c2000s


c1990s


c1980s



2019: Senior Men

2018
: Senior Women
2018: Junior Men


2014:
Junior Women

2011: Juvenile Women

2002: Juvenile Men

1986: Midget Women

1983: Juvenile Men

1982: Midget Men

Éric Beauchesne
2015-2018
Trois Rivières, Quebec  
Rivière St-Maurice  

Google Maps Link - photograph © Club de Canoe-Kayak de Vitesse de Trois-Rivières


Jersey paintings © Liam Birch
Current Jersey


photograph © Jean-Guy Lagacé


photograph © Liam Birch
Former Club House


photograph © Liam Birch

Former Boat House


photograph © Pad Trac
Ladies C15 2010


photograph © courtesy CCKV de Trois Rivieres

2003


photograph © Scott Grant
Ladies C4 2004


Founded:
1975
Founders:
   
Official Name: Club de Canoë-Kayak de Vitesse de Trois-Rivières 
Former Name:
Club de Canotage du Cap-de-la-Madeleine
Telephone:
819-379-6299
Website:
www.canoekayaktr.ca
Club Colours:
     

ACHIEVEMENTS
2018, 2019
2002, 2011

4th Place: 2012, 2013, 2014, 2015, 2017
5th Place: 2009
6th Place: 1986, 2004
Quebec Divisional Champions: 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992
Quebec Provincial Champions: 1993, 2002, 2003, 2010, 2013, 2014, 2018, 2019

Greatest Points Total: 2018: 763 (Runner-Up)
INFORMATION
Le Club de Canoë-Kayak de Vitesse de Trois-Rivières took on its new name in 2007 to reflect the amalgamation of cities to form a new Trois-Rivières. Originally known as Le Club de Canotage du Cap-de-la-Madeleine, it is a club based on the concept of one family achieving many successes together since 1975. Cap took over as the major athletic canoe and kayak centre for St-Maurice after the demise of the Radisson club. While the Cap club was located on the eastern shore of St-Maurice, the new building is situated on the delta island Île St-Christophe, on the western shore of the eastern arm of the river.
CCA COMMODORES
None

NATIONAL TEAM COACHES
Mathieu Pelletier - Coach 2020-
 
CANADA GAMES MEDALISTS
Gabriel Beauchesne-Sévigny 2001 C2 6k (?), Genevieve Beauchesne-Sévigny 2001 K2 500 K4 500 , Annie Beaudet 1993 K2 500 K4 500 K2 6k , Carl Beaumier 1981 K2 500 K4 500 , Frederic Bettez 2005 K2 1000 K4 1000 2009 K1 1000 , Dany Boisclair 1997 K1 200 K2 500 K2 200 K4 1000 , Karine Boisclair 1993 K4 500 , Melissa Bonin 2001 K2 200 K4 500 K2 6k , Zacharie Cameron 2013 K2 500 K2 5k , Pierre-André Cloutier 2001 K1 200 K2 200 K4 1000 , Olivier Courchesne 2017 K2 500 K4 200 K4 1000 , Victor Desaulniers 2017 K2 500 K4 200 K4 1000 , Simon Ducharme 2001 K2 200 K4 1000 K1 6k , Marie-Pier Gagnon 2005 K2 500 K2 200 K4 500 K2 6k , Marie-Hélène Giasson 1997 K4 500 , Vincent Jourdenais 2017 K2 200 K4 200 K1 1000 K2 1000 , Luce Lambert 2001 K1 6k , Simon Lanneville-Duguay 2001 K4 1000 K2 6k , Véronique Laquerre 2005 C4 500 , Maxime Larose 1993 C2 1000 C4 1000 , Albert Lavigne 2017 K2 200 K4 200 K4 1000 K1 200 , Anne-Sophie Lavoie-Parent 2017 C1 200 C1 500 C2 200 C2 500 C4 200 , Jessica Leduc 2013 K1 200 K2 200 K4 500 K4 200 , Annick Lefebvre 1997 K2 200 , David Lemay 2005 K2 1000 K2 6k , Marie-Justine Lord 2013 K2 500 K4 200 , François de Lorimier 2009 K2 500 K2 1000 K4 1000 , Patrick Norbert 1993 C2 1000 C4 1000 , Marily Pépin 2005 K2 500 K2 200 K4 500 K2 6k , Catherine Poudrier 1997 K4 500 K1 6k , Jean-François Robert 1993 C2 500 , Alex Tessier 2013 K1 5k K2 500 K4 200 , Olivier Therrien 2013 K4 200 K2 5k , Sophie Thibault 1985 K2 6k , Julien Vermette 2013 C2 5k C4 1000 , Laurence Vincent-Lapointe 2009 C1 500 C1 200 C4 500 C2 2k
NATIONAL TEAM ALUMNI

Dave Frost

OLYMPICS 1988, 1992; Worlds 1986, 1987, 1989, 1990, 1991, 1993, 1994; Jr. Worlds 1983; PA Champs 1983 Jr C2 1000 Jr C2 500 Jr C1 500 , 1985 C2 1000 C2 500 C2 10k C1 500 , 1988 C2 1000 C1 500 ; Commonwealth Champs 1986 C2 1000 C2 500
Carl Beaumier
OLYMPICS 1988; Worlds 1986, 1987, 1990, 1991; Jr. Worlds 1983; PA Champs 1982 Jr K1 10k Jr K4 500 Jr K4 1000 , 1983 Jr K1 1000 Jr K1 500 Jr K2 500 Jr K4 1000 Jr K4 500 Jr K2 1000 K1 10k , 1988 K1 1000 K1 500 ; Commonwealth Champs 1986 K4 1000 K2 1000
Gabriel Beauchesne-Sévigny
OLYMPICS 2008; Worlds 2006, 2007, 2009, 2010, 2011, 2013 C1 Relay , 2014, 2015; Jr. Worlds 2001; Pan Ams 2011, 2015 C2 500 ; PA Champs 2001 Jr C2 1000 Jr C2 200 Jr C2 500 , 2006 C2 200 C2 500 C2 1000 ; 2008 C2 500 C2 1000 (COQ); 2010 C2 200 C2 1000
Geneviève Beauchesne-Sévigny
OLYMPICS 2008; Worlds 2006, 2007, 2009, 2011, 2013, 2014, 2015; PA Champs 2006 K4 500 K4 1000 K2 500 K4 200 ; 2008 K4 500 (COQ)
Laurence Vincent-Lapointe
Worlds 2010 C1 200 C2 500 , 2011 C1 200 C2 500 , 2013 C1 200 C2 500 , 2014 C1 200 , 2015, 2018 C1 200 C1 5k C2 500 ; U23 Worlds 2013 C1 200 ; Pan Ams 2015 C1 200 ; PA Champs 2008 C2 500 ; 2018 C2 500
Etienne Beauchesne
Worlds 2013; Jr. Worlds 2011; U23 Worlds 2013, 2014, 2016; PA Champs 2010 K1 1000 K2 500 K4 1000 ; 2012
Dominik Crête
Worlds 2018; Pan Ams 2019 K1 200 ; PA Champs 2018
Daniel Beaumier
Jr. Worlds 1987; PA Champs 1986
Eric Lamothe
Jr. Worlds 1989
Karina Prince
Jr. Worlds 1993
David Therrien
Jr. Worlds 2005; PA Champs 2005 Jr K2 500 Jr K4 200 Jr K4 1000 , 2006 K4 500 Jr K1 200 Jr K1 1000
Alex Tessier
Jr. Worlds 2009; PA Champs 2010 Jr K2 1000 Jr K2 200  
Marc-Alexandre Gagnon
Jr. Worlds 2009; U23 Worlds 2014
Olivier Therrien
Jr. Worlds 2011
Maxence Beauchesne
Jr. Worlds 2014; U23 Worlds 2017
Victor Desaulniers
Jr. Worlds 2015
Vincent Jourdenais (began at Otterburn)
Jr. Worlds 2015; PA Champs 2018 K4 500 K4 1000
Olivier Courchesne
Jr. Worlds 2016; PA Champs 2016 Jr K1 200 Jr K4 1000 Jr K2 200
Anne-Sophie Lavoie-Parent
Jr. Worlds 2016; U23 Worlds 2017 C2 200 ; Pan Ams 2019 C2 500 ; PA Champs 2016 Jr C2 200
Laurent Lavigne
Jr. Worlds 2018, 2019 K1 500
Alexandre Martin
Jr. Worlds 2018; PA Champs 2018 Jr K1 200 K2 200
Eric Myles
Pan Ams 1987 K2 500 ; PA Champs 1982 Jr K4 500 Jr K4 1000 , 1983 Jr K2 500 Jr K4 1000 Jr K4 500 Jr K1 500 Jr K2 1000
Mathieu Roy
PA Champs 2014 Jr K1 1000 Jr K2 200
Édouard Beaumier
PA Champs 2018 Jr C2 500 Op C4 500
Arianne Dessureault
PA Champs 2018 Jr K4 500
Alexanne Morin
PA Champs 2018 Jr K4 500
Patrick Norbert
Junior Team 1992
Pierre-Phillipe Normand
Junior Team 2000, 2001
Louis Lafrenière-Dupont
Junior Team 2004
Dany Ducharme
Junior Team 2004
Stephanie Bettez
Junior Team 2004
Julien Vermette
JuniorTeam 2010