Peter Fardy
Maskwa Aquatic Club
Robin Walsh
(Builder)
Chateauguay Canoe Club
 
 
1992
 
NATIONAL CHAMPIONS
BANOOK (1)
CANMAS CHAMPIONS
BANOOK (2)
ONTARIO CHAMPIONS
MISSISSAUGA (15)
EOD CHAMPIONS
RIDEAU (27)
WOD CHAMPIONS
MISSISSAUGA
QUEBEC DIVISION CHAMPIONS
CAP-DE-LA-MADELEINE
ATLANTIC DIVISION CHAMPIONS
BANOOK
PRAIRIE DIVISION CHAMPIONS
SASKATOON
CLOVERLEAF CHAMPIONS
MISSISSAUGA
DOMINION DAY CHAMPIONS
MISSISSAUGA (26)
NATIONAL CHAMPIONSHIPS August 13-15
1992 Book of Champions Medalists
Dartmouth, NS; Lake Banook; TSFCC
# Club Pts
1
BANOOK (1)
Midget M, Midget, Junior
206
2
MISSISSAUGA
Juvenile, Juvenile M, Juvenile W, Junior M
187
3
BURLOAK 134

4
Saskatoon
Midget W
101
5
Orenda 80
5
Burnaby
Senior M
80
7
Cap-de-la-Madeleine 70
8
Lachine 65
9
Rideau
Junior W
63
10
Calgary 52
11
Lac Beauport
Senior W
41
12
Mic Mac 35
13
North Bay 26
14
Pointe Claire 25
15
Cheema 24
16
Yorkton 15
17
Deux Rives 10
17
Otterburn 10
19
Senobe 6
19
Lac Sergent 6
21
Balmy Beach 5
21
Wascana 5
23
Winnipeg 3
24
Maskwa 2
24
Gananoque 2
24
Kennebecasis 2
27
West Rouge 1
* The burgee points printed by the CCA excluded the Juvenile Ladies K2 1000m points. The totals are adjusted above.
Canadian Canoe Association
CANMAS August 16
Dartmouth, NS; Lake Banook; TSFCC
# Club Pts
1
BANOOK (2) 298
2
Pointe Claire 244
3
Balmy Beach 197
4
Burloak 167
5
Mississauga 111
6
Washington 105
7
Gananoque 92
8
Rideau 39
9
Richmond Hill 36
10
Lac Beauport 32
11
Winnipeg 27
12
Burnaby 23
13
Cheema 18
14
Mic Mac 17
15
Onake 8
16
West Rouge 7
17
Lachine 6
18
Maskwa 4
19
Sack-a-Wa 2
20
Hiram 1
21
Columbia 0
Canadian Canoe Association
CLOVERLEAF August 8-9
Welland, ON; Welland Canal
# Club Pts
1 Mississauga
Bantam, Bantam M
 
2      
3      
4      
5      
6      
7      
8      
9      
10      
PROVINCIAL & DIVISIONAL CHAMPIONSHIPS
ONTARIO CHAMPIONSHIPS August 2
Ottawa, ON, Mooney's Bay; Rideau Canoe Club
# Club Pts  
1
Mississauga (15)
Juvenile, Midget, Bantam
   
2
Rideau    
3
   
4        
Ottawa Citizen, August 5, 1992
EASTERN ONTARIO DIVISION July 25
North Bay, ON, Trout Lake; North Bay Canoe Club
# Club Pts  
1
Rideau (27) 332  
2 Gananoque 234  
3 North Bay
Juvenile M
227  
4
Carleton Place ?  
         
North Bay Nugget, July 27, 1992
 
WESTERN ONTARIO DIVISION ??
??
# Club Pts  
1
Mississauga
Juvenile, Midget, Bantam
   
2        
3        
Burloak
Junior
   
QUEBEC DIVISION July 25-26
Montreal, QC, Olympic Basin
# Club Pts  
1
Cap-de-la-Madeleine    
2
     
3
Pointe Claire    
Lac Beauport
Bantam, Bantam W
   
ATLANTIC DIVISION July 31-August 2
Dartmouth, NS, Lake Banook; TSFCC
# Club Pts  
1
Banook
434  
2
Orenda
153  
3 Mic Mac    
4        
Daily News, August 3, 1992
PRAIRIE DIVISION July 25
Saskatoon, SK; South Saskatchewan River; SRCC
# Club Pts
1
Saskatoon 332
2
Wascana 172
3
Calgary 170
Saskatoon Star-Phoenix, July 28, 1992
LONG DISTANCE CHAMPS August 17
Dartmouth, NS; Lake Banook; TSFCC
# Club Pts  
1 Ontario 109
2 Nova Scotia 91
3 Saskatchewan 62
4 Quebec 24
5 British Columbia 20  
6 Alberta 17  
7 Manitoba 1  
CCA Annual Report 1992 Tabulation
OLYMPIC GAMES August 3-8

1992
Barcelona, Spain Castelldefels Olympic Canal
    No Medals
Klari MacAskill K2 500 5th, K4 500 6th
Alison Herst K2 500 5th, K4 500 6th
Caroline Brunet K4 500 6th, K1 500 7th
Steve Giles C1 500 6th, C1 1000 9th
Kevyn Stafford K4 500 6th
Larry Cain C2 1000 7th, C2 500 9th
David Frost C2 1000 7th, C2 500 9th
Renn Crichlow K1 1000 8th

   
   
   
   
   
   
   
   
   

Competitors:
Larry Cain, Dave Frost, Jack Chubaty, Eric Smith, Max Tracy, Carl Beaumier, Donald Brien, Renn Crichlow, Hugh Fisher, Alwyn Morris, Ken Padvaiskas, Colin Shaw, Caroline Brunet, Cindy Leonard, Barb Olmsted, Nancy Olmsted, Sheila Taylor

EU Canoe Results
NB: Some of the International Regattas below may have constituted the remaining 3 sites for the 4-stop World Cup Circuit.
WORLD CUP #1 May 1-3
1992
Mechelen, Belgium Hazewinkel Lake
CANADA
Renn Crichlow K1 500
Caroline Brunet K4 500
Kevyn Stafford K4 500
Alison Herst K4 500
Klari MacAskill K4 500

Larry Cain C2 500 4th, C1 10k 5th, C1 500 8th, C1 1000 8th
Dave Frost C2 500 4th

Klari MacAskill K2 500 4th
Alison Herst K2 500 4th
Caroline Brunet K1 500 4th  
Renn Crichlow K1 1000 5th
 
11th
52
   
   
   
   
 
 

Competitors:
Renn Crichlow, Caroline Brunet, Kevyn Stafford, Alison Herst, Klari MacAskill, Larry Cain, Dave Frost

CCA Archives
WORLD CUP #2 May 29-31
1992
Szeged, Hungary  The Maty-ér
    Caroline Brunet K1 500 K1 200 K4 500
Renn Crichlow K1 200 K1 500
Dave Frost C2 1000 C1 200
Larry Cain
C2 1000

Alison Herst K4 500
Klari MacAskill K4 500
Kevyn Stafford K4 500
Klari MacAskill K2 500 5th, K1 5k 8th
Larry Cain
C2 500 5th

Dave Frost C2 500 5th
Alison Herst K2 500 5th
Steve Giles
C1 500 6th

Renn Crichlow
K1 1000 9th
Kevyn Stafford K2 500 9th
Leslie Ann Young K2 500 9th
Ken Padvaiskas K2 1000 9th
Jason Rusu K2 1000 9th
Paul Pageau C1 200 9th
 
 
 
Competitors:
Caroline Brunet, Renn Crichlow, Dave Frost, Larry Cain, Alison Herst, Klari MacAskill, Kevyn Stafford, Steve Giles, Leslie Ann Young, Ken Padvaiskas, Jason Rusu, Paul Pageau
CCA Archives
WORLD CUP #3 June 19-21
1992
Duisburg, Germany Bertasee
    No Finalists
 
 

Competitors:

LINZ INTERNATIONAL REGATTA May 16-17
1992
Linz, Austria ??
    Caroline Brunet K1 500 K4 500
Alison Herst K4 500 K2 500
Kevyn Stafford K4 500 K2 500

Klari MacAskill K4 500 K2 500
Peter Giles K4 500 K4 1000
Scott Kerrigan K4 500 K4 1000
Liam Jewell K4 500 K4 1000
Ken Padvaiskas K4 500 K2 1000
K4 1000
Leslie-Ann Young K2 500 K1 500
Jason Rusu K2 1000
 

Peter Giles K1 1000 5th
 
 
 
 
 

Competitors:
Caroline Brunet, Alison Herst, Klari MacAskill, Kevyn Stafford, Peter Giles, Scott Kerrigan, Liam Jewell, Ken Padvaiskas, Leslie-Ann Young, Jason Rusu

CCA Archives
PLOVDIV INTERNATIONAL REGATTA May 15-17
1992
Plovdiv, Bulgaria Grebna Baza
    Larry Cain C2 500 C2 1000 C1 1000
Dave Frost C2 500 C2 1000
Steve Giles C2 500
C2 1000
Paul Pageau C2 500
C2 1000
Steve Giles C1 1000 4th, C1 500 5th
Dave Frost C1 500 4th
Larry Cain C1 500 6th
Paul Pageau C1 1000 6th
 
 
 
 
 

Competitors:
Larry Cain, Dave Frost, Steve Giles, Paul Pageau

CCA Archives
PARIS INTERNATIONAL REGATTA ??
  1992 Paris, France ??
    Renn Crichlow K1 1000 K1 500 K1 200 K4 1000
Liam Jewell K4 1000
Peter Giles K4 1000
Ken Padvaiskas K4 1000
* 21 Medals Total
* These results are incomplete

   
   
 
Unknown Newspaper
WIENER INTERNATIONAL REGATTA July 3-5
1992
Vienna, Austria New Danube Course
Junior
Michael Oryschak C2 500 C2 1000 C4 500 C4 1000
Attila Buday C2 500 C2 1000
Gavin Maxwell C4 500 C2 1000 C1 1000
Glen Girard C4 500 C2 1000 C2 500
Dan Howe C4 500 C2 500
Tamas Buday Jr. C4 1000
Matt Patterson C4 1000
Blake Hara C4 1000
Corrina Kennedy K4 500
Lucy Slade K4 500
Danica Rice K4 500
Jessica Ferguson K4 500
Corrina Kennedy K1 500 4th, K2 500 4th
Danica Rice K2 500 4th
Mihai Apostal K2 500 5th, K1 500 8th
Dan Howe C1 500 5th, C1 1000 9th
Emmanuel Auger K2 500 5th
Tamas Buday Jr. C2 1000 6th, C2 500 7th
Blake Hara C2 1000 6th, C2 500 7th
Lucy Slade K2 500 6th
Jessica Ferguson K2 500 6th
Attila Buday C1 1000 7th
Cathy Breckenridge K2 500 7th (w Germany)
Jonathan Hollins K2 1000 7th
Nathan Luce K2 1000 7th
Glen Girard C1 500 8th
Gavin Maxwell C1 500 9th
   
Competitors:
Emmanuel Auger, Jonathan Hollins, Michael Oryschak, Matt Patterson, Cathy Breckenridge, Corrina Kennedy, Danica Rice, Lucy Slade, Mihai Apostal, Nathan Luce, Dan Howe, Glen Girard, Gavin Maxwell, Tamas Buday Jr., Attila Buday, Blake Hara, Jessica Ferguson
CCA Archives
Račice INTERNATIONAL REGATTA July 10-12
1992
Račice, Czech Republic Sportcentrum Račice
Junior
Emmanuel Auger K1 200 K1 500 K4 500
Results Unknown
   
   
   
   
   
   

Competitors:

HAMBURG INTERNATIONAL REGATTA July 16-19
1992
Hamburg, Germany ??
Junior

Matt Patterson Two Medals
Results Unknown

   
   
   
   
   
   

Competitors:

LAKE PLACID INVITATIONAL REGATTA July 11
 
1992
Lake Placid, USA Mirror Lake
Senior
Larry Cain C2 500 C2 1000
Dave Frost C2 500 C2 1000
Caroline Brunet K4 500 K1 500
Alison Herst K4 500 K2 500
Klari MacAskill K4 500 K2 500
Kevyn Stafford K4 500
Renn Crichlow K1 500 K1 1000 K2 1000
Paul Pageau C1 500 C1 1000
Ken Padvaiskas K2 1000 K2 500
Jason Rusu K2 1000 K2 500
Liam Jewell K1 500 K1 1000 K2 1000
Leslie Ann Young K1 500
Peter Giles K1 500 4th, K1 1000 4th
Kevyn Stafford K1 500 4th
 
 
 
 
 
 
 
 

Junior
Richard Phelan C1 500 C1 1000 C2 1000
Laura McKenzie K1 500 K2 1000 K4 500
Scott Illsley K2 1000 K4 1000 K4 500 K1 1000
Mike Stewart K2 1000 K4 1000 K4 500
Al Hawryluk K1 1000 K4 500 K4 1000
Karina Prince K2 1000 K4 500 K1 1000
Jessica Meunier K1 1000 K4 500 K1 500
Graham Cobb K4 1000 K4 500 K2 1000 K1 1000
Dustin Whalen K4 1000 K4 500 K2 1000
Barb O'Neil K4 500 K1 500 K2 1000
Eric Sziraki K4 500 K4 1000 K2 1000
John Shaffner K4 500 K4 1000
Deighen Blakely K4 500 K1 1000 K2 1000
Chris Sziraki K4 500 K2 1000
Patrick Norbert C2 1000
Greg Secko C1 500 C1 1000 C21000
Amber Thompson K2 1000 K4 500
Gloria Liebrecht K4 500 K1 1000 K2 1000
Trent Waterhouse C2 1000 C1 500 C1 1000
Mike Scarola C2 1000
Jason Fleming K4 1000
Tanya Bennett K4 500
Chris Lyle C2 1000
Tina Giles K2 1000 4th, K1 500 5th, K1 1000 6th
John Lowes C2 1000 4th, C1 500 5th, C1 1000 7th
Mike Scarola C1 500 4th, C1 1000 6th
Colin Farrah C2 1000 4th, C1 500 7th, C1 1000 9th
Jason Fleming K2 1000 4th, K1 1000 7th
Nicole Rudan K2 1000 4th, K1 1000 8th, K1 500 8th
Mike Roche C1 1000 4th, C1 500 8th
Barb O'Neil K1 1000 4th
Karina Prince K1 500 4th
Al Hawryluk K2 1000 4th
Dustin Whalen K1 1000 4th
Tanya Bennett K2 1000 5th, K1 1000 7th
Amber Thompson K1 1000 5th, K1 500 7th
Patrick Norbert C1 1000 5th, C1 500 9th
Jessica Meunier K2 1000 5th
Eric Sziraki K1 1000 5th
Chris Lyle C1 500 6th, C1 1000 8th
Deighen Blakely K1 500 6th
John Shaffner K1 1000 6th
Gloria Liebrecht K1 1000 9th, K1 500 9th
   
   
   
Competitors:
Larry Cain, Dave Frost, Caroline Brunet, Alison Herst, Klari MacAskill, Kevyn Stafford, Paul Pageau, Leslie-Ann Young, Ken Padvaiskas, Liam Jewell, Jason Rusu, Renn Crichlow
Richard Phelan, Laura McKenzie, Scott Illsley, Mike Stewart, Al Hawryluk, Karina Prince, Jessica Meunier, Graham Cobb, Dustin Whalen, Barb O'Neil, Eric Sziraki, Chris Sziraki, John Shaffner, Deighen Blakely, Gloria Liebrecht, Patrick Norbert, Greg Secko, Amber Thompson, Trent Waterhouse, Mike Scarola, Jason Fleming, Tanya Bennett, Chris Lyle, Tina Giles, John Lowes, Colin Farrah, Nicole Rudan, Mike Roche
INNOVATIVE CANOE-KAYAK KNOCKOUT October ??
1992
Palm Beach, FL, USA ??
   

Canada Team Champion

Competitors:
DOMINION DAY REGATTA July 1
# Club Pts
Toronto, ON, Long Pond, Centre Island, DDRA
1
Mississauga (26)  
2      
3      
4      
CANADA DAY EAST July 1
Ottawa, ON; Mooney's Bay; Rideau Canoe Club
# Club Pts
1
Cap-de-la-Madeleine 192
2 Pointe Claire 186
3
Rideau  
4      
5      
 
CANADA DAY WEST July ??
Regina, SK; Wascana Lake; Wascana Racing Canoe Club
# Club Pts
1      
2      
3      
4      
5