2016:
Senior Men
2016: Senior Women

2015: Senior Men

2014: Senior Men
2014: Masters Women
2014: Masters

2013: U16 Women
2013: Senior Men
2013: Masters Women

2012: Senior Men

2011: Junior Women
2011: Senior Men
2011: Senior Women
2011: Masters Men

2010: Junior Men
2010: Senior Men
2010: Senior Women

2009: Junior Women
2009: Senior Men
2009: Masters Men

2008: Junior Women
2008: Senior Men
2008: Masters Women

2007: Junior Men
2007: Senior Men

2006: Junior Men
2006: Senior Men

2005: Junior Men
2005: Senior Men
2005: Masters Men

2004: Senior Men

2003: Juvenile Men

2002: Midget Men
2002: Masters Men

2001: Midget Men
2001: Senior Women
2001: Masters Men

2000: Juvenile Men
2000: Junior Men
2000: Senior Women
2000: Masters Men
2000: ICF Events

1999: Senior Women
1999: Masters Men

1998: Senior Men
1998: Senior Women
1998: Junior Men
1998:Junior Women
1998: Masters Men

1997: Senior Men
1997:Senior Women
1997: Junior Men
1997: Junior Women
1997: Masters Men

1996: Senior Men
1996: Senior Women

1994: Senior Men
1994: Junior

1993: Junior
1993: Junior Men
1993: Junior Women
1993: Senior
1993: Senior Men

1991: Juvenile Women

1990: Senior Men

Nationals
10
CanMas
8
Ontarios
4
Divisionals
7
Dominion Day
5
Mississauga Regatta
7
Balmy Beach Regatta
6
Burloak Regatta
8
Rouge Regatta
3
Richmond Hill Regatta
3
Sudbury Regatta
1
Mohawk Regatta
3
 
Oakville, ONTARIO
Sixteen Mile Creek
Ancestral lands of the Mississauga, Wendake-Nionwentsio, Attiwonderonk, Anishinabewaki, Haudenosaunee

Google Maps Link - photograph © David J. Smith


Jersey paintings © Liam Birch
Current Jersey


photograph © courtesy Burloak C.C.

Senior Mens C15 - 2015


photograph © L. Birch


photograph © courtesy Burloak C.C.
Junior Mens C4 - 1993


photograph ©
courtesy Burloak C.C.
Junior Womens C4 - 1992


The Ten Commandments
by Jack Chubaty

Founded:
1989
Founders:
 
Official Name:
Burloak Canoe Club
Former Name: see Oakville & Mohawk pages
Telephone:
905-338-8287
Website:
www.burloakcanoe.com
Club Colours:
   

ACHIEVEMENTS
1997, 1998, 2000, 2007, 2009, 2010, 2011
1996, 2003, 2005, 2006, 2008, 2014, 2016
1991, 1992, 1993, 1994, 1995,
1999, 2001, 2012, 2013, 2015, 2017
CanMas Champions: 1989, 1994, 1995, 1997, 1998, 2002, 2010, 2017
Ontario Provincial Champions: 1997, 2011, 2012
Western Ontario Division Champions: 1995, 1997, 2008, 2010. 2016, 2017, 2018
see Oakville & Mohawk pages
Greatest Points Total: 2007: 769 (Champion)
INFORMATION
The Burloak Canoe Club was formed in 1989 with the merging of the Mohawk Canoe Club (1958) in Burlington and the Oakville Racing Canoe Club (1974). Burloak has a rich history including ten national championships (three as Oakville) and the famed Riverside Handicap (the Rivi) since 1978. Situated at Navy Flats on Oakville’s Sixteen Mile Creek, Burloak operates a comprehensive sprint canoe and kayak program, including CanoeKids and Masters. The club continued to use its former Mohawk facilities in Burlington, including an indoor paddle pool, until its demolition in 2003.
CCA COMMODORES



photograph © Associated Press

 

None
NATIONAL TEAM COACHES
Scott Oldershaw
Coach 1989, 1996, 2004, 2007-Present
CANADA GAMES MEDALISTS
Mitchell Barran 2017 K1 5k K2 1000 K4 1000 , Lizzy Bates 2009 K1 500 K2 200 K4 500 K1 2k , Alanna Bray-Lougheed 2013 K2 500 K4 200 K1 200 K4 500 , Jason Burkholder 2022 K1 1000  K2 200 K2 500 , Rob Clarke 2009 K2 500 K2 1000 , Dominique Forand 1997 K4 500 K2 6k , Mariane Fraser 2009 K4 500 , Abigail Haines 2013 C4 200 C4 500 C2 200 , Josh Havin 2013 C4 1000 C2 200 C4 200 , Meghan Hersey 1993 K2 1000 K2 6k , Paul Keyes 1997 C2 200 C4 1000 , Chelsea Kirkby 1997 K1 500 K1 1000 K2 1000 K4 500 , Courtney Kirkby 2001 K2 1000 K2 6k , Eva Looper 2022 K2 1000 K4 200 K4 500 K1 5k , Victor Neuspiel 1993 K2 1000 K2 6k , Mallorie Nicholson 2005 C1 200 C1 500 C1 1000 C2 200 C1 6k , Tessa Oldershaw 2009 K1 200 K2 200 K4 500 , Kate Pennyfather 2017 C4 500 , Lucy Pennyfather 2017 K4 500 K2 200 K4 200 , Sam Pennyfather 2017 C1 1000 C1 5k C4 200 C4 1000 , Jillian Perrone 2013 C4 500 C2 5k 2017 C2 200 C2 500 C1 200 C4 500 , Jeremy Stott 2013 C2 500 C2 5k C4 1000 C4 200 , Adam van Koeverden 1997 K1 1000 , Nicole Wong 2009 C4 500
Adam Van Koeverden
Mark Oldershaw
Brady Reardon
OLYMPICS 2008; Worlds 2007, 2009, 2010, 2011, 2013, 2014, 2015 ; Pan Ams 2015; PA Champs 2008 K4 1000 (COQ)
Alanna Bray-Lougheed 
OLYMPICS 2021; Worlds 2018, 2021; U23 Worlds 2015, 2016; Pan Ams 2019 K4 500 K2 500 ; PA Champs 2012 K2 500 , 2013 K4 500 K2 500 , 2018 K2 200 K4 1000 ; Junior Team 2010
Nathan Luce
Worlds 1995, 1997
Danica Rice
Worlds 1997 K4 200 ;
Jr. Worlds
1991;
Pan Ams 1995 K4 500
Victor Neuspiel (began at Rideau)
Worlds 1997, 1999; Jr. Worlds 1995;
Pan Ams
1999
Sheila Kuyper
Worlds 2003; PA Champs 2001 C2 500 C2 200 C1 500
Aaron Rublee (began at Kamloops)
Worlds 2009, 2011, 2014
Wayne MacDonald 
Worlds 2009 (Paracanoe)
Jamie Andison
Worlds 2010, Pan Ams 2007 
Mallorie Nicholson
Worlds 2010 C2 500 , 2011 C2 500 ; PA Champs 2005 C2 200 C2 500 C2 1000 C1 1000 , 2006 C1 200 C1 500 C2 1000 , 2008 C1 200 C1 500 C1 1000 C2 200 , 2009 C1 200 C1 500 C1 1000 , 2010 C2 200 C2 500 C2 1000 C1 500   C1 200
Mark Klevinas
Worlds 2013; Pan Ams 2007

Rob Clarke

Worlds 2013, 2014, 2015; U23 Worlds 2013
Mike Russell
Senior Team 1998
Mitchell Barran
Worlds 2021
David M. Smith
Jr. Worlds 1993
Mathieu Forand
Jr. Worlds 1995
Michael Kranz
Jr. Worlds 2003
Jeremy Stott
Jr. Worlds 2013; U23 Worlds 2015; PA Champs 2010 Jr C4 1000 Jr C2 1000 , 2013; Jr C2 200 , Jr C2 1000
Jillian Perrone
Jr. Worlds 2013; U23 Worlds 2015; PA Champs 2010 Jr C4 1000 Jr C2 1000 , 2013; Jr C2 200 , Jr C2 1000
Sam Pennyfather
Jr. Worlds 2015
Lucy Pennyfather
Jr. Worlds 2016
Kate Pennyfather
Jr. Worlds 2017, 2018, 2019 C2 200  
Jason Burkholder
Jr. Worlds 2021 
Craig Palmer
Pan Ams 1995
Adam Oldershaw
Pan Ams 2003; PA Champs 2001 K2 1000 K2 500 2002
Aidan Messenger
PA Champs 2016 Jr K4 1000 Jr K2 200  
Christian Sprang
PA Champs 2016 Jr K4 1000
Alexis Savard-Drouin
PA Champs 2018 Jr K2 500
Erin Demopolis
PA Champs 2018 Jr K2 200
Max Perry
PA Champs 2018 Op C4 500
Al Hawryluk
Junior Team 1992
Mike Roche  
Junior Team 1992  
Kara Reid
Junior Team 1999
Chanda Reid
Junior Team 1999
Scott Fisher
Junior Team 2004
Marsha McLeod
Junior Team 2010
Joshua Havin
Junior Team 2010