CanoeKayak Canada National Team Alumni

CanoeKayak Canada governs the selection of athletes to a variety of national teams. This includes teams for the Senior Worlds, Junior Worlds, Olympic and Pan American Games, as well as lesser-known events such as the Pan American Championships and International Invitational regattas.

Please notify the webmaster if you have any additions or corrections to make to these entries. corwyn@rogers.com

The North American Championships (1953-1977) are listed on individual club pages.
Go to the North American Championships page for further information.
Please also see Fred Johnston's book, "100 Years of Champions."

NB: Although selection to the Junior National Team does not guarantee that an athlete will compete internationally,
I have indicated those selections here, where known, provided the athlete has not gone on to compete at a higher level.

AB | CD | EFG | HIJ | KL | MN | OPQ | RS | TVWYZ

ABBOTT, Jeremy
Home Club Other Clubs Achievements
MISSISSAUGA
Burnaby (1979)
1976, 1980 *
1977, 1978
1975
1975 C2 1000 C2 500
 
ABRAHAM, Anthony
Home Club Other Clubs Achievements
BANOOK
Mic Mac
(1983)
1983 C2 1000
 
 
ADAMS, Hillary
Home Club Other Clubs Achievements
WASCANA
 
2003
 
 
 
ADAMSON, Jennifer
Home Club Other Clubs Achievements
SASKATOON Wascana
(2001)
2005
2003 K4 500
2002 K2 200 K4 200 K4 1000 K2 1000 , 2005 K2 500 K2 1000
   
ALLBON, Jeff
Home Club Other Clubs Achievements
MISSISSAUGA    
1991 K4 500
   
 
 
AMYOT, Frank
Home Club Other Clubs Achievements
RIDEAU Britannia
(1932-1934)
1936 C1 1000
 
Jr K1 1000 C1 1000 K2 1000
     
       
AMYOTTE, Alaina
Home Club Other Clubs Achievements
CARLETON PLACE
2004 
   
 
 
ANDERSON, David
Home Club Other Clubs Achievements
SELKIRK Toba (Winnipeg)
(2000-2006)
2002, 2005
2005 K2 1000  
   
 
ANDISON, Jamie
Home Club Other Clubs Achievements
BURLOAK
2010
2007
   
   
APOSTAL, Mihai
Home Club Other Clubs Achievements
BANOOK
Maskwa
(2004)
1996, 2000
1993, 1994, 1995, 1997, 1999
1999
 
ARMOUR, Lynn
Home Club Other Clubs Achievements
CARLETON PLACE
 
1979 K4 500 , 1981 K4 500 , 1983 K2 500 K4 500
 
 
 
ARNOLD, Elisabeth
Home Club Other Clubs Achievements
RIDEAU
1979, 1982
1977
1979 K2 500 K4 500 , 1981 K4 500 , 1983 K2 500 K4 500
   
ARNOLD, Sylvia
Home Club Other Clubs Achievements
RIDEAU
1979, 1981
 
1979 Jr K4 500 , 1980 Jr K1 500 K4 500 Jr K4 500 1981 K2 500
Jr K4 500 Jr K1 5k
   
   
ARNOLD, Tina
Home Club Other Clubs Achievements
RIDEAU
1979
1978 Jr K2 500 Jr K4 500 , 1979 Jr K1 500 Jr K2 500 Jr K4 500
   
 
AUBUT, Louise
Home Club Other Clubs Achievements
LACHINE
 
1980 Jr K2 500 Jr K4 500
 
 
 
AUGER, Emmanuel
Home Club Other Clubs Achievements
LACHINE
 
1995 K1 500
 
 
 
AUGER, Michel
Home Club Other Clubs Achievements
QUEBEC
 
1958
 
 
 
BAERT, Lily
Home Club Other Clubs Achievements
SENOBE
 
2018Jr K2 1000  
 
 
 
BAIN, Victoria
Home Club Other Clubs Achievements
BALMY BEACH
 
2006 Jr C1 1000 Jr C2 1000 Jr C2 500 Jr C2 200 Jr C1 500
 
 
 
BANIC, Chris
Home Club Other Clubs Achievements
RICHMOND HILL
 
2000 Jr K4 1000
 
 
 
BANWELL, Frank
Home Club Other Clubs Achievements
WINNIPEG    
1940 **
     
     
 
BARCLAY, Louise
Home Club Other Clubs Achievements
MISSISSAUGA Burloak
(1992-1997)
1998, 1999
   
 
 
BARICH, Lee
Home Club Other Clubs Achievements
MISSISSAUGA
2010
   
 
 
BARICH, Sean
Home Club Other Clubs Achievements
MISSISSAUGA
2014
   
 
 
BARRÉ, Alexandra
Home Club Other Clubs Achievements
QUEBEC    
1984 K2 500 , K4 500    
1981, 1982, 1983, 1985
1983 K1 500 K2 500 K4 500   
BARRÉ, Denis
Home Club Other Clubs Achievements
QUEBEC Lachine
(1975-1976)
1972, 1976, 1980*  
1971, 1975, 1977, 1978, 1979, 1981, 1982
   
BARRÉ, Jean
Home Club Other Clubs Achievements
QUEBEC    
1968, 1972  
1971
   
BARRÉ, Mylanie
Home Club Other Clubs Achievements
LAC BEAUPORT    
2004, 2008  
2003 K2 1000 , 2005, 2007, 2009, 2010, 2011
1997
2000 K4 500 , 2005 K4 200 K4 500 K4 1000 , 2010  
BARTLETT, Greg
Home Club Other Clubs Achievements
MIC MAC    
2004
   
 
 
BARTLETT, Kate
Home Club Other Clubs Achievements
CHEEMA  
2008
   
 
 
BARTON, Nathan
Home Club Other Clubs Achievements
CARLETON PLACE
2009
   
 
 
BAUDER, Kristin
Home Club Other Clubs Achievements
FORT LANGLEY  
2006 Jr K4 1000 Jr K2 1000 Jr K4 500
   
 
 
BEACH, Joel
Home Club Other Clubs Achievements
WASCANA
Saskatoon
(1993)
West Rouge
(1994-1995)
1991
   
 
 
BEAUCHESNE, Étienne
Home Club Other Clubs Achievements
TROIS RIVIÈRES
 
2013
2013, 2014, 2016
2011
2010 K1 1000 K2 500 K4 1000 ; 2012
BEAUCHESNE, Maxence
Home Club Other Clubs Achievements
TROIS RIVIÈRES
2014
2017
   
   
BEAUCHESNE-SÉVIGNY, Gabriel
Home Club Other Clubs Achievements
TROIS RIVIÈRES
 
2008
2007, 2009, 2010, 2011, 2013 C1 Relay , 2014, 2015
2011, 2015 C2 500  
2001 Jr C2 1000 Jr C2 200 Jr C2 500 , 2006 C2 200 C2 500 C2 1000 ; 2008 C2 500 C2 1000 (COQ); 2010 C2 200 C2 1000  
BEAUCHESNE-SÉVIGNY, Geneviève
Home Club Other Clubs Achievements
TROIS RIVIÈRES
Pointe Claire
(2011-2014)
Lac Beauport
(2015)
2008
2007, 2009, 2011, 2013, 2014, 2015
2006 K4 500 K4 1000 K2 500 K4 200 ; 2008 K4 500 (COQ)
   
BEAUDOIN, Nicolas
Home Club Other Clubs Achievements
SHERBROOKE Lac Beauport
(2001-)
2003
2003
2002
   
BEAUMIER, Carl
Home Club Other Clubs Achievements
CAP-DE-LA MADELEINE
 
1988
1986, 1987, 1990, 1991
1983
1982 Jr K1 10k Jr K4 500 Jr K4 1000 , 1983 Jr K1 1000 Jr K1 500 Jr K2
500 Jr K4 1000 Jr K4 500 Jr K2 1000 K1 10k , 1988 K1 1000 K1 500
       
1986 K4 1000 K2 1000
BEAUMIER, Daniel
Home Club Other Clubs Achievements
CAP-DE-LA MADELEINE
1987
1986
   
 
BEAUMIER, Édouard
Home Club Other Clubs Achievements
TROIS RIVIÈRES  
2018 Jr C2 500 Op C4 500
   
   
   
BEEDELL, JOHN
Home Club Other Clubs Achievements
SUDBURY    
1960
1958
   
BEHRENS, Norm
Home Club Other Clubs Achievements
CHATEAUGUAY    
1980 *
1979, 1981, 1982 
1979 C2 1000 C2 500  
BENNETT, Doug
Home Club Other Clubs Achievements
ST-LAMBERT Excel
(1939-)
1940 **, 1948 C1
   
 
 
BERENBAUM, Jenna
Home Club Other Clubs Achievements
SASKATOON
2010
   
 
 
BERTRAND, Jean-Pierre
Home Club Other Clubs Achievements
CARTIERVILLE
1981, 1982
   
 
 
BETTEZ, Stephanie
Home Club Other Clubs Achievements
CAP-DE-LA MADELEINE
2004
   
 
 
BEZEMER, Evan
Home Club Other Clubs Achievements
MISSISSAUGA    
2015
2013
2013 Jr C2 200 Jr C2 1000
 
BILLARD, Pam
Home Club Other Clubs Achievements
CHEEMA
1995
   
 
 
BIRD, Alastair
Home Club Other Clubs Achievements
RIDEAU Burloak
(2004)
2004
   
 
 
BISSONNETTE, Lissa
Home Club Other Clubs Achievements
SHERBROOKE
Pointe Claire
(2010-)
2011, 2018
2013
2010 K2 1000 , 2014 K2 500 K1 1000 , 2016 K1 500 K2 1000 K2 200  K4 500 , 2018 K4 500 K2 500
 
BITAR, George
Home Club Other Clubs Achievements
SACK-A-WA Cheema
(1987-)
1986
   
 
 
BLANCHETTE, David
Home Club Other Clubs Achievements
SHERBROOKE    
1988 Jr K2 1000 Jr K2 500 Jr K4 500
   
 
 
BLISS, Brian
Home Club Other Clubs Achievements
BURLOAK (Mohawk)
Oakville
(1980-1983)
1981, 1982
   
   
   
BOHM, Tamlyn
Home Club Other Clubs Achievements
MISSISSAUGA
 
Balmy Beach
(2011-)
2009
2013 K1 500 K4 500 K2 500
   
 
BOILARD, Maxime
Home Club Other Clubs Achievements
LAC BEAUPORT
 
2000
1999, 2002 C4 1000 , 2003 C4 1000
1995
1999 C2 500  
2004 C2 1000  
BOND, Geneva
Home Club Other Clubs Achievements
MASKWA  
2018 Op C4 500
   
   
   
BORDELEAU, Derek
Home Club Other Clubs Achievements
CHEEMA Orenda
(1996-1997)
2001
2000 K4 1000    
   
 
BORDELEAU, Jeremy
Home Club Other Clubs Achievements
MIC MAC   Cheema
(2002)
2005
2007 K4 1000
2005 Jr K2 200 Jr K1 500 , 2008 K4 200 K4 500
   
BORISSOV, Krassimir
Home Club Other Clubs Achievements
LACHINE Pointe Claire
(2001)
1997, 1998, 1999, 2001
1999
2001 K1 500 K4 1000
   
BOSSY, Don
Home Club Other Clubs Achievements
CARTIERVILLE
 
1967 C2 10k C2 1000
 
 
 
BOSSY, George
Home Club Other Clubs Achievements
CARTIERVILLE    
1952, 1956
   
 
 
BOTTING, Stephen
Home Club Other Clubs Achievements
OTTERBURN Mississauga
(1984)
1980 *, 1984 
1979, 1981, 1982, 1985
1977
1979 C2 1000 C2 500
BOURQUE, Yves
Home Club Other Clubs Achievements
SHAWINIGAN  
2018 (Paracanoe)
   
   
BOUTILIER, Ken
Home Club Other Clubs Achievements
SACK-A-WA    
1983 Jr K4 500 Jr K4 1000  
   
 
 
BOVEY, Chelsea
Home Club Other Clubs Achievements
GANANOQUE    
2001 Jr C1 500 Jr C1 200
   
 
 
BRADDON, Scott
Home Club Other Clubs Achievements
RIDEAU
2015, 2016
   
 
 
BRADLEY, Maren
Home Club Other Clubs Achievements
RIDEAU    
2018
   
 
 
BRANDINO, Ben
Home Club Other Clubs Achievements
CARLETON PLACE Rideau
(1992)
1991
   
 
 
BRAULT, Juliette
Home Club Other Clubs Achievements
POINTE CLAIRE
Trois Rivières
(2018)
2014 C2 500 , 2015 C2 200
2014 Jr C2 500
   
 
BRAY-LOUGHEED, Alanna
Home Club Other Clubs Achievements
BURLOAK    
2015, 2016, 2018
2010
2012 K2 500 , 2013 K4 500 K2 500 , 2018 K2 200 K4 1000    
   
BRECKENRIDGE, Catherine
Home Club Other Clubs Achievements
MASKWA Orenda
(1992-)
1995 K4 500
   
 
 
BRENT, Alex
Home Club Other Clubs Achievements
RIDGE Burnaby
(2018)
2014, 2015
   
 
 
BRIEN, Alvin
Home Club Other Clubs Achievements
BANOOK Mic Mac
(1977-)
1980 *
1979, 1981
1978 K4 1000 K4 500 , 1979 K4 1000 K4 500  
BRIEN, Colin
Home Club Other Clubs Achievements
MIC MAC    
1981 K4 500 , 1982 K2 500  
   
 
 
BRIEN, Donald
Home Club Other Clubs Achievements
BANOOK
Mic Mac
(1980-1985)
Cheema
(1977-1979)
Burnaby
(1988-)
1980 *, 1984, 1988 
1982, 1983, 1985 K2 1000 , 1985, 1986, 1987, 1989
1979 K4 1000 K4 500 , 1981 K1 1000 K1 500 K2 1000 K2 500 K4 1000 K4 500 K1 10k , 1983 K1 1000 K2 1000 K4 1000 K4 500 , 1988 K2 10k K2 500 K2 1000
 
BRIGDEN, William
Home Club Other Clubs Achievements
WINNIPEG    
1952
   
 
 
BROWN, Alison
Home Club Other Clubs Achievements
NORTH BAY    
PA Champs 1981 Jr K2 5k Jr K4 500 (w Cuba), 1982 K1 500 K2 500 K4 500 , 1983 K4 500 , 1984 K4 500
 
 
 
BROWN, Michael
Home Club Other Clubs Achievements
CARTIERVILLE    
1960, 1964
   
 
 
BROWN, Nicole
Home Club Other Clubs Achievements
CHEEMA Mic Mac
(2007-2008)
2011
2007
2008 Jr K2 1000 Jr K2 500 Jr K4 200 , 2009 K2 500 K4 200 K4 500
   
BRUNET, Caroline
Home Club Other Clubs Achievements
LAC BEAUPORT
Sherbrooke
(1988-1989)
Quebec
(-1987)
1988, 1992, 1996 K1 , 2000 K1 , 2004 K1  
1989, 1990, 1991, 1993 K1 500 , 1994 K1 200 K4 200 , 1995 K1 200 K1 500 , K4 200 , 1997 K1 200 K1 500 K1 1000 , 1998 K1 200 K1 500 K1 1000 , 1999 K1 200 K1 500 K1 1000 K2 500 , 2001, 2002 K1 200 K1 500 , 2003 K1 200 K1 500 K2 1000  
 
 
1987
1988 K1 500 K2 500
BRYANT, Paul
Home Club Other Clubs Achievements
RICHMOND HILL Burloak
(2006-2008, 2014-)
2011, 2013
2010
2005
2005 Jr C1 1000 , 2016 C2 1000 (COQ)
   
BUDAY, Attila
Home Club Other Clubs Achievements
MISSISSAUGA  
1996, 2000, 2004 
1995, 1997, 1998, 1999, 2002 C4 1000 , 2003 C4 1000 , 2005, 2006 C2 1000 , 2007
1991 C2 1000 , C1 1000
1995 C1 500 C2 1000 , 1999 C2 1000
2005 C2 1000 C2 500
BUDAY, Tamas Jr.
Home Club Other Clubs Achievements
MISSISSAUGA
Trois Rivières
(2009)
Pointe Claire
(2010-)
1996, 2000, 2004 
1997, 1998, 1999, 2002 C4 1000 , 2003 C4 1000 , 2005, 2006 C2 1000 , 2007
1991, 1993 C1 1000
1995 C2 1000 , 1999 C2 1000
2005 C2 1000 C2 500
BUDAY, Tamas Sr.
Home Club Other Clubs Achievements
MISSISSAUGA    
PA Champs 1988 C1 10k
 
 
 
BURKE, David
Home Club Other Clubs Achievements
SACK-A-WA    
1983 Jr K4 500 Jr K4 1000  
   
 
 
BURNS, Brian
Home Club Other Clubs Achievements
BANOOK Orenda
(1988-1992)
1987
1986 Jr C2 1000 Jr C2 500
   
 
BURNS, Kim
Home Club Other Clubs Achievements
NORTH BAY    
1982 Jr K4 500
   
 
 
BUTLER, Mark
Home Club Other Clubs Achievements
MISSISSAUGA     1962
   
   
BYERS, Kia
Home Club Other Clubs Achievements
WASCANA Saskatoon
(2004)
2009 K1 Relay , 2010, 2011
2005
2007 K2 500 K4 500
2005 Jr K4 500 , 2008 K1 200 K4 1000 , 2010 K1 200  
   
       
Notes:

* 1980 Olympics - Boycotted | ** 1940 Olympics - Cancelled

Cap-de-la-Madeleine changed its name to Trois Rivières in 2007. Therefore any athletes from this club with credits that predate the name change maintain the former club logo and name.