Ray Palmer
Calgary Canoe Club
Donald May
(Builder)
Toronto Sailing & Canoe Club
Peter McCabe
(Official)
Grand Trunk Boating Club
 

 
1985
 
NATIONAL CHAMPIONS
RIDEAU (5)
ONTARIO CHAMPIONS
RIDEAU (3)
EOD CHAMPIONS
RIDEAU (22)
WOD CHAMPIONS
OAKVILLE
QUEBEC DIVISION CHAMPIONS
   
ATLANTIC DIVISION CHAMPIONS
ORENDA
CLOVERLEAF CHAMPIONS
CARLETON PLACE
DOMINION DAY CHAMPIONS
MISSISSAUGA (19)
NATIONAL CHAMPIONSHIPS August 22-24
1985 Book of Champions Medalists
Ottawa, ON; Mooney's Bay; Rideau Canoe Club
# Club Pts
1
RIDEAU (5)
Midget W, Juvenile M, Junior M
162
2
OAKVILLE
Senior M
127
3
MISSISSAUGA 113

4
North Bay
Senior W
64
5
Orenda
Midget M
63
6
Mic Mac 62
7
Chateauguay 57
8
Otterburn 48
9
Maskwa
Juvenile W, Junior W
47
10
Cap-de-la-Madeleine 42
11
Burnaby 30
12
Sack-a-Wa 26
13
Lachine 25
14
Balmy Beach 22
15
Gananoque 16
15
West Rouge 16
15
Calgary 16
18
Banook 15
18
Carleton Place 15
20
Cheema 14
21
Onake 12
21
Sherbrooke 12
23
Ridge 10
24
Montreal 9
25
Quebec 8
26
Cartierville 5
27
Penticton 4
28
Senobe 2
29
Ak-O-Mak 1
30 Winnipeg 0
30 Saskatoon 0
30 Kennebecasis 0
30 Edmonton 0
Ottawa Citizen, Aug 26, 1985
Canadian Canoe Association
CLOVERLEAF August 17?
Ottawa, ON?
# Club Pts
1 CARLETON PLACE
Bantam, Bantam M
 
2      
3      
4      
5      
6      
7      
8      
9      
10      

 

 

PROVINCIAL & DIVISIONAL CHAMPIONSHIPS
ONTARIO CHAMPIONSHIPS August 3
Toronto, ON, Long Pond, Centre Island, WOD
# Club Pts  
1
Rideau (3) 207
2
Mississauga 164
3      
4      
5
Carleton Place  
  Oakville
Junior
 
Ottawa Citizen, August 6, 1985
EASTERN ONTARIO DIVISION July 28
Carleton Place, ON, Mississippi River; Carleton Place Canoe Club
# Club Pts
1
Rideau (22)  
2      
3      
4      
       
       
WESTERN ONTARIO DIVISION July 27
Toronto, ON, Long Pond, Centre Island, WOD
# Club Pts
1 Oakville  
2      
3      
4      
 
Mississauga
Bantam, Bantam W
 
Burloak Canoe Club
QUEBEC DIVISION ??
??
# Club Pts  
1
     
2
     
3
Otterburn    
4
     
ATLANTIC DIVISION July 28
Dartmouth, NS, Lake Banook; TSFCC
# Club Pts  
1
Orenda    
2        
3        
4        
PRAIRIE DIVISION July 27-28
Calgary, AB, Glenmore Reservoir; Calgary CC
# Club Pts  
1        
2        
3        
4        
SENIOR WORLD CHAMPIONSHIPS August 15-18
1985

Hazewinkel, Belgium Hazewinkel Lake

    Donald Brien K2 1000
Colin Shaw K2 1000
Donald Brien K2 10k 4th
Colin Shaw K2 10k 4th
Nancy Olmsted K4 500 6th, K2 500 7th
Barb Olmsted K4 500 6th, K2 500 7th
Alexandra Barré K4 500 6th
Erika Revesz K4 500 6th
Larry Cain C1 1000 7th, C1 500 7th
Scott Oldershaw K1 500 8th
Eric Smith C2 10k 11th
Stephen Botting C2 10k 11th
Kevin Stott C1 10k 12th

Competitors:
Larry Cain, Stephen Botting, Eric Smith, Kevin Stott, Alwyn Morris, Donald Brien, Mark Holmes, Colin Shaw, Scott Oldershaw, Bill Trayling, Jeff Houser, Bruce Chaisson, Alexandra Barré, Barb Olmsted, Nancy Olmsted, Erika Revesz

EU Canoe Results
JUNIOR WORLD CHAMPIONSHIPS July 25-28
1985

Castel Gandolfo, Italy Lake Albano

    No Medals
Max Tracy C1 1000 7th, C1 500 8th
Andrea Kerr K1 500 9th
 
 
 
 

Competitors:
Andrea Kerr, Nancy Dejeu, Christine Granger, Zandra Rubinger, Max Tracy, Tim Hodgson, Tom Hoferek, Nicholas Lemay, Renn Crichlow, Richard Cook, Greg Duncan, Ken Padvaiskas

PAN AMERICAN CANOE CHAMPIONSHIPS October 26-27
1985
Chicago, IL, USA Busse Reservoir
Senior Steve McKenzie C2 1000 C2 500 C2 10k
Dave Frost C2 1000 C2 500 C2 10k C1 500
Heather Hollingsworth K1 500 K2 5k K1 5k K4 500 K2 500
Tessa DeSouza K1 500 K2 5k K1 5k K4 500 K2 500
Bernie Irvin C1 1000 C1 10k C1 500 K4 500
Lisa Stott K4 500
Gail Pringle K4 500
Barry Ring K4 1000 K4 500
Brian Morrow K4 1000 K4 500
Liam Jewell K4 1000 K4 500
Renn Crichlow K4 1000
Derek Schrotter C1 1000
Barry Ring K1 500 4th, K1 1000 4th, K2 500 4th, K2 10k 4th, K2 1000 5th
Brian Morrow K2 10k 4th, K2 500 4th, K2 1000 5th, K1 500 5th, K1 1000 5th
Lisa Stott K2 500 4th
Gail Pringle K2 500 4th

Junior Liam Jewell K4 1000 K2 500 K1 5k K2 5k
Renn Crichlow K4 1000 K2 500 K2 5k K1 1000
Derek Schrotter C1 500 C1 5k
Lisa Stott K1 5k K4 500 K2 500 K2 5k
Gail Pringle K4 500 K2 500 K2 5k
Tessa DeSouza K4 500
Liam Jewell K1 1000 4th
Gail Pringle K1 5k 4th
Competitors:
Steve McKenzie, Dave Frost, Heather Hollingsworth, Tessa DeSouza, Bernie Irvin, Lisa Stott, Gail Pringle, Barry Ring, Brian Morrow, Liam Jewell, Renn Crichlow, Derek Schrotter
CCA Newsletter, 1985
SZEGED INTERNATIONAL REGATTA May 25-26
1985
Szeged, Hungary The Maty-ér
  Alwyn Morris K1 1000

Donald Brien K2 10k 4th, K2 500 7th, K1 1000 7th, K2 1000 8th
Colin Shaw K2 10k 4th, K2 500 7th, K2 1000 8th, K1 500 8th

Alwyn Morris
K1 500 4th
Larry Cain C1 1000 5th
   
   
Competitors:
Alwyn Morris, Donald Brien, Colin Shaw, Larry Cain
Paddles Up, September 1985
MILAN INTERNATIONAL REGATTA June 8-9
1985
Milan, Italy Idroscalo
CAN
1st
Larry Cain C1 1000 C1 500
Alwyn Morris K1 1000 K2 500 K4 1000
Colin Shaw K2 1000 K4 1000
Scott Oldershaw K2 1000
Mark Holmes K4 500 K2 500 K4 1000
Donald Brien K1 1000 K4 1000
Jeff Houser K4 500

Bruce Chaisson K4 500
Bill Trayling K4 500
Nancy Olmsted K1 500 K2 500 K4 500
Barb Olmsted K2 500 K4 500
Erika Revesz K4 500
Andrea Kerr K4 500
Kevin Stott C1 500

Stephen Botting C2 500
Eric Smith C2 500

Scott Oldershaw K1 500 4th, K4 1000 6th
Kevin Stott C1 1000 4th
Steve McKenzie C2 500 4th
Dave Frost C2 500 4th
Jeff Houser K1 500 5th, K4 1000 6th
Erika Revesz K1 500 5th, K2 500 6th
Colin Shaw
K2 500 5th
Donald Brien K2 500 5th
Andrea Kerr K2 500 6th, K1 500 9th
Bruce Chaisson K4 1000 6th
Bill Trayling K4 1000 6th
Barb Olmsted K1 500 7th
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Competitors:
Larry Cain, Alwyn Morris, Colin Shaw, Scott Oldershaw, Mark Holmes, Donald Brien, Jeff Houser, Bruce Chaisson, Bill Trayling, Nancy Olmsted, Barb Olmsted, Erika Revesz, Andrea Kerr, Kevin Stott, Stephen Botting, Eric Smith, Steve McKenzie, Dave Frost

Paddles Up, September 1985
NOTTINGHAM INTERNATIONAL REGATTA June 15-16
1985
Nottingham, England, UK Holme Pierrepont
Senior

Max Tracy C1 500 5th, C11000 6th
Andrea Kerr K1 500 8th

 

 
Junior
Max Tracy C1 6k C1 500
Andrea Kerr K1 6k K1 500

Richard Cook K2 500 5th, K2 1000 5th, K2 6k 5th, K1 500 7th, K1 1000 8th
Renn Crichlow K2 500 5th, K2 1000 5th, K2 6k 5th, K1 500 8th
Kevin Stott C1 1000 4th

Competitors:
Max Tracy, Andrea Kerr, Richard Cook, Renn Crichlow, Kevin Stott

Paddles Up, September 1985
PARIS INTERNATIONAL REGATTA June 22-23
1985
Paris, France Val de Marne
Senior
Donald Brien K1 1000 K2 500
Colin Shaw K2 1000 K2 500
Nancy Olmsted K1 500 K2 500
Scott Oldershaw K2 1000
Alwyn Morris K1 1000
Larry Cain C1 1000 C1 500
Dave Frost C2 1000
Steve McKenzie C2 1000
Barb Olmsted K2 500
Stephen Botting C2 1000 4th, C2 500 5th
Eric Smith C2 1000 4th, C2 500 5th
Mark Holmes K4 1000 4th K2 500 9th
Bruce Chaisson K4 1000 4th
Jeff Houser K4 1000 4th
Bill Trayling K4 1000 4th
Erika Revesz K1 500 6th, K2 500 7th (w Belgium)
Kevin Stott C1 500 6th, C1 1000 8th
Scott Oldershaw K1 500 7th
Dave Frost C2 500 7th
Barb Olmsted K1 500 7th
Steve McKenzie C2 500 7th
Alwyn Morris K2 500 9th, K1 500 9th

Competitors:
Donald Brien, Colin Shaw, Nancy Olmsted, Scott Oldershaw, Alwyn Morris, Larry Cain, Dave Frost, Steve McKenzie, Barb Olmsted, Stephen Botting, Eric Smith, Mark Holmes, Bruce Chaisson, Jeff Houser, Bill Trayling, Erika Revesz, Kevin Stott

Paddles Up, September 1985
RUHR INTERNATIONAL REGATTA June 22-23
1985
Bochum, Germany Kemnader See
Junior
Max Tracy C1 500
Andrea Kerr K1 500 K1 2000
Max Tracy C1 2000 7th
 
 
 
 
 
Competitors:
Max Tracy, Andrea Kerr
 
Paddles Up, September 1985
DUISBURG INTERNATIONAL REGATTA June 28-30
1985
Duisburg, Germany Bertasee
    Alwyn Morris K2 500
Mark Holmes K2 500
Donald Brien K1 1000 4th, K2 500 6th
Scott Oldershaw K1 500 4th, K2 1000 8th
Larry Cain C1 1000 4th
Nancy Olmsted K2 500 6th, K1 500 7th
Colin Shaw K2 500 6th, K2 1000 8th
Barb Olmsted K2 500 6th
Alwyn Morris K1 1000 6th
Kevin Stott C1 500 8th
Mark Holmes K4 500 9th
Bruce Chaisson K4 500 9th
Jeff Houser K4 500 9th
Bill Trayling K4 500 9th
Womens K4 6th

Competitors:
Alwyn Morris, Mark Holmes, Donald Brien, Scott Oldershaw, Larry Cain, Nancy Olmsted, Barb Olmsted, Colin Shaw, Kevin Stott, Bruce Chaisson, Jeff Houser, Bill Trayling

Paddles Up, September 1985
WORLD MASTERS GAMES August 9-11
1985
Toronto, ON, Canada Long Pond
    Peter Patasi (35+) K1 500 , K1 5k
Steve Machacek (40+) C1 500
John Wood (35+) C1 500
Bob Kay (40+) C1 500
Lajos Toth (55+) K1 500 , K1 5k
Tom Hodgson (60+) C1 500
Ken Lane (55+) C1 500
Frank Csaki (45+) C1 500
Biss Janda (45+) C1 500 (50+) C1 500
Bill Collins (50+) C1 500
Eric Wheeler (40+) C1 500
Allan Dewtie (35+) C1 500
Jack Wahlberg (60+) K1 5k
Al Duval (55+) K1 5k

Geza Schulzer (60+) K1 500 4th, K1 5k 4th
Ken Lane (60+) C1 500 4th
Russ Dunn (50+) C1 500 4th
John Sedlacek (40+) C1 500 4th
Mac Hickox (35+) C1 500 4th
Terry Chappell (35+) K1 5k 4th
Lou Lukanovich (50+) K1 500 4th, K1 5k 5th
Gabor Joo (45+) K1 500 4th, K1 5k 4th
Frank Bartik (40+) K1 500 5th, K1 5k 5th
Mike Fekete (35+) K1 500 5th, K1 5k 6th
George Powell (45+) C1 500 5th
Phil Redwood (40+) C1 500 5th
Jean Veronneau (35+) C1 500 5th
Al Duval (55+) K1 500 6th
Don McKenzie (35+) K1 500 6th, K1 5k 8th
David Myall (45+) C1 500 6th
Ian Grinnell (40+) C1 500 6th
Adrian Taylor (35+) C1 500 6th
Pierre Lebrun (40+) K1 5k 7th
Glenn Woodcock (40+) K1 5k 9th
   
   
 
 
 
 
DOMINION DAY REGATTA July 1
# Club Pts
Toronto, ON, Long Pond, Centre Island, DDRA
1
Mississauga (19) 140
2
Oakville 115
3      
4      
       
Globe & Mail, July 2, 1985
CANADA GAMES August 11-17
Kennebecasis Rowing & Canoe Club
Kennebecasis River

# Province
Total
Kennebecasis River, Saint John, NB; Kennebecasis R&CC
1 Ontario (4)
8
4
2
14
2 Quebec
4
4
5
13
3 Nova Scotia
2
7
5
14
4 British Columbia
1
0
2
3
5 Newfoundland
0
0
1
1
ONTARIO
Mississauga
Stephen Smith C2 500 C4 500 C1 6k , Doug Tutty C4 500 C2 6k , Brian McNeil-Smith C4 500 C2 6k , John Seubert K4 500 K2 6k , Brian Currie K4 500 K2 6k , Lisa Stott K2 500 K4 500 , Marcie Hawkins K4 500 K2 6k
Rideau
Greg Copeland K1 500 K2 500 K4 500 , Gail Pringle K1 500 K2 500 K1 6k , Ingrid Ermanovics K4 500 K2 6k , Alison Roy K4 500
Carleton Place
Gary Quartermain C1 500 C2 500 C4 500 , Steven Bittle K2 500 K4 500 K1 6k  
QUEBEC
Sherbrooke
Eric Lamoureaux K2 500 K2 6k , Chris Carignan K2 500 K2 6k , David Blanchette K1 6k  
Cartierville
Lambert Poirier C4 500 , Patrizia Dizazzo K4 500 K2 6k , Diane Pigeon K4 500  
Otterburn
Tessa DeSouza K1 500 K2 500 K4 500 K1 6k , Corinna Carignan K2 500 K4 500  
Chateauguay
Derek Schrotter C1 500 C2 500 C4 500 C2 6k , Gerry Rossiter C2 6k C2 500 C4 500
Cap-de-la-Madeleine
Sophie Thibault K2 6k
Onake
Michael Rice C4 500  
NOVA SCOTIA
Sack-A-Wa
Darren Burke C2 500 C4 500 C2 6k , Ken Popowich C2 500 C4 500 C2 6k , David Pregitzer K1 500 K4 500 K2 6k , Peter Courtney K2 500 K4 500 K1 6k , George Bitar K4 500
Orenda
Greg Knox C4 500 , Monique Mullen K2 500 K1 6k , Joanne Trider K2 6k
Senobe
Laura Josey K1 500 K2 500 K2 6k
Banook
Carl Francis C1 500 C4 500 C1 6k
Cheema
Timothy Farmer K2 500 K4 500 K2 6k
BRITISH COLUMBIA
Penticton
Jodie Campbell K4 500 , Shannon McLure K4 500 , Debbie Nickel K4 500
Burnaby
Dave Jack C1 6k , Robert Eckley K1 500
Ridge
Michelle Cedarberg K4 500
NEWFOUNDLAND
St. John's
Neil Ellis K4 500 , Mark Harper K4 500 , Craig O'Neil K4 500 , Colin Taylor K4 500