David Egan
Banook Canoe Club
 
Bill Patterson
(Builder)
Mic Mac Amateur Aquatic Club
 
1988
 
NATIONAL CHAMPIONS
ORENDA (2)
CANMAS CHAMPIONS
BALMY BEACH (2)
ONTARIO CHAMPIONS
MISSISSAUGA (11)
EOD CHAMPIONS
RIDEAU (25)
WOD CHAMPIONS
MISSISSAUGA (20)
QUEBEC DIVISION CHAMPIONS
CAP-DE-LA-MADELEINE
ATLANTIC DIVISION CHAMPIONS
ORENDA
PRAIRIE DIVISION CHAMPIONS
SASKATOON
DOMINION DAY CHAMPIONS
MISSISSAUGA (22)
NATIONAL CHAMPIONSHIPS August 18-20
1988 Book of Champions Medalists
Dartmouth, NS; Lake Banook; TSFCC
# Club Pts
1
ORENDA (2)
Midget W, Midget M, Juvenile M
175
2
MISSISSAUGA
Senior M, Junior M
146
3
RIDEAU
Juvenile W
91

4
Oakville   79
5
Burnaby 69
5
North Bay
Senior W
66
7
Banook 55
8
Lachine 53
9
Sherbrooke 50
10
Cap-de-la-Madeleine 47
11
Ak-O-Mak
Junior W
44
12
Maskwa 24
13
Gananoque 23
14
Saskatoon 19
15
West Rouge 18
16
Otterburn 16
17
Onake 14
17
Mic Mac 14
19
Calgary 11
20
Cartierville 10
21
Valleyfield 7
21
Balmy Beach 7
23
Carleton Place 6
23
Grand Ile 6
25
Chase 5
25
Chateauguay 5
25
Wascana 5
25
Winnipeg 5
29
Kennebecasis 3
29
Cheema 3
29
Abenaki 3
32
Mohawk 1
Chronicle-Herald, August 22, 1988
Canadian Canoe Association
CANMAS August 13
Toronto, ON; Long Pond, Centre Island
# Club Pts
1
BALMY BEACH (2) 244
2
Mississauga 168
3
Washington 62
4
Mohawk 60
5
Gananoque 52
6
West Rouge 46
7
Oakville 42
8
Cartierville 38
9
Lachine 24
10
Banook 16
6
Burnaby 12
7
Edmonton Whitewater 9
8
Thunder Bay 8
9
Independent 8
10
Mic Mac 7
7
Niles 5
8
Sebago 4
9
International 1
10
Rideau 0
CanMas
CLOVERLEAF August 13
Valleyfield, QC
# Club Pts
1      
2      
3      
4      
5      
6      
7      
8      
9      
10      
  Mississauga
Bantam, Bantam M
 

 

PROVINCIAL & DIVISIONAL CHAMPIONSHIPS
ONTARIO CHAMPIONSHIPS August 6
Ottawa, ON, Mooney's Bay; Rideau Canoe Club
# Club Pts  
1
Mississauga (11)
Junior, Juvenile, Midget, Bantam
242  
2
 
West Rouge 136  
3
North Bay 132  
4
   
North Bay Nugget, August 8, 1988
Ottawa Citizen, August 9, 1988 *
  * The Citizen article contradicts the Nugget article which has more information.
EASTERN ONTARIO DIVISION July 23
Ottawa, ON, Mooney's Bay; Rideau Canoe Club
# Club Pts  
1
Rideau (25) 326  
2
Carleton Place 217  
3
Gananoque 211  
Ottawa Citizen, July 28, 1988
WESTERN ONTARIO DIVISION July 30
Toronto, ON; Long Pond, Centre Island; WOD
# Club Pts  
1
Mississauga (20)
Bantam, Bantam M
   
2 Oakville    
3
 
West Rouge    
4 North Bay    
North Bay Nugget, August 2, 1988
PRAIRIE DIVISION July 30
Calgary, AB; Glenmore Reservoir; Calgary Canoe Club
# Club Pts
1
Saskatoon
2
   
3
   
Saskatoon Star-Phoenix, July 30, 1988
QUEBEC DIVISION ??
??
# Club Pts  
1
Cap-de-la-Madeleine     
2        
3        
Lachine
Bantam, Bantam M
   
ATLANTIC DIVISION August 6
Dartmouth, NS, Lake Banook; TSFCC
# Club Pts  
1
Orenda 339  
2
Banook 235  
3
Mic Mac 112  
4
Abenaki 42  
5
Cheema 29  
6
Maskwa 24  
7
Kennebecasis 20  
8
Senobe 15  
9
Pisiquid 8  
10
Sack-a-Wa 6  
11
St. John's 1  
Chronicle-Herald, August 8, 1988
LONG DISTANCE CHAMPIONSHIPS ??
North Bay, ON, Trout Lake; North Bay Canoe Club
# Club Pts  
1
Ontario 161
2
Quebec 72
3
Nova Scotia 49
4
Saskatchewan 37
5
British Columbia 10
6
Alberta 9
Paddles Up, November 1988
OLYMPIC GAMES September 26-October 1

1988
Seoul, South Korea Han River Regatta Basin
    No Medals
Larry Cain C1 1000 4th
Barb Olmsted K2 500 7th
Sheila Taylor K2 500 7th

   
   
   
   
   
   
   
 
 
 

Competitors:
Larry Cain, Dave Frost, Jack Chubaty, Eric Smith, Max Tracy, Carl Beaumier, Donald Brien, Renn Crichlow, Hugh Fisher, Alwyn Morris, Ken Padvaiskas, Colin Shaw, Caroline Brunet, Cindy Leonard, Barb Olmsted, Nancy Olmsted, Sheila Taylor

EU Canoe Results
PAN AMERICAN CANOE CHAMPIONSHIPS August 27-28

1988
Ottawa, ON, Canada Mooney's Bay
Senior
Renn Crichlow K1 500 K2 1000 K4 500 K4 1000
Ken Padvaiskas K2 500 K2 1000 K4 500 K4 1000
Mark Holmes K2 500 K4 500 K4 1000 K2 1000
Larry Cain C1 500 C1 1000 C1 10k
Liam Jewell K4 500 K4 1000 K2 10k K2 1000
Sheila Taylor K2 500 K4 500
Colin Shaw K2 10k K2 500 K2 1000
Donald Brien K2 10k K2 500 K2 1000
Nancy Olmsted K4 500 K2 500
Cindy Leonard K4 500 K2 500
Carl Beaumier K1 1000 K1 500
Dave Frost C2 1000 C1 500
Barb Olmsted K2 500 K1 500
Caroline Brunet K1 500 K2 500
Hugh Fisher K1 10k K2 500
Eric Smith C2 1000
Tom Ladanyi K4 500 K2 10k K1 1000 K4 1000
Greg Copeland K4 500 K4 1000
Peter Giles K4 500 K4 1000
Neil MacAskill K4 500 K4 1000
Jack Chubaty C2 1000 C1 1000
Max Tracy C2 1000 C1 500
Steve Giles C1 1000
Tamas Buday Sr. C1 10k
Bill Trayling K1 10k
Alison Herst K4 500
Marie-Josée Gibeau K4 500
Laura Hodgson K4 500
Leslie Ann Young K4 500
Tessa De Souza K2 500
Alwyn Morris K2 500

Tom Ladanyi K2 500 4th, K2 1000 4th, K1 500 5th
Greg Copeland
K1 1000 4th, K1 10k 4th, K2 500 6th
Peter Giles
K2 1000 4th, K2 500 6th
Erica Revesz K2 500 4th

Katy Letourneau
K2 500 4th
Liam Jewell K2 500 4th

Glen Girard C1 500 5th
Tessa De Souza
K1 500 7th
CUB
264
CAN
234
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Junior
Leslie Ann Young K2 500 K4 500 K2 5k
Alison Herst K2 500 K4 500 K2 5k
Steve Giles C1 1000 C1 500 C1 5k
Marie-Josée Gibeau K1 500 K4 500 K2 500
Laura Hodgson K4 500 K1 500 K2 500
Peter Giles K1 1000 K1 500 K1 5k
Katy Letourneau K1 5k K1 500
Dan Howe C2 500 C2 1000 C2 5k
Glen Girard C2 500 C2 1000 C2 5k
Jason Moffatt K2 500 K1 500 K4 1000 K1 5k
David Blanchette K2 1000 K2 500 K4 500
Corey Hamelin K4 500 K2 1000 K4 1000
Pierre-Luc Choquette K2 500 K4 500
Alan Gibb K2 500 K2 1000
Greg Wallis K2 1000 K4 1000
Scott Madill K4 500 K1 1000
Scott Kerrigan K4 1000

Pierre-Luc Choquette
K1 1000 4th, K2 1000 4th, K4 1000 4th, K1 5k 5th
Scott Kerrigan K2 500 4th, K4 500 4th, K2 5k 4th
Greg Wallis K2 500 4th, K4 500 4th, K2 5k 4th
Paul Pageau
C2 500 4th, C1 1000 4th, C2 5k 4th
Craig O'Leary
C2 500 4th, C2 5k 4th, C1 1000 5th
Scott Madill
K2 1000 4th, K4 1000 4th
Alan Gibb K4 500 4th, K4 1000 4th
Dan Howe C1 500 4th
David Blanchette K4 1000 4th
Jason Moffatt K4 500 4th
Corey Hamelin K1 5k 6th
Nicolas Blanchette K1 5k 7th

Competitors:
Senior: Renn Crichlow, Ken Padvaiskas, Mark Holmes, Larry Cain, Liam Jewell, Sheila Taylor, Colin Shaw, Donald Brien, Nancy Olmsted, Cindy Leonard, Carl Beaumier, Dave Frost, Barb Olmsted, Caroline Brunet, Hugh Fisher, Eric Smith, Tom Ladanyi, Greg Copeland, Peter Giles, Neil MacAskill, Jack Chubaty, Max Tracy, Steve Giles, Tamas Buday Sr., Bill Trayling, Alison Herst, Marie-Joseé Gibeau, Laura Hodgson, Leslie Ann Young, Alwyn Morris, Tessa De Souza, Erica Revesz, Katy Letourneau
Junior: Steve Giles, Alison Herst, Mari-Josée Gibeau, Laura Hodgson, Leslie Ann Young, Katy Letourneau, Dan Howe, Glen Girard, Jason Moffatt, David Blanchette, Corey Hamelin, Pierre-Luc Choquette, Alan Gibb, Greg Wallis, Scott Madill, Scott Kerrigan, Paul Pageau, Craig O'Leary, Nicolas Blanchette

Paddles Up, November 1988
DECIZE INTERNATIONAL REGATTA June 25-26
1988
Decize, France Loire River
    Peter Giles K2 1000   Jr K1 500   Jr K1 1000  
Tom Ladanyi K2 1000
K1 1000  
Peter Liljedahl C1 1000 5th, C2 500 7th, C2 1000 9th
Steve Wasteneys C2 500 7th, C2 1000 9th 
 

Competitors:
Peter Giles, Tom Ladanyi, Peter Liljedahl, Steve Wasteneys

Paddles Up, November 1988
CHALLENGE CUP REGATTA July 2-3
 
1988
London, England, UK ??
      Peter Giles K1 10k 5th
Competitors:
Peter Giles
Paddles Up, November 1988
NOTTINGHAM INTERNATIONAL REGATTA July 9-10
1988
Nottingham, England, UK Holme Pierrepont
    Peter Giles Jr K1 500   Jr K1 1000  
Peter Liljedahl C2 500

Steve Wasteneys C2 500 


Peter Liljedahl C1 1000 9th, C2 1000 6th
Steve Wasteneys C2 1000 6th 

Peter Giles K4 500 4th     
Tom Ladanyi K4 500 4th 

Donald Brien K4 500 4th 

Colin Shaw K4 500 4th 
          

Competitors:
Peter Giles, Tom Ladanyi, Donald Brien, Colin Shaw, Peter Liljedahl, Steve Wasteneys

Paddles Up, November 1988
WESTERN EUROPEAN CHAMPIONSHIPS July 30-31
 
1988
Oviedo, Spain ??
      Steve Giles C1 1000 C1 500
Leslie Ann Young K4 500 K2 5k K4 5k
Alison Herst K4 500 K2 5k K4 5k
Laura Hodgson K4 500 K4 5k
Katy Letourneau K4 500 K4 5k
Glen Girard C2 500 C2 1000
Dan Howe C2 500 C2 1000

Steve Giles C1 5k 5th
Glen Girard C2 5k 5th, C1 500 6th
Dan Howe C2 5k 5th, C1 1000 7th
Peter Giles K1 500 6th, K1 1000 6th, K1 5k 9th
Laura Hodgson K2 500 7th
Alison Herst K2 500 7th
Katy Letourneau K1 5k 14th
Competitors:
Steve Giles, Dan Howe, Glen Girard, Peter Giles, Scott Kerrigan, Leslie Ann Young, Alison Herst, Laura Hodgson, Katy Letourneau
Paddles Up, November 1988
DOMINION DAY REGATTA July 1
# Club Pts
Toronto, ON, Long Pond, Centre Island, DDRA
1
Mississauga (22)  
2      
3      
4      
CANADA DAY EAST July 1
Ottawa, ON, Mooney's Bay; Rideau Canoe Club
# Club Pts
1
Cap-de-la-Madeleine  (1)    
2      
3      
4      
CANADA DAY WEST July 1
Regina, SK, Wascana Lake; Wascana Racing Canoe Club
# Club Pts
1      
2      
3      
4