumulated in 2012 was the largest club point total in the history of the Association. This, of course, was due to the expansion of the regatta to include new events.
CANMAS August 26
Dartmouth, NS; Lake Banook; TSFCC
# Club Pts
1
VIKING (5) 725
2
Banook 581
3
Rideau 537 
4
Burloak 410
5
Maskwa 320
6
Mic Mac 263
7
Pointe Claire 248
8
Cheema 229
9
Senobe 194
10
Mississauga 185
11
Richmond Hill 136
12
Pisiquid 118
13
Ottawa River 84
14
Balmy Beach 60
15
Carleton Place 55
16
Cobourg 36
17
Orenda 35
18
Kennebecasis 32
19
Kinap 31
20
Washington 28
21
Sherbrooke 25
22
Wascana 23
23
Ridge 5
Source: Canoe Kayak Canada
TRILLIUM August 15
Welland, ON, Welland Canal; WOD
# Club Pts
1
RIDEAU (2) 1028
2
Mississauga 741
3
Cobourg 711
4
Gananoque 696
5
North Bay 599
6
Burloak 456
7
Carleton Place 420
8
Ottawa River 298
9
Balmy Beach 295
10
Richmond Hill 181
11
Sydenham Lake 96
12
Pickering Rouge 63
13
South Niagara 45
Source: OCSRA Records
PROVINCIAL & DIVISIONAL CHAMPIONSHIPS
ONTARIO CHAMPIONSHIPS August 11-12
Welland, ON; Welland Canal; WOD
# Club Pts
1 Burloak 453
2 Balmy Beach 253
3 Carleton Place 245
4 Richmond Hill 227
5 Mississauga 189
6 Ottawa River 176
7 Cobourg 126
8 Gananoque 88
9 South Niagara 55
Source: OCSRA Records
QUEBEC CHAMPIONSHIPS August 11-12
Sherbrooke, QC, Lake Magog; C de CK Sherbrooke
# Club Pts
1
Pointe Claire (4)
Mid W, Juv W, Juv M, Op M, Mas W, Par W, Par M
586
2
Trois Rivières
Midget M, Open W, Bantam M, Bantam
527
3
Lac Beauport
Atom W, Atom M
311
4
Lachine
Peewee, Peewee M
219
5
Otterburn
176
6
Cascades
Bantam W
121
7
Sherbrooke
65
8
Lac Sergent
Masters M
48
9
Onake
Peewee W
38
10
Shawinigan
37
11
Viking
10
12
Cartierville
8
Source: Canoë-Kayak Quebec
QUEBEC U15 CHAMPIONS
Trois Rivières
EASTERN ONTARIO DIVISION August 4-6
Ottawa, ON, Mooney's Bay; Rideau Canoe Club
# Club Pts
1   Unknown Champion  
2      
3      
4      
Source:
QUEBEC DIVISION August 3-5
Montreal, QC; Olympic Basin; Canoe-Kayak Quebec
# Club Pts
1
Pointe Claire
Mid W, Juv W, Juv M, Op M, Mas W, Par W, Par M
525
2
Trois Rivières
Midget M, Open W
392
3
Lac Beauport
219
4
Otterburn
160
5
Lachine
101
6
Cascades
61
6
Sherbrooke
61
8
Shawinigan
22
9
Lac Sergent
Masters M
15
10
Viking
9
11
Onake
5
12
Cartierville
0
Source: Canoe-Kayak Quebec
 
WESTERN ONTARIO DIVISION ??
??
# Club Pts
1   Unknown Champion  
2      
3      
Burloak
Juvenile, Peewee W, Peewee, Atom M/W, Atom
 
Source:
OCUP SERIES
# Event Date Location Club Points
1 Long Distance
2 Ontario Team Trials
3 Ontario Championships August 11-12 Welland I.F.C. Burloak 453
4 Fall Classic
Grand Champion
Burloak  
Excellence Award
 
OLYMPIC GAMES August 6-11

2012
London, United Kingdom Eton Dorney
    Adam van Koeverden  K1 1000
Mark Oldershaw C1 1000  
Mark de Jonge
K1 200

Ryan Cochrane K2 200 7th
Hugues Fournel K2 200 7th
   
   
   
   
   
 
 
 
 
 

Competitors:
Adam van Koeverden, Mark de Jonge, Ryan Cochrane, Hugues Fournel, Émilie Fournel, Mark Oldershaw, Jason McCoombs

PARACANOE WORLD CHAMPIONSHIPS May 16-17
2012
Poznan, Poland Lake Malta
    Christine Gauthier K1 LTA 200
Christine Selinger V1 200 V1
Dave Waters V1 200
   
   
   
   
PAN AMERICAN CANOE CHAMPIONSHIPS April 20-22
2012
Rio de Janeiro, Brazil Lake Lagoa
Senior
Katie Vincent C1 200 C1 5k C2 500 C2 200
Samantha Hall K1 5k K2 500
Christine Selinger V1 200 K1 200 (Paracanoe)
Christine Gauthier K1 LTA 200 (Paracanoe)
Alanna Bray-Lougheed K2 500
Florence L'Abbé C1 500 C2 500 C2 200
Tom Sherwin C1 5k
   
    Alanna Bray-Lougheed K1 200 4th, K1 500 4th
Étienne Beauchesne K1 1000 5th, K1 200 6th, K1 5k 6th
Lukas Hetzler C1 1000 6th, C1 200 6th
 
 
Junior
Marshall Hughes K1 5k K1 1000 K1 200
Katie Vincent C1 500
Florence L'Abbé C1 200

Competitors:
Alanna Bray-Loughead, Samantha Hall, Étienne Beauchesne, Marshall Hughes, Katie Vincent, Florence L'Abbé, Tom Sherwin, Lukas Hetzler, Christiner Gauthier, Christine Selinger

Source: IMAS Sportsystems
WORLD CUP #1 May 18-20
2012
Poznan, Poland Lake Malta
    Mallorie Nicholson C1 200 C2 500
Laurence Vincent-Lapointe C2 500 C1 200
Ben Russell C1 5k C1 1000
Mark Oldershaw C1 1000
Pierre-Luc Laliberte C2 200
Brady Reardon K1 500
Ryan Cochrane K2 200
Hugues Fournel K2 200
Adam Van Koeverden K1 1000
Michelle Russell K1 5k 4th
Rhys Hill
K1 200 5th

Paul Bryant
C2 1000 6th
, C2 500 6th
Roland Varga C2 1000 6th, C2 500 6th
Émilie Fournel K1 500 7th
Richard Dober Jr. K1 200 7th
Jason McCoombs C1 200 8th
Geneviève Beauchesne-Sévigny K1 200 8th
Alexa Irvin K1 5k 12th
Brady Reardon K1 5k 18th
WORLD CUP #2 May 25-27
2012
Duisburg, Germany Sportspark Duisburg
    Laurence Vincent-Lapointe C1 200 C2 500
Mallorie Nicholson C2 500 C1 200
Adam Van Koeverden K1 1000
Emilie Fournel K1 Relay
KC Fraser K1 Relay
Michelle Russell K1 Relay
Geneviève Beauchesne-Sévigny K1 Relay
Ryan Cochrane K1 Relay
Richard Dober Jr. K1 Relay
Rhys Hill K1 Relay
Conor Taras K1 Relay
Ben Russell C1 Relay
Mark Oldershaw C1 Relay
Jason McCoombs C1 Relay
Aaron Rublee C1 Relay

Mark Oldershaw C1 1000 4th
Brady Reardon K1 500 4th
Ben Russell
C1 1000 5th

Ryan Cochrane K2 200 5th
Hugues Fournel K2 200 5th
Jason McCoombs C1 200 6th
Émilie Fournel
K1 500 7th
Richard Dober Jr. K2 1000 8th, K1 200 8th
Steve Jorens K2 1000 8th
Nicole Brown K4 500 8th
Michelle Russell K4 500 8th
Alexa Irvin K4 500 8th
Lissa Bissonnette K4 500 8th
Paul Bryant C2 200 8th, C2 500 8th
Roland Varga C2 200 8th, C2 500 8th
Aaron Rublee C1 200 9th
   
   
   
WORLD CUP #3 June 1-3
2012
Moscow, Russia Krylatskoye Canal
    Adam Van Koeverden K1 1000
Mark Oldershaw C1 5k
   
   
   
   
       
WOMEN CANOE CUP July 26-27
2012
Boulogne, France La Liane
Joannie Verret Jr C2 500
Marianne Lévêque-Brissette
Jr C2 500
Joannie Verret C1 500 4th, C1 2k 5th, C4 500 5th
Emily Riddle Sr C2 500 7th, C1 500 8th, C4 500 5th
Marianne Lévêque-Brissette C4 500 5th, Sr C2 500 7th
Julie Beaulieu C4 500 5th
   
   
   
   
   

Competitors:
Joannie Verret, Marianne Lévêque-Brissette, Emily Riddle, Julie Beaulieu (Coach)

OLYMPIC HOPES REGATTA September 13-17
2012
Szeged, Hungary The Maty-ér
CANADA
Pierre-Luc Poulin K1 200 K2 500 K2 200 K1 1000
Katie Vincent C1 200
Marshall Hughes K2 500 K2 200
Samantha Mollins K2 200  
Lucy MacLeod K2 200

Hayley Nelson K2 200 4th, K4 500 4th, K1 500 5th, K1 1000 7th
Ailish McNulty
K2 200 4th, K4 500 4th, K1 200 6th, K1 500 8th

Thomas Hall
C2 500 4th, C2 1000 5th, C2 200 5th, C1 200 5th
Aaron White C2 500 4th, C2 1000 5th, C2 200 5th
Samantha Mollins K4 500 4th, K2 500 8th
Lucy MacLeod K4 500 4th, K2 500 8th
Marshall Hughes K1 1000 4th
Craig Spence C1 200 6th, C1 1000 9th
7th
U17
   
   
   
   
   
 
Competitors:
Katie Vincent, Pierre-Luc Poulin, Marshall Hughes, Samantha Mollins, Lucy MacLeod, Ailish McNulty, Hayley Nelson, Thomas Hall, Craig Spence, Aaron White
LAKE PLACID INVITATIONAL REGATTA July ??
 
2012
Lake Placid, USA Mirror Lake
      Andréanne Langlois
Jun K1 200 Jun K4 500 Open K4 500 Jun K2 500 Open K2 200
Jarret Kenke
Open K2 200 Open K4 1000 Jun K4 500 Jun K2 1000
Thomas Miller
Open C2 1000 Open C4 1000 Jun C4 1000 Jun C2 200
Maxim Poulin
Open C2 1000 Open C4 1000 Jun C4 1000 Jun C2 200
Étienne Beauchesne Open K2 200 Jun K4 500 Jun K2 1000
Olivier Therrien Open K4 1000 Jun K4 500 Jun K2 1000
Liz Girgulis
Jun K4 500 Open K4 500 Jun K2 500 Jun K1 200
Madeline Schmidt Jun K4 500 Open K4 500 Open K2 200
Joel Castonguay Jun C2 200 Open C4 1000 Jun C4 1000
Alexandra Joy Jun K4 500 Open K4 500
Simon Fense Open K4 1000 Open K2 1000 Jun K2 1000
Samantha Hall Jun K2 500 Jun K4 500 Open K4 500
Samantha Mollins Jun K2 500 Jun K4 500 Open K4 500
Thomas Hall
Juv C1 200 Open C4 1000 Jun C4 1000 Jun C2 200
Nicolas Racine Open K4 1000 Open K2 1000 Jun K2 1000
Lukas Hetzler Jun C4 1000 Open C4 1000 Jun C2 200
Lee Barich Jun C2 200 Open C4 1000 Jun C4 1000
Ryan Stacey Jun C4 1000 Open C4 1000
Brian Malfesi Jun K4 500 Jun K2 1000
Christopher Vincent Open C4 1000 Jun C4 1000
Jessica Leduc
Jun K4 500 Open K4 500 Jun K2 500 Open K2 200
Gabrielle St-Onge
Jun K4 500 Open K4 500 Jun K2 500 Open K2 200

Peter Lakner Open C2 1000 4th, Jun C2 200 4th
Alexandra Joy Jun K1 200 4th, Open K2 200 5th
Brian Malfesi Open K2 200 4th, Open K1 200 6th
Nicolas Racine Open K1 200 4th, Open K2 200 9th
Ryan Stacey Jun C2 200 4th
Thomas Hall Open C2 1000 4th
Olivier Therrien Open K2 200 4th
Samantha Hall Open K2 200 4th
Samantha Mollins Open K2 200 4th
Étienne Beauchesne Open K1 200 5th
Christopher Vincent Open C2 1000 5th
Joel Castonguay Open C2 1000 5th
Liz Girgulis Open K2 200 5th
Madeline Schmidt Jun K1 200 6th
Simon Fense Open K2 200 9th
Competitors:
Liz Girgulis, Andréanne Langlois, Jarret Kenke, Thomas Miller, Maxim Poulin, Étienne Beauchesne, Olivier Therrien, Madeline Schmidt, Joel Castonguay, Alexandra Joy, Simon Fense, Samantha Hall, Samantha Mollins, Thomas Hall, Nicolas Racine, Lukas Hetzler, Lee Barich, Ryan Stacey, Brian Malfesi, Christopher Vincent, Jessica Leduc, Gabrielle St-Onge, Peter Lakner
CANADA DAY EAST June 30-July 1
Ottawa, ON; Mooney's Bay; Rideau Canoe Club
# Club Pts
1      
2      
3      
4      
5      
6      
7      
Source:
 
CANADA DAY WEST June 29-July 1
Regina, SK; Wascana Lake; Wascana Racing Canoe Club
# Club Pts
1      
2
 
3
   
4
   
5
   
6
   
     
Source:
 
* The Canada Day Regattas were originally intended to be incorporated into the new North American Race Series. Unfortunately, the initiative was scrapped but the Canaday Day Regattas continued as normal.
NORTH AMERICAN RACE SERIES
2012

NARS #1: Ottawa, ON, Mooney's Bay, June 30-July 1
NARS #1b: Regina, SK, Wascana Lake, June 29-July 1
NARS #2: Lake Placid, Mirror Lake, NY July 6-8
NARS #3: Welland, ON, Welland Canal, July 13-15
 
 
Although dates and locations were selected, this race series was aborted.