c2010s


c2000s


c1980s


c1970s

c1960s

2018: U19 Men

2014:
U19 Women
2014: Masters Men

2013: U17 Women

2012: Midget Women

2011: Juvenile Men
2011:
Junior Men

2010: Juvenile Men

2009: Midget Men
2009: Masters Women

2007: Senior Women
2007: Masters Women

2006: Juvenile Men

2005: Juvenile Men
2005: Junior Women
2005: Senior Women
2005: Masters Men
2005: Masters Women

2004: Senior Women
2004: Masters Men
2004: Masters Women

2003: Senior Men
2003: Junior Men
2003: Masters Men
2003: Canadian Events

2002: Masters Women

2000: Canadian Events

1999: Junior Men
1999: Junior Women
1999: Canadian Events

1995: Senior Men

1994: Juvenile Men
1994: Junior Women

1993: Midget Men
1993: Juvenile Men

1992: Juvenile Men

1991: Midget Men
1991: Juvenile Men
1991: Junior Men
1991: Junior Women

1990: Midget
1990:
Midget Men
1990: Midget Women
1990: Senior Women

1989: Juvenile Men

1988: Junior Men
1988: Senior Men

1987: Junior Men
1987: Junior Women
1987: Senior Men

1986: Juvenile Men
1986: Senior Men

1984: Midget Men
1984: Juvenile Men

1981: Juvenile Men

1980: Midget Men
1980: Juvenile Men

1978: Senior Men

1977: Senior

1976: Senior

1975: Senior
1975: Juvenile

1974: Senior Men
1974:
Junior Men

1974:
Juvenile

1973: Juvenile

1972: Ladies

1969: Junior
1969: Ladies


1968: Ladies

1966: Senior
1966: Juvenile

1964: Juvenile
1964: Ladies

1963: Juvenile
1963: Ladies

1962: Juvenile


Austin Macaulay
1978-1980
Iain Currie
1987-1988
Judith Tutty
1992-2011
Frank Garner
(1984: Coach)
Dean Oldershaw
(1989: Coach)
Judith Tutty
(1993: Builder)
(2012: Official)
Mac Hickox
(1986: Coach)
Jim McGown
(1986: Official)

 

 
Mississauga, ONTARIO
Credit River

Google Maps Link - photograph © Liam Birch


Jersey paintings © Liam Birch
Current Jersey


photograph © courtesy Balmy Beach CC

c1980s


photograph © courtesy Mississauga CC

Mens C15


photograph © Scott Grant CKC
Womens C15


photograph © Associated Press
Attila Buday & Tamas Buday Jr.


2006 Black Trophy Winners


Regatta Program 1972


35th Anniversary Book



Club Alumni
William J. Crocker

Judy Tutty
(R. Edgar Gilbert Award
1993: Builder, 2012: Official)

Jim McGown
(R. Edgar Gilbert Award
1996: Official)

Trophy
Mississauga C.C.

USA
National Team Alumni
Mac Hickox

OLYMPICS 1968
* Mac is the only canoe-kayak competitor to have been selected to both the Canadian and American Olympic teams.


Champions Murals

Founded:
1958
Founders:
Bert Oldershaw
Official Name:
Mississauga Canoe Club
Telephone:
905-274-2127
Website:
www.mississaugacanoeclub.com
Club Colours:
   

ACHIEVEMENTS
1966, 1967, 1968, 1969, 1970, 1974, 1975, 1976, 1978, 1984, 1986, 1990, 1991, 1993, 1999, 2003, 2004, 2005, 2006
1963, 1964, 1965, 1972, 1977, 1980, 1987, 1988, 1989, 1992, 1994, 1995, 1998, 2002, 2007
1962, 1971, 1979, 1985
CanMas Champions: 1986
Ontario Provincial Champions:
1968,
1969, 1971,
1972, 1975, 1978, 1979, 1986, 1987,
1990, 1992, 1993, 1994, 2005, 2006, 2009

Western Division Champions: 1965, 1966
Western Ontario Division Champions:
1967
, 1968, 1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1977, 1978, 1979, 1980
Greatest Points Total: 2006: 760 (Champion)
INFORMATION
The Mississauga Canoe Club is by far the most successful canoe club in Canada. The club was founded in Port Credit by Bert Oldershaw in 1958 after various former Island Canoe Club paddlers were forced to move from Centre Island. Indeed, the first jersey was modeled on the old Island jersey with the same club colours. “Missy,” as the club has come to be known, has gone on to win a record nineteen championships, countless burgees, and has sent a considerable number of athletes to the Olympic Games. Mississauga boasts fine facilities that include an indoor paddle pool and training centre.
NATIONAL TEAM COACHES
Tamas Buday Sr. - Coach 1987-Present
(emigrated from Hungary ) (Mississauga Sports Hall of Fame 2012)
Frank Garner
- Head Coach 1981-84, Coach 1974, 1978, 1980 (Olympic Hall of Fame 1995: Builder; Nova Scotia Sports Hall of Fame 1994: Builder)
Jim Reardon - Coach 1979, 1982-85, 1988
Mac Hickox
- Coach 1973-76
Bonnie Sample - Coach 1981
Scott Lee - Coach 1977
CCA COMMODORES



None
 
 
 
 
CANADA GAMES MEDALISTS
Chris Abbott 2009 C2 500 C2 1000 C4 1000 C2 2k , Linzee Barclay 2001 K2 1000 , Ricky Bell 1969 C4 1000 C15 1000 , Evan Bezemer 2013 C2 500 C2 5k C4 200 , Sean Buckley 1997 K2 500 K4 1000 , Geoff Clarke 2009 K1 200 K2 200 K4 1000 K2 2k , Drayton Coolen 1993 C1 500 C4 1000 , Emily Currell 2001 C4 500 , Brian Currie 1985 K4 500 K2 6k , Jeff Daniels 1993 C1 1000 C4 1000 C1 6k , Sam Djurfeldt 2017 C4 200 C4 1000 , Nina Doherty 2009 C2 200 C2 1000 C4 500 , Andrew Drake 2001 C1 200 C4 1000 , Fred Fairs 1969 C4 1000 , Jessica Ferguson 1989 K4 500 , Blake Hara 1989 C4 500 C2 6k , Marcie Hawkins 1985 K4 500 K2 6k , Brent Hayes 1973 C4 1000 , Dave Hill 1993 C2 500 C2 1000 , Emily Howard 2017 C4 500 C2 1000 , Michael Hurley 1977 C1 500 C2 500 C4 500 , Andrew Kasza 2005 K2 1000 K4 1000 , Sarah Leipciger 1993 K1 500 K2 1000 K2 6k , Rachel Marcuson 2005 C2 500 C2 1000 C4 500 2009 C1 1000 C2 500 C4 500 C1 2k , Brian McNeil-Smith 1985 C4 500 C2 6k , Darragh Meagher 1981 K1 500 K2 500 K4 500 , Chris Mehak 2005 K4 1000 2009 K1 500 K1 1000 K2 200 K4 1000 K1 2k , Reed Oldershaw 1969 K1 1000 C15 1000 , John Osborne 1997 K4 1000 K1 6k , Dave Paskar 2001 C4 1000 , Christopher Pellini 2001 K2 1000 , Mathieu Schmied 2017 K2 1000 K4 1000 , Christina Schwarz 1997 K1 200 K2 1000 K2 200 K4 500 K2 6k , Greg Secko 1989 C4 500 C2 6k , John Seubert 1985 K4 500 K2 6k , Dale Sharpe 1969 C4 1000 C15 1000 , Dustin Shaw 2005 C1 200 C1 500 C1 1000 2009 C1 500 C2 500 C2 1000 C2 2k , William Slayter 1973 K4 1000 , Stephen Smith 1985 C2 500 C4 500 C1 6k , Greg Smith 1973 C1 1000 C4 1000 , Ryan Stepka 2001 K2 1000 K4 1000 K2 6k , Matt Stevenson 1993 C4 1000 , Lisa Stott 1985 K2 500 K4 500 , Natalie Thomson 2005 C4 500 , Doug Tutty 1985 C4 500 C2 6k , Jack Tutty 2017 C4 200 C4 1000 , Joel Van Der Spek 1989 C4 500 , Katie Vincent 2013 C1 1000 C1 5k C2 500 C4 200 C4 500 , Steve Wilson 1977 C2 500 C4 500
NATIONAL TEAM ALUMNI

Bert Oldershaw

Founder (See Island)
(Mississauga Sports Hall of Fame 1975)
Mac Hickox  
OLYMPICS 1964 (Alternate); NA Champs 1965 C2 1000 , 1966 C2 1000 C4 1000 , 1967 C4 1000 , 1968 C4 1000 C1 10k , 1970 C4 1000 (Mississauga Sports Hall of Fame 1983)
Marjorie Homer-Dixon  
OLYMPICS 1968, 1972; Worlds 1971; Pan Ams 1967 K2 500 ; NA Champs 1968 K2 500 K4 500 , 1969 K1 500 K4 500 , 1970 K2 500 K4 500 (Mississauga Sports Hall of Fame 1975)
Wolf Ruck
OLYMPICS 1968; NA Champs 1968 K1 1000 K4 1000 K1 10k , 1969 K4 1000 K1 10k (emigrated from Germany )   
Scott Lee
OLYMPICS 1968, 1972; NA Champs 1967 C4 1000 , 1968 C2 1000 C4 1000 , 1969 C1 1000 C2 1000 C2 10k , 1970 C1 1000 C2 10k
John Wood  
Jim Reardon
OLYMPICS 1972; NA Champs 1968 C2 1000 C4 1000 C2 10k ; 1970 K4 1000
Dean Oldershaw
OLYMPICS 1972, 1976; Worlds 1970, 1973, 1974, 1975, 1977, 1978, 1979; NA Champs 1966 C4 1000 C2 10k , 1967 C1 1000 C4 1000 C1 10k , 1968 C1 1000 C2 1000 C4 1000 C2 10k , 1969 K1 1000 K2 1000 K4 1000 K2 10k , 1970 K1 1000 K2 1000 K4 1000 K2 10k , 1971 K1 1000 K4 1000 K1 10k , 1973 K4 1000 K1 10k , 1974 K1 1000 K2 1000 K4 1000 , 1977 K2 500 K1 1000 K4 1000 K2 10k ; PA Champs 1975 K2 500 1979 K2 500 (Mississauga Sports Hall of Fame 1984, Oakville Sports Hall of Fame 2015)
Reed Oldershaw
OLYMPICS 1972, 1976; Worlds 1971, 1973, 1974, 1977, 1978, 1979; PA Champs 1975 K1 500 K2 500 ; NA Champs 1970 K2 1000 K4 1000 K2 10k , 1971 K4 1000 , 1973 K1 1000 K4 1000 , 1974 K1 1000 K2 1000 K4 1000 K1 10k , 1977 K1 500 K1 1000 K2 1000 K4 1000 K1 10k (Mississauga Sports Hall of Fame)
Gregory Smith
OLYMPICS 1976, 1980 †; Worlds 1974, 1975, 1977 C2 500 , 1978, 1979; NA Champs 1973 C2 1000 C1 10k , 1974 C2 1000 , 1977 C1 500 C1 1000 C2 500 C2 1000 C2 10k ; PA Champs 1979 C1 1000  
Jeremy Abbott
OLYMPICS 1976, 1980 †; Worlds 1977, 1978; Jr. Worlds 1975; PA Champs 1975 C2 1000 C2 500 ; NA Champs 1974 C1 10k , 1977 C1 1000 C2 500 C2 1000 C2 10k
Mark Holmes
OLYMPICS 1984; Worlds 1983, 1985, 1986, 1987; Jr. Worlds 1981; PA Champs 1980 Jr K4 500 , 1981 Jr K4 500 Jr K4 1000 , 1982 K4 1000 K4 500 , 1983 K2 500 K4 1000 K4 500 K2 1000 , 1988 K2 500 K4 500 K4 1000 K2 1000 ; Commonwealth Champs 1986 K2 500 K4 1000
Alan Thomson
OLYMPICS 1984; Worlds 1981, 1982; Jr. Worlds 1979; PA Champs 1978 Jr K4 500 , 1979 Jr K4 1000 , 1983 K2 10k K1 500 K2 500 K4 1000 K4 500 K1 1000 K2 1000
Eric Smith
OLYMPICS 1984, 1988; Worlds 1983, 1985, 1986, 1987, 1989; Jr. Worlds 1981; PA Champs 1980 Jr C2 500 Jr C1 1000 , 1981 Jr C2 10k Jr C2 1000 Jr C2 500 , 1982 Jr C2 500 Jr C2 1000 ; Commonwealth Champs 1986 C2 1000 C2 500 C1 500 (Mississauga Sports Hall of Fame 2012)  
Max Tracy
OLYMPICS 1988; Pan Ams 1987 C2 1000 C2 500 ; Jr. Worlds 1985; PA Champs 1988 C2 1000 C1 500 ; Commonwealth Champs 1986 C2 500 C1 1000
Paul Pageau
OLYMPICS 1992; Pan Ams 1991 C1 1000 C2 500 ; Jr. Worlds 1989
Attila Buday
OLYMPICS 1996, 2000, 2004; Worlds 1995, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 C4 1000 , 2003 C4 1000 , 2005, 2006 C2 1000 , 2007; Pan Ams1995 C1 500 C2 1000 , 1999 C2 1000 ; Jr. Worlds 1991 C2 1000 C1 1000 ; PA Champs 2005 C2 1000 C2 500 (Mississauga Sports Hall of Fame 2015)
Tamas Buday Jr.
OLYMPICS 1996, 2000, 2004; Worlds 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002 C4 1000 , 2003 C4 1000 , 2005, 2006 C2 1000 , 2007; Pan Ams1995 C2 1000 , 1999 C2 1000 ; Jr. Worlds 1991, 1993 C1 1000 ; PA Champs 2005 C2 1000 C2 500 (Mississauga Sports Hall of Fame 2015)  
Carrie Lightbound
OLYMPICS 2000, 2004; Worlds 1999, 2002, 2003, 2005; Pan Ams 1999 K2 500 K4 500 ; Jr. Worlds 1997; PA Champs 2005 K4 200 K4 500 K4 1000  
Christopher Pellini
OLYMPICS 2008; Worlds 2009; Pan Ams 2007 K4 1000 ; PA Champs 2006 K2 500 K4 500 K4 1000 , 2008 K4 1000 (COQ) 
Kathleen 'KC' Fraser
OLYMPICS 2016; Worlds 2010, 2011, 2013, 2014, 2015; Pan Ams 2011 K4 500 , 2015 K4 500 ; PA Champs 2016 K2 500
Kevin Stott 
Worlds 1983, 1985, 1986, 1987; PA Champs 1981 C2 1000 C2 500 C1 500 C2 10k , 1982 C1 1000 C1 500  
Bill Trayling 
Worlds 1985, 1986, 1987; Jr. Worlds 1981; PA Champs 1980 Jr K4 500 , 1981 Jr K4 500 Jr K4 1000 , 1982 K4 1000 K4 500 , 1983 K2 500 K4 1000 K4 500 K1 500 K2 1000 , 1988 K1 10k ; Commonwealth Champs 1986 K2 1000
Chris Kautsky
Worlds 1986; PA Champs 1986 K2 500 K4 500 K4 1000 ; Commonwealth Champs 1986 K4 500
Michael Oryschak  
Worlds 1995; Jr. Worlds 1991 C2 1000 ; Pan Ams 1995 C2 500
Kyle Jeffrey
Worlds 2001, 2003, 2005, 2006 C4 1000 , 2009; Jr. Worlds 1997; PA Champs 2005 C1 200
Tamlyn Bohm
Worlds 2009, PA Champs 2013 K1 500 K4 500 K2 500
Adrienne Skinner
Worlds 2009 (Paracanoe)
Chris Mehak (began at Balmy Beach)
Worlds 2010, 2011; PA Champs 2009 K2 500 K4 1000 , 2010
Dana Morgoch  
Worlds 2013; Jr. Worlds 2005; PA Champs 2005 Jr C2 1000 Jr C2 500
Katie Vincent  
Worlds 2015, 2018 C2 500 C1 500 ; Senior Team 2013; Jr. Worlds 2013, 2014 C1 200 C2 500 ; U23 Worlds 2015, 2016 C1 200 C2 500 , 2017 C1 200 , 2018 C1 200 C1 500 ; PA Champs 2012 C1 200 C1 5k C2 500 C2 200 Jr C1 500 ; 2018 C2 500
Mark Butler
Senior Team 1962 
Doug Tutty 
Senior Team 1989; PA Champs 1986 Jr C2 1000 Jr C2 500  
Louise Barclay 
Senior Team 1998, 1999 
Carl Remazki 
Jr. Worlds 1975  
Ian Ramsay
Jr. Worlds 1975
Steve Wilson
Jr. Worlds 1975; NA Champs 1977 Jr C2 500 Jr C1 10k
Martin Fraser 
Jr. Worlds 1975; PA Champs 1978 C2 1000 C2 500 , 1979 C2 1000 C2 500 C1 500 , 1981 C1 1000 C1 500 C2 500 C2 1000 C1 10k , 1983 C1 500 C2 1000 C2 500 C2 10k C1 1000
Jim Wallace 
Jr. Worlds 1979; PA Champs 1978 Jr K4 500
Gunnar Eggerton 
Jr. Worlds 1981; PA Champs 1980 Jr C2 500 Jr C1 1000 , 1981 Jr C2 10k Jr C2 1000 Jr C2 500  , 1982 Jr C2 500 Jr C2 1000
Amy Hara 
Jr. Worlds 1989 
Peter Niedre
Jr. Worlds 1989
Jessica Ferguson 
Jr. Worlds 1991; Pan Ams 1995 K4 500  
Richard Phelan
Jr. Worlds 1993
Drayton Coolen
Jr. Worlds 1995
Jeff Daniels
Jr. Worlds 1995
Chris Sillers 
Jr. Worlds 1995
Andrew Petrolito
Jr. Worlds 1999
Christopher Edwards
Jr. Worlds 2005; PA Champs 2005 Jr C2 1000 Jr C1 200 Jr C2 500
Tanya Thomson
Jr. Worlds 2005; PA Champs 2005 Jr K4 200 Jr K4 500 Jr K2 200
Geoff Clarke
Jr. Worlds 2005; PA Champs 2005 Jr K2 500 Jr K4 200 Jr K4 1000 ; 2009 K4 1000  
Joel Castonguay
Jr. Worlds 2011; PA Champs 2010 C2 1000 C4 1000 C2 500  
Christopher Vincent
Jr. Worlds 2011; PA Champs 2010 Jr C2 1000 Jr C2 500  
Evan Bezemer
Jr. Worlds 2013; U23 Worlds 2015; PA Champs 2013 Jr C2 200 Jr C2 1000
Sean Barich 
Jr. Worlds 2014
Jack Tutty  
Jr. Worlds 2017
Hans Nischan
Pan Ams 1967 K4 1000 ; NA Champs 1963 K2 1000 , 1970 K2 10k
Joanne Nischan 
Pan Ams 1967 K2 500 K4 500
Jeff Allbon
Pan Ams 1991 K4 500
Michael Hurley 
NA Champs 1977 Jr C2 500 ; PA Champs 1981 C2 1000 C2 500 C1 1000 C2 10k , 1982 C1 500  
Frank Garner  
NA Champs 1963 C2 1000 ; Junior Team 1962 
Liz Lankin 
NA Champs 1964 K2 1000
Terry Leswick
NA Champs 1965 C2 1000 , 1966 C2 1000 C4 1000 , 1967 C4 1000 C2 10k
Jeff Green
NA Champs 1967 C4 1000
Brian Burton
NA Champs 1967 C4 1000
Les Reithauser 
NA Champs 1969 K2 1000 K4 1000 K2 10k
Nels Oritsland 
NA Champs 1971 K1 10k
Kim Griesbach 
NA Champs 1972 K4 500  
Bonnie Amos
NA Champs 1972 K4 500
T. King   
NA Champs 1977 Jr K4 500  
Darragh Meagher  
PA Champs 1980 Jr K4 500 , 1981 Jr K4 1000
Jim Sleeth 
PA Champs 1981 C2 500 C1 10k C2 1000 C1 500 , 1982 C2 500 , 1983 C1 1000 C2 1000 C2 500 C2 10k C1 500  
Lisa Stott
PA Champs 1985 K4 500 Jr K1 5k Jr K4 500 Jr K2 500 Jr K2 5k
Brian Morrow
PA Champs 1985 K4 1000 K4 500
Brian Currie
PA Champs 1986 K1 1000
John Seubert 
PA Champs 1986
Tamas Buday Sr.
PA Champs 1988 C1 10k
Andrew Drake
PA Champs 2000 Jr C2 1000 Jr C2 500
Jessica Rando 
PA Champs 2005 C2 1000 C2 500 C2 200
Christine Wessman
PA Champs 2005 C1 200 C1 500 C2 500 C2 1000 , 2006 C1 1000 C2 200 C2 500
Rachel Marcuson
PA Champs 2006 Jr C2 1000 Jr C2 500 Jr C2 200 Jr C1 200
Benjamin Holland
PA Champs 2008 Jr C2 200  
Dustin Shaw 
PA Champs 2009 C2 200 C2 500 , 2010 C4 1000  
Dale Sharpe Laura Clemenhagen
Junior Team 1962 Junior Team 1999
Stephen Smith Jessie Ilola
Junior Team 1984 Junior Team 1999
Doug Perry Ian Howes
Junior Team 1984 Junior Team 1999
Greg Secko Lee Barich
Junior Team 1992 Junior Team 2010
Mike Stewart Sebastian Sardegna
Junior Team 1992 Junior Team 2010
Nicole Rudan Anatoly Mykhayletsky
Junior Team 1992 Junior Team 2010