Michael Chambers
Rideau Canoe Club
 
Jim Slayter
(Builder)
Banook Canoe Club
Bill McKee
(Official)
Grand Trunk Boating Club

 
1986
 
NATIONAL CHAMPIONS
MISSISSAUGA (11)
CANMAS CHAMPIONS
MISSISSAUGA (1)
ONTARIO CHAMPIONS
MISSISSAUGA (9)
EOD CHAMPIONS
RIDEAU (23)
WOD CHAMPIONS
MISSISSAUGA (19)
QUEBEC DIVISION CHAMPIONS
   
ATLANTIC DIVISION CHAMPIONS
ORENDA
PRAIRIE DIVISION CHAMPIONS
SASKATOON
DOMINION DAY CHAMPIONS
MISSISSAUGA (20)
NATIONAL CHAMPIONSHIPS August 14-16
1986 Book of Champions Medalists
Toronto, ON; Long Pond, Centre Island; WOD
# Club Pts
1
MISSISSAUGA (11)
Juvenile M, Senior M
199
2
RIDEAU
Junior M, Juvenile W, Junior W, Senior W 
196
3
OAKVILLE
Midget M
99.5

4
Orenda 75
5
Chateauguay 71
6
Cap-de-la-Madeleine
Midget W
64
7
Burnaby 49.5
8
Sherbrooke 48
9
Mic Mac 42
10
North Bay 31
11
Gananoque 30
12
Banook 23.5
13
West Rouge 22
13
Sack-a-Wa   22
15
Lachine 21
16
Calgary 19.5
17
Quebec 19
18
Otterburn 14
19
Cheema 13
20
Cartierville 7
21
Balmy Beach 5
22
Onake 3
22
Carleton Place 3
22
Mohawk 3
Canadian Canoe Association
CANMAS August ??
Toronto, ON, Long Pond
# Club Pts
1
MISSISSAUGA (1) 129
2
Balmy Beach 124
3
Montreal 52
4
Washington 43
5
Burnaby 26
6
Oakville 25
7
Calgary 20
8
Rideau 11
9
Banook 8
9
West Rouge 8
9
Carleton Place 8
12
Cartierville 5
CanMas
CLOVERLEAF August ??
ON
# Club Pts
1      
2      
3      
 

Quebec
Bantam W

 
       
       
       
       
       
       
PROVINCIAL & DIVISIONAL CHAMPIONSHIPS
ONTARIO CHAMPIONSHIPS August 2
Ottawa, ON, Mooney's Bay; Rideau Canoe Club
# Club Pts
1
Mississauga (9)
Juvenile
291
2
Rideau 262
3      
4      
  Oakville
Midget
 
Ottawa Citizen, August 5, 1986
EASTERN ONTARIO DIVISION July 26
Ottawa, ON, Mooney's Bay; Rideau Canoe Club
# Club Pts
1
Rideau (23)
Bantam W, Midget W
329
2
Carleton Place
Bantam M, Midget M
254
3
Gananoque 192
4      
Ottawa Citizen, July 28, 1986
WESTERN ONTARIO DIVISION ??
??
# Club Pts
1
Mississauga (19)  
2      
3      
4      
QUEBEC DIVISION July ??
Montreal, QC; Olympic Basin; AQCKV
# Club Pts  
1
     
2
     
3
     
4
     
ATLANTIC DIVISION July 27
Dartmouth, NS, Lake Banook; TSFCC
# Club Pts  
1
Orenda    
2        
3        
4        
5        
6        
7        
 
ATLANTIC BANTAM CHAMPIONS
 
Orenda 165  
 
PRAIRIE DIVISION ??
Calgary, AB, Glenmore Reservoir; Calgary Canoe Club
# Club Pts
1
Saskatoon  
2      
3      
4      
Saskatoon Star-Phoenix August 16, 1986
SENIOR WORLD CHAMPIONSHIPS August 20-24
1986
Montreal, QC, Canada Olympic Basin
    No Medals
Donald Brien K2 1000 5th, K2 10k 5th
Colin Shaw K2 1000 5th, K2 10k 5th
Larry Cain C1 1000 7th, C1 500 8th
Bernie Irvin C2 10k 9th
Kevin Stott C2 10k 9th
Drew Mitchell C1 10k 11th
Carl Beaumier K4 10k 12th
Chris Kautsky K4 10k 12th
Liam Jewell K4 10k 12th
Renn Crichlow K4 10k 12th
Alwyn Morris K1 10k 14th
   
   
   
   
   
   

Competitors:
Larry Cain, Dave Frost, Bernie Irvin, Kevin Stott, Drew Mitchell, Eric Smith, Donald Brien, Renn Crichlow, Colin Shaw, Carl Beaumier, Mark Holmes, Jeff Houser, Liam Jewell, Chris Kautsky, Alwyn Morris, Scott Oldershaw. Bill Trayling, Tessa DeSouza, Andrea Kerr, Barb Olmsted, Nancy Olmsted, Erika Revesz

EU Canoe Results
PAN AMERICAN CANOE CHAMPIONSHIPS June 7-8
1986
Oak Ridge, TN, USA Melton Hill Aquatic Centre
Senior
Peter Koschanow C1 1000 C1 500 C1 10k C2 1000
Nicholas Lemay K2 500 K4 500 K4 1000
Chris Kautsky K2 500 K4 500 K4 1000
Tom Ladanyi K4 500 K4 1000
Bruce Chaisson K4 1000
Barry Ring K4 500
Heather Hollingsworth K2 500 K4 500
Erica Revesz K2 500 K4 500 K1 500 K1 5k
Louise Hine K4 500 K2 500
Tessa DeSouza K4 500 K2 500
Sheila Taylor K4 500
Tim Hodgson C2 1000
Nancy DeJeu K4 500
Cindy Leonard K4 500
Kate Deering K4 500
Steve Wasteneys C1 1000

Steve Wasteneys C1 500 4th, C2 1000 4th
Doug Tutty C2 1000 4th
Peter Koschanow
C2 500 4th

Tim Hodgson C2 500 4th
Nicholas Lemay
K2 1000 4th

Tom Ladanyi K2 1000 4th
Bruce Chaisson K2 500 5th, K2 1000 5th, K1 1000 6th
Barry Ring K2 1000 5th, K2 500 5th, K1 1000 7th
Chris Kautsky K1 10k 5th
Daniel Beaumier K4 1000 5th
Sheila Taylor K1 5k 5th, K1 500 6th

Brian Currie K4 1000 5th, K4 500 5th
Peter Giles K4 1000 5th, K4 500 5th
John Seubert K4 1000 5th, K4 500 5th
George Bitar K4 500 5th

Junior
Cindy Leonard K1 500 K2 500 K4 500 K1 5k
Nancy DeJeu K2 500 K4 500 K1 500
Derek Schrotter C2 1000 C1 5k C1 1000
Kate Deering K4 500 K2 500
Carl Francis C1 500 C2 500
Doug Tutty C2 1000 C2 500
Corinna Carignan K4 500 K2 500
Matt Smith C1 1000 C1 500 C1 5k
Brian Burns C2 1000 C2 500
Greg Knox C2 1000 C2 500
Brian Currie K1 1000
John Seubert K4 1000 4th, K1 1000 4th, K4 500 4th, K2 500 5th, K1 500 5th
Peter Giles
K4 1000 4th, K2 1000 4th, K1 5k 4th, K2 500 6th

Daniel Beaumier K4 1000 4th, K4 500 4th, K2 500 5th, K2 1000 5th
Brian Currie K4 1000 4th, K4 500 4th, K2 1000 5th, K2 500 6th
George Bitar K2 1000 4th, K4 500 4th, K1 500 6th
Corinna Carignan
K1 5k 7th

Competitors:
Peter Koschanow, Doug Tutty, Tim Hodgson, Steve Wasteneys, Erika Revesz, Sheila Taylor, Tessa DeSouza, Louise Hine, Heather Hollingsworth, Nancy DeJeu, Cindy Leonard, Kate Deering, Nicholas Lemay, Barry Ring, Chris Kautsky, Tom Ladanyi, John Seubert, Peter Giles, George Bitar, Brian Currie, Bruce Chaisson, Daniel Beaumier, Corinna Carignan, Matt Smith, Derek Schrotter, Carl Francis, Brian Burns, Greg Knox

COMMONWEALTH CANOE CHAMPIONSHIPS August 29-30

1986
Ottawa, ON, Canada Mooney's Bay
CAN
55
Eric Smith C2 1000 C2 500 C1 500
Larry Cain C1 1000 C1 500
Dave Frost C2 1000 C2 500
Nancy Olmsted K4 500 K1 500
Andrea Kerr K4 500 K2 500
Erica Revesz K4 500 K2 500
Renn Crichlow K2 500 K4 1000
Mark Holmes K2 500 K4 1000
Tessa DeSouza K4 500
Jeff Houser K1 1000
Carl Beaumier K4 1000 K2 1000
Liam Jewell K4 1000 K4 500
Tim Hodgson C2 1000 C2 500
Max Tracy C2 500 C1 1000
Steve Wasteneys C2 1000
Bill Trayling K2 1000
Tom Ladanyi K4 500
Chris Kautsky K4 500
Nicholas Lemay K4 500
Heather Hollingsworth K2 500
Louise Hine K2 500
Chris Kautsky K4 1000 4th, K2 500 4th, K2 1000 5th
Nicholas Lemay K4 1000 4th, K2 500 4th
Jeff Houser K4 1000 4th
Tom Ladanyi K4 1000 4th
Tessa DeSouza K1 500 4th
Steve Wasteneys C1 500 4th
Liam Jewell K2 1000 5th, K1 500 7th
Mark Holmes K1 500 5th
Max Tracy C1 500 5th
Renn Crichlow K1 1000 6th
ENG
24
NZL
22
NIR
2
SCO
0
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 
Competitors:
Eric Smith, Larry Cain, Dave Frost, Tim Hodgson, Max Tracy, Steve Wasteneys Nancy Olmsted, Andrea Kerr, Erica Revesz, Tessa DeSouza, Heather Hollingsworth, Louise Hine, Renn Crichlow, Mark Holmes, Jeff Houser, Carl Beaumier, Liam Jewell, Bill Trayling, Tom Ladanyi, Chris Kautsky, Nicholas Lemay
Paddles Up, November 1986
SZEGED INTERNATIONAL REGATTA May 30-June 1
1986
Szeged, Hungary Loire River
   
Results Unknown

Competitors:

DUISBURG INTERNATIONAL REGATTA June 27-29
1986
Duisburg, Germany Bertasee
    Colin Shaw K2 1000
Donald Brien K2 1000
Colin Shaw K2 5k 5th
Donald Brien K2 5k 5th
Larry Cain C1 1000 6th, C1 500 7th
Dave Frost C2 1000 9th, C2 500 9th
Eric Smith C2 1000 9th, C2 500 9th
Bernie Irvin C1 10k 11th
 
 
 
 
Competitors:
Colin Shaw, Donald Brien, Larry Cain, Eric Smith, Dave Frost, Bernie Irvin
CCA Archives
BRANDENBURG INTERNATIONAL REGATTA June 20-22
 
1986
Brandenburg, Germany Lake Beetzsee
     
Donald Brien K2 1000
Colin Shaw K2 1000

Larry Cain C1 500 4th, C1 1000 7th, C2 500 9th
Donald Brien
K2 500 6th
Colin Shaw
K2 500
6th
Kevin Stott
C2 500 9th
Competitors:
Larry Cain, Kevin Stott, Colin Shaw, Donald Brien
ICF Canoeing Express, August 1986
NOTTINGHAM INTERNATIONAL REGATTA June 14-15
1986
Nottingham, England, UK Holme Pierrepont
GBR
1st
Nancy Olmsted K2 500 K4 500 K2 6k
Andrea Kerr K2 500 K4 500
Barb Olmsted K4 500 K2 6k
Alexandra Barré K4 500
Eric Smith C2 500 C2 1000
Dave Frost C2 500
C2 1000
Larry Cain C2 500 C1 1000
Kevin Stott C2 500
Jeff Houser K4 500

Bill Trayling K4 500
Scott Oldershaw K4 500
Carl Beaumier K4 500

Larry Cain C1 500 5th
Kevin Stott C1 500 7th
USA
2nd
CAN
3rd
Senior
   
   
 
   
 

Junior
Renn Crichlow K1 1000 K1 500 K2 1000
Max Tracy
C1 500

Ken Padvaiskas K2 1000 K2 500
Liam Jewell K2 500

Competitors:
Nancy Olmsted, Barb Olmsted, Andrea Kerr, Alexandra Barré, Eric Smith, Dave Frost, Larry Cain, Kevin Stott, Jeff Houser, Bill Trayling, Scott Oldershaw, Carl Beaumier, Max Tracy, Renn Crichlow, Liam Jewell, Ken Padvaiskas

Ottawa Citizen, June 16, 1986
LAKE PLACID INVITATIONAL REGATTA July 19
 
1986
Lake Placid, USA Mirror Lake
      Cindy Leonard K1 500 K2 500
Katie Deering K2 500
Matthew Smith C2 500 C2 1000
Doug Tutty C2 500
Kevin Giffin C2 1000
Greg Copeland K4 500
Gregg Duncan K4 500
?? (Mississauga) K4 500
?? (Mississauga) K4 500

These results are incomplete
Competitors:
Cindy Leonard, Katie Deering, Matthew Smith, Doug Tutty, Kevin Giffin, Greg Copeland, Gregg Duncan
Ottawa Citizen, July 22, 1986
DOMINION DAY REGATTA July 1
# Club Pts
Toronto, ON, Long Pond, Centre Island, DDRA
1
Mississauga (20) 259
2
Oakville 114
3
West Rouge 51
4      
Toronto Star, July 2, 1986
CANADA DAY EAST July 1
Ottawa, ON, Mooney's Bay; Rideau Canoe Club
# Club Pts
1
Rideau (1)  
2      
3      
4      
CANADA DAY WEST July 1
Regina, SK, Wascana Lake; Wascana Racing Canoe Club
# Club Pts
1
Wascana (1)  
2      
3      
4