MEN'S JUVENILE / U19
C-1
1000m
Single Blade Singles
Ken Stroulger Memorial Trophy
- Introduced 1991
Record
i
1000m
2017
4:04.932
Senobe A.C.
Connor Fitzpatrick
Year
Time
First Place
Second Place
Third Place
1985
4:33.833
Max Tracy
Derek Schrotter
Tom Hoferek
Mississauga C.C.
Chateauguay B.C.
Rideau C.C.
1986
4:26.18
Max Tracy
Matt Smith
Derek Schrotter
Mississauga C.C.
Rideau C.C.
Chateauguay B.C.
1987
4:43.07
Matt Smith
Dan Howe
Kevin Wallace
Oakville Racing C.C.
North Bay C.C.
Mississauga C.C.
1988
4:43.685
Steve Giles
Dan Howe
Paul Pageau
Orenda Racing C.C.
North Bay C.C.
Mississauga C.C.
1989
4:22.400
Paul Pageau
Dave Ross
Alex Smith
Mississauga C.C.
Saskatoon R.C.C.
Burloak C.C.
1990
4:25.486
Dave Ross
Mihailo Mihailovich
Peter Niedre
Saskatoon R.C.C.
North Bay C.C.
Mississauga C.C.
Introduction of the
Ken Stroulger Memorial Trophy
1991
4:31.04
Ivan English
Attila Buday
Blake Hara
Saskatoon R.C.C.
Mississauga C.C.
Mississauga C.C.
1992
4:30.4
Attila Buday
Michael Oryschak
Matt Patterson
Mississauga C.C.
Mississauga C.C.
Banook C.C.
1993
4:18.68
Tamas Buday Jr.
Sean Cannon
Richard Phelan
Mississauga C.C.
C.de C.K. Lac Beauport
Mississauga C.C.
1994
4:14.10
Tamas Buday Jr.
Maxime Larose
Mark Seaby
Mississauga C.C.
C. de C. du Cap-de-la-Madeleine
Rideau C.C.
1995
4:43.88
Richard Dalton
Maxime Boilard
Jeff Daniels
Maskwa A.C.
C.de C.K. Lac Beauport
Mississauga C.C.
1996
4:22.02
Maxime Boilard
Richard Dalton
Duke Ruzicic
C.de C.K. Lac Beauport
Maskwa A.C.
Burloak C.C.
1997
4:32.72
Richard Dalton
Ken MacIntosh
Kyle Jeffery
Cheema A.C.
Cheema A.C.
Mississauga C.C.
1998
4:10.13
Kyle Jeffery
Ken MacIntosh
Jon Pike
Mississauga C.C.
Cheema A.C.
Banook C.C.
1999
4:18.33
Thomas Hall
Jon Pike
Matthew Higgins
Pointe Claire C.C.
Banook C.C.
Rideau C.C.
2000
4:10.376
Mark Oldershaw
Thomas Hall
Pierre-Philippe Normand
Burloak C.C.
Pointe Claire C.C.
C. de C. du Cap-de-la-Madeleine
2001
4:50.181
Mark Oldershaw
Ian Mortimer
Andrew Russell
Burloak C.C.
Rideau C.C.
Banook C.C.
2002
4:10.866
Gabriel Beauchesne-Sévigny
Myhailyk Charalambij
Matthew Rodgers
C. de C. du Cap-de-la-Madeleine
Rideau C.C.
Senobe A.C.
2003
4:45.594
Matthew Rodgers
Paul Bryant
Kevin Lohrenz
Cheema A.C.
Richmond Hill C.C.
Toba C.C.
2004
4:08.998
Ben Russell
Paul Bryant
Jamie Andison
Banook C.C.
Richmond Hill C.C.
Burloak C.C.
2005
4:17.207
Ben Russell
Pierre-Luc Laliberté
Paul Bryant
Banook C.C.
Otterburn B.C.
Richmond Hill C.C.
2006
4:22.608
Dennis Stever
Sean McBeath
Todd MacDonald
Mic Mac A.A.C.
Wascana R.C.C.
Cheema A.C.
2007
4:15.072
Todd MacDonald
Brian Stever
Antoine Meunier
Cheema A.C.
Mic Mac A.A.C.
C.de C.K. Lac Beauport
2008
4:20.585
Michael Hindler
Roland Varga
Marc Tarling
Cheema A.C.
Richmond Hill C.C.
Pointe Claire C.C.
2009
4:27.910
Mark James
Marc Tarling
Maxim Poulin
Senobe A.C.
Pointe Claire C.C.
C.de C.K. Lac Beauport
2010
4:43:520
Jason McCoombs
Tom Sherwin
Christopher Vincent
Banook C.C.
Toba C.C.
Mississauga C.C.
2011
4:21.622
Jason McCoombs
Lukas Hetzler
Drew Hodges
Banook C.C.
Cheema A.C.
Rideau C.C.
2012
4:10.049
Craig Spence
Maxim Poulin
Jeremy Stott
Cheema A.C.
C.de C.K. Lac Beauport
Burloak C.C.
Juvenile
Age Class discontinued.
U19
Age Class begins.
2013
4:31.523
Thomas Miller
Craig Spence
Thomas Hall
Cheema A.C.
Cheema A.C.
Cheema A.C.
2014
4:05.457
Craig Spence
Thomas Hall
Stephen Frodsham
Cheema A.C.
Cheema A.C.
Rideau C.C.
2015
4:25.164
Sam Pennyfather
Zach Morgan
James Smith
Burloak C.C.
Kamloops C.K.C.
Mic Mac A.A.C.
2016
4:51.327
Sam Pennyfather
Ian McCormick
Mark Wiseman
Burloak C.C.
Senobe A.C.
Cheema A.C.
2017
4:04.932
Connor Fitzpatrick
Isaac Finkelstein
Bret Himmelman
Senobe A.C.
Rideau C.C.
Maskwa A.C.
2018
4:26.333
Lucas Turnbull
Isaac Finkelstein
Philipe Turcanu
Mississauga C.C.
Rideau C.C.
Mississauga C.C.
U19
Age Class discontinued.
U18
Age Class begins.
2019
4:06.360
Andrew Billard
Ydris Hunter
Matthew O'Neill
Maskwa A.C.
False Creek S.C.C.
Rideau C.C.
2020
Race suspended due to pandemic
2021
4:09.737
Kieran Graham
Austin Pigeon
Peter Bradley
Rideau C.C.
South Niagara C.C.
Rideau C.C.
2022
4:23.485
Nikita Ciudin
Austin Pigeon
Eric Chouinard
Calgary C.C.
South Niagara C.C.
Mic Mac A.A.C.
2023
4:56.262
Nikita Ciudin
Grayson Schrotter
Nicholas Shirokov
Calgary C.C.
Mississauga C.C.
Mississauga C.C.