Peter Giles
Orenda Canoe Club
 
2011
 
NATIONAL CHAMPIONS
BURLOAK (10)
CANMAS CHAMPIONS
VIKING (4)
ONTARIO CHAMPIONS
BURLOAK (3)
QUEBEC PROVINCIAL CHAMPIONS
POINTE CLAIRE (3)
EOD CHAMPIONS
RIDEAU
WOD CHAMPIONS
MISSISSAUGA
QUEBEC DIVISION CHAMPIONS
POINTE CLAIRE (3)
PRAIRIE DIVISION CHAMPIONS
CALGARY
TRILLIUM CHAMPIONS
RIDEAU (1)
NATIONAL CHAMPIONSHIPS August 24-27
2011 Book of Champions Medalists and Burgees 

Welland, ON; Welland Canal; Western Ontario Division 

# Club Pts
1
BURLOAK (10)
Junior W, Senior M, Senior W, Masters M
757
2
CHEEMA
Midget M, Midget W
607
3
TROIS RIVIÈRES
Juvenile W
497

4
Mississauga
Juvenile M, Junior M
408
5
Rideau 397
6
Banook 345
7
Pointe Claire 302
8
Senobe 285
9
Lac Beauport 219
10
Maskwa 182
11
Balmy Beach 181
12
Carleton Place 145
13
Orenda 143
14
Mic Mac
Masters W
140
15
Otterburn 100
16
Saskatoon 98
17
Calgary 96
18
Richmond Hill 93
19
Wascana 91
20
Lachine 70
21
Ridge 50
22
Toba 46
23
Sherbrooke 45
24
Cascades 43
25
Victoria Youth 30
26
Pickering Rouge 24
27
Kamloops 21
27
Viking 21
29
Pitt Meadows 19
30
Abenaki 11
31
South Niagara 6
32
National Dragonboat 5
33
Sack-A-Wa 4
34
Collingwood 3
34
Onake 3
36
North Bay 1
36
Shawinigan 1
38
Gananoque 0
38
Greater Edmonton 0
38
Lac Sergent
0
38
Ottawa River 0
38
Sudbury 0
Canoe Kayak Canada
CANMAS August 28
Welland, ON; Welland Canal; WOD
# Club Pts
1
VIKING (4) 802
2
Burloak 752
3
Rideau 716 
4
Balmy Beach 266
5
Mississauga 247
6
Pointe Claire 215
7 Richmond Hill 214
8 Pickering Rouge 179
9 Mic Mac 128
10 Carleton Place 84
11 Maskwa 82
12 Toba 77
13 South Niagara 71
14 Collingwood 63
15 Wascana 55
16 Cobourg 53
17 Cheema 52
18 Cartierville 38
19 Sherbrooke 23
20
Toronto Island 16
21
Banook 14
22
Burnaby 6
22
Shawinigan 6
24
North Bay 3
25
Gananoque 2
26
Washington 1
Canoe Kayak Canada
TRILLIUM August 14
Ottawa, ON, Mooney's Bay; Rideau Canoe Club
# Club Pts
1
RIDEAU (1) 874
2
Gananoque 729
3
Mississauga
Peewee W
569
4
Carleton Place
Bantam W
568
5
Ottawa River 349
6
Burloak 337
7
North Bay 208
8
Richmond Hill 199
9
Balmy Beach 157
10
Cobourg 146
11
Sudbury 90
12
Sydenham Lake 89
13
South Niagara 48
14
Pickering Rouge 12
OCSRA
PROVINCIAL & DIVISIONAL CHAMPIONSHIPS
ONTARIO CHAMPIONSHIPS August 13-14
Ottawa, ON, Mooney's Bay; Rideau Canoe Club
# Club Pts
1
Burloak (3)
2 Carleton Place  
3      
4      
5      
6      
7      
8      
9      
10      
11      
12      
QUEBEC CHAMPIONSHIPS August 12-13
Lac Beauport, QC; Lac Beauport; C de CK Lac Beauport
# Club Pts
1
Pointe Claire (3)
Open, Masters, LTA, Bantam, Bantam W
595
2
Trois Rivières
Juvenile, Bantam M
497
3
Lac Beauport
Midget
291
4
Lachine
Peewee, Peewee M, Peewee W
262
5
Cascades
127
6
Otterburn
126
7
Sherbrooke
81
8
Lac Sergent
Masters
76
9
Shawinigan
DI
59
10
Onake
Atom
43
11
Cartierville
2
12
Viking
0
Canoë-Kayak Quebec
QUEBEC U15 CHAMPIONS
Lachine
EASTERN ONTARIO DIVISION July 30-August 1
Ottawa, ON, Mooney's Bay; Rideau Canoe Club
# Club Pts
1 Rideau 1222
2
Carleton Place 821
3
Ottawa River 175
4
North Bay 145
5 Gananoque 18
Tabulation of Points
QUEBEC DIVISION August 5-7
Montreal, QC; Olympic Basin; Canoe-Kayak Quebec
# Club Pts
1
Pointe Claire (3)
Open, Masters, LTA
474
2
Trois Rivières
Juvenile
382
3
Lac Beauport
Midget
237
4
Otterburn
118
5
Lachine
114
6
Sherbrooke
80
6
Cascades
73
8
Shawinigan
DI
51
9
Lac Sergent
Masters
47
10
Onake
8
11
Cartierville
2
12
Viking
0
Canoe-Kayak Quebec
WESTERN ONTARIO DIVISION ??
??
# Club Pts
1
Mississauga
Midget
 
2      
3      
Burloak
Junior, Juvenile
 
PRAIRIE DIVISION ??
??
# Club Pts
1
Calgary 947
2
Wascana
Ban W
828
3
Toba 539
4
Saskatoon 538
5
Greater Edmonton 147
6
St. Albert 6
Prairie Division
OCUP SERIES
# Event Date Location Club Points
1 Long Distance
2 Ontario Team Trials
3 Ontario Championships
4 Fall Classic
Grand Champion
Burloak  
Excellence Award
 
SENIOR WORLD CHAMPIONSHIPS August 17-21
2011
Szeged, Hungary The Maty-ér
    Adam van Koeverden K1 1000
Laurence Vincent-Lapointe C1 200 C2 500
Mallorie Nicholson C2 500
Christine Selinger V1 200 K1 TA 200 (Paracanoe)
Christine Gauthier K1 LTA 200 (Paracanoe)
Mark Oldershaw C1 1000 5th, C1 5k 5th
Mark De Jonge K1 Relay 5th, K1 200 6th
Rhys Hill K1 Relay 5th
Étienne Morneau K1 Relay 5th
Connor Taras K1 Relay 5th
Adam Van Koeverden K1 5k 5th
Thomas Hall C4 1000 7th, C2 500 8th
Ben Russell C4 1000 7th, C2 500 8th
Ian Mortimer C4 1000 7th
Paul Bryant C4 1000 7th
   
   
   

Competitors:
Richard Dalton, Aaron Rublee, Mark Oldershaw, Gabriel Beauchesne-Sévigny, Andrew Russell,
Thomas Hall, Ian Mortimer, Paul Bryant, Ben Russell, Mark de Jonge, Connor Taras, Etienne Morneau, Rhys Hill, Ryan Cochrane, Hughes Fournel, Adam Van Koeverden, Steve Jorens, Richard Dober Jr., Brady Reardon, Chris Mehak, Andrew Pickrem, Corey Hamilton, Kia Byers, Karen Furneaux, Émilie Fournel, Kristin Gauthier, Genevieve Orton, Mylanie Barré, KC Fraser, Una Lounder, Genevieve Beauchesne-Sévigny, Mallorie Nicholson, Laurence Vincent-Lapointe, Jean Dagher, Tony Flores, Sulieman Muse, Dave Waters, Christine Gauthier, Christine Selinger

EU Canoe Results
JUNIOR WORLD CHAMPIONSHIPS July 29-31
2011
Brandenburg, Germany Lake Beetzsee
    Mariah Godin C2 500
Emily Riddle C2 500
Hannah MacIntosh C1 200
Jason McCoombs C1 200 4th
Étienne Beauchesne K1 200 7th
Elizabeth Girgulis
K1 500 8th, K4 500 8th
Andréanne Langlois K4 500 8th
Madeleine Schmidt K4 500 8th
Alexandra Joy K4 500 8th
   
   
   
   
Competitors:
Jason McCoombs, Thomas Miller, Christopher Vincent, Joel Castonguay, Maxim Poulin, Étienne Beauchesne, Olivier Therrien, Brian Malfesi, Jarret Kenke, Andréanne Langlois, Alexandra Joy, Madeline Schmidt, Elizabeth Girgulis, Samantha Hall, Samantha Mollins, Emily Riddle, Mariah Godin, Hannah MacIntosh
German Canoe Federation
PAN AMERICAN GAMES October 26-29

2011
Guadalajara, Mexico Ciudad Guzmán R. & C. Course
  Richard Dober Jr. K2 1000
Steve Jorens K2 1000 K4 1000
Richard Dalton C1 200
Ryan Cochrane K2 200
Hughes Fournel K2 200
Kathleen (KC) Fraser K4 500
Kristin Gauthier K4 500
Alexa Irvin K4 500
Una Lounder K4 500
Philippe Duchesneau K4 1000 K1 1000
Émilie Fournel K1 500
Connor Taras K4 1000
Émilie Fournel K1 200 4th
Gabriel Beauchesne-Sévigny C2 1000 5th
Andrew Russell C2 1000 5th
Kristin Gauthier K2 500 5th
Kathleen (KC) Fraser K2 500 5th
Connor Taras K1 200 6th
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Competitors:
Connor Taras, Hughes Fournel, Ryan Cochrane, Philippe Duchesneau, Richard Dober, Steve Jorens, Richard Dalton, Roland Varga, Gabriel Beauchesne-Sévigny, Andrew Russell, Kia Byers (did not compete), Émilie Fournel, Kristin Gauthier, K.C. Fraser, Alexa Irvin, Una Lounder

WORLD CUP #1 May 6-8
2011
Poznan, Poland Lake Malta
   

No Participation

 
 
 
WORLD CUP #2 May 20-22
2011
Račice, Czech Republic Sportcentrum Račice
    Mark Oldershaw C1 1000 C1 5k
Laurence Vincent-Lapointe C1 200
Thomas Hall C1 500 C1 5k
Nicole Haywood C1 200
Gabriel Beauchesne-Sévigny C2 1000
Andrew Russell C2 1000
Richard Dalton C1 200
Adam Van Koeverden K1 5k
   
   
   
WORLD CUP #3 May 27-29
 
2011
Duisburg, Germany Sportspark Duisburg
    Laurence Vincent-Lapointe C1 200 C2 500
Mallorie Nicholson C2 500
Adam Van Koeverden K1 1000 K1 500
Mark Oldershaw C1 1000    
Nicole Haywood C1 200
Mark De Jonge K1 Relay K1 200
Etienne Morneau K1 Relay
Conor Taras K1 Relay
Rhys Hill K1 Relay
Richard Dalton C1 200 C1 Relay
Genevieve Orton K2 200
KC Fraser K2 200
Andrew Russell C1 Relay
Gabriel Beauchesne-Sévigny C1 Relay
Aaron Rublee C1 Relay
   
   
   
   
   
       
LAKE PLACID INVITATIONAL REGATTA July 2-4
 
2011
Lake Placid, USA Mirror Lake
       

Competitors:
Lukas Hetzler, Tom Miller, Thomas Hall, Ryan Stacey, Max Poulin, Lee Barich, Chris Vincent, Joel Castonguay, Etienne Beauchesne, Oliver Therrien, Brian Malfesi, Simon Fense, Jarret Kenke, Nicolas Racine,
Andréanne Langlois, Elizabeth Girgulis, Alexandra Joy, Madeleine Schmidt, Jessica Leduc, Gabriella St-Onge, Samantha Hall, Samantha Mollins, Christine Gauthier, Draga Culjak, Tony Flores, Jean Dagher, Alexis Boyer, Dave Waters, Kevin Priebe

WORLD MASTERS CHAMPIONSHIPS August 27-28
2011
Szeged, Hungary The Maty-ér
    Marian Nemec K1 200 (65-OP) K2 200 (65-OP)
Karol Osusky K2 200 (65-OP) K1 200 (65-OP)
Bill Lobban C1 200 (65-69)
C1 2000 (65-69)
Bob Kay C1 200 (65-69) C1 2000 (65-69)
   
   
MAZDA CANOE-KAYAK KNOCKOUT September 11
2011
Toronto, ON, Canada Lake Ontario