Donald D. May
Toronto Sailing & Canoe Club
 
 
1980
 
NATIONAL CHAMPIONS
CARTIERVILLE (10)
ONTARIO CHAMPIONS
NORTH BAY (1)
EOD CHAMPIONS
RIDEAU (18)
WOD CHAMPIONS
MISSISSAUGA (17)
QUEBEC DIVISION CHAMPIONS
CARTIERVILLE (12)
DOMINION DAY CHAMPIONS
MISSISSAUGA (17)
NATIONAL CHAMPIONSHIPS August 14-16
1980 Book of Champions Medalists
Dartmouth, NS; Lake Banook; TSFCC
# Club Pts
1
CARTIERVILLE (10)
Juvenile W, Junior M, Junior W, Senior W
158
2
MISSISSAUGA
Midget M, Juvenile M
145
3
OAKVILLE 89

4
Rideau
Midget W
87
5
Mic Mac
Senior M
85
6
Lachine 82
7
Senobe 69
8
Chateauguay 39
9
North Bay 36
10
Burnaby 30
11
Banook 29
12
Quebec 24
13
Carleton Place 18
14
Onake 16
15
Cap-de-la-Madeleine 15
15
Toronto Island 15
17
Cheema 13
18
Maskwa 9
19
Otterburn 7
20
Winnipeg 6
21
Balmy Beach 3
22 Abenaki 2
22 Gananoque 2
24 Saskatoon 1
24 West Rouge 1
Montreal Star, August 18, 1980
Canadian Canoe Association

PROVINCIAL & DIVISIONAL CHAMPIONSHIPS
ONTARIO CHAMPIONSHIPS August 9
Carleton Place, ON; Mississippi River; Carleton Place CC
# Club Pts  
1 North Bay (1) 158  
2 Rideau 142  
3 Mississauga 96  
4
Carleton Place 85  
Ottawa Citizen, August 11, 1980
Ottawa Journal, August 11, 1980
EASTERN ONTARIO DIVISION July 26
Ottawa, ON; Mooney's Bay; Rideau Canoe Club
# Club Pts
1
Rideau (18) 271
2
Carleton Place 179
3 Gananoque 54
4 Cataraqui 14
       
Ottawa Citizen, July 28, 1980
Ottawa Journal, July 28, 1980
WESTERN ONTARIO DIVISION August 2
Toronto, ON, Long Pond, Centre Island; WOD
# Club Pts  
1
Mississauga (17) 223  
2
North Bay 175  
3
Oakville 174  
4        
Globe & Mail, August 4, 1980
QUEBEC DIVISION ??
??
# Club Pts  
1
Cartierville (12)    
2
Lachine    
3        
4        
PRAIRIE DIVISION July 26
Calgary, AB; Glenmore Reservoir; Calgary Canoe Club
# Club Pts
1
Calgary 104
2
Saskatoon 92
3
Grand Prairie 67
4
Winnipeg 66
5
Edmonton 34
CCA Annual Report 1980
ATLANTIC DIVISION ??
Dartmouth, NS, Lake Banook; TSFCC
# Club Pts  
1   Unknown Champion    
2        
3        
4        
OLYMPIC GAMES July 30-August 2
1980
Moscow, USSR Krylatskoye Canal
    Boycotted
 
 

Competitors Selected:
Gregg Smith, Norm Behrens, Stephen Botting, Alwyn Morris, Hugh Fisher, Denis Barré, Steve King, Phil Hepburn, Alvin Brien, Donald Brien, Jeremy Abbott, Sue Holloway, Karen Lukanovich, Lucie Guay

ALTERNATE OLYMPIC EVENT June 14-15
1980
Zaandam, Netherlands ??
    Denis Barré K2 10k K4 1000 K4 500 K2 1000 K2 500
Hugh Fisher K2 10k K4 1000 K4 500 K2 1000 K2 500
Alwyn Morris K1 1000 K4 500
Stephen Botting C2 1000 C2 500
Norm Behrens C2 1000 C2 500
Karen Lukanovich K2 500 K1 500
Alexandra Barré K1 500 K2 500
Lucie Guay K2 500
Keith Mercer K4 1000
Colin Shaw K4 1000
Scott Oldershaw K4 500
Alvin Brien K1 500 K4 500
Steve King K4 500 K2 500
Phil Hepburn K4 500 K2 500
Donald Brien K4 500
Barb Olmsted K2 500
Larry Cain C1 1000
Gregg Smith C2 500
Jeremy Abbott C2 500
Sue Holloway K1 500

Keith Mercer K2 1000 4th, K2 500 4th
Colin Shaw K2 1000 4th, K2 500 4th
Alvin Brien K4 1000 4th
Donald Brien K4 1000 4th
Steve King K4 1000 4th
Phil Hepburn K4 1000 4th
Martin Fraser C1 1000 4th
Scott Oldershaw K1 500 7th
Lucie Guay K1 500 8th
Barb Olmsted K1 500 9th
Reed Oldershaw K1 1000 9th
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Competitors:
Denis Barré, Hugh Fisher, Alwyn Morris, Stephen Botting, Norm Behrens, Karen Lukanovich, Alexandra Barré, Lucie Guay, Keith Mercer, Colin Shaw, Scott Oldershaw, Alvin Brien, Steve King, Phil Hepburn, Donald Brien, Barb OImsted, Larry Cain, Gregg Smith, Jeremy Abbott, Sue Holloway, Reed Oldershaw, Martin Fraser

CCA Archives
PAN AMERICAN CANOE CHAMPIONSHIPS October 10-12
1980 Mexico City, Mexico Lake Xochimilco
Senior Larry Cain C1 1000 C1 500
Julianne Lukanovich K4 500
Lucie Guay K4 500
Sylvia Arnold K4 500
Michelle Favron K4 500

Junior Michelle Favron K4 500 K2 500
Sylvia Arnold K4 500 K1 500
Guylain St-Georges K4 500 K2 500
Louise Aubut K4 500 K2 500
Eric Smith C2 500 C1 1000
Gunnar Eggerton C2 500 C1 1000
Julianne Lukanovich K2 500
Mark Holmes K4 500
Bill Trayling K4 500
John Witjes K4 500
Darragh Meagher K4 500
Bernie Irvin C2 500
Curtis Turner C2 500
Competitors:
Larry Cain, Julianne Lukanovich, Lucie Guay, Sylvia Arnold, Michelle Favron, Guylain St-Georges, Louise Aubut, Eric Smith, Gunnar Eggerton, Mark Holmes, Bill Trayling, John Witjes, Darragh Meagher, Bernie Irvin, Curtis Turner
CCA Archives
COMMONWEALTH CANOEING CHAMPS ??
 
1980
  ??, ?? ??
 
1st
CAN

 

   
   
Competitors:
NOTTINGHAM INT'L REGATTA June 20-22
1980
Nottingham, England, UK Holme Pierrepont
GDR
313
Sue Holloway K1 6k K4 500
Alexandra Barré K4 500 K1 6k
Karen Lukanovich K4 500
Lucie Guay K4 500
Hugh Fisher K2 500
Denis Barré K2 500

Hugh Fisher K2 1000 4th
Denis Barré K2 1000 4th
Alwyn Morris K1 1000 4th
Stephen Botting C2 500 5th, C2 1000 7th
Norm Behrens C2 500 5th, C2 1000 7th
Sue Holloway
K1 500 8th, K2 500 8th
Alvin Brien K4 1000 8th, K1 500 9th
Alexandra Barré K2 500 8th
Donald Brien K4 1000 8th
Steve King K4 1000 8th
Phil Hepburn K4 1000 8th
Barb Olmsted K1 6k 17th
USR
283
CAN
257
   
 
 
 
 
 
 
 

Competitors:
Sue Holloway, Alexandra Barré, Karen Lukanovich, Lucie Guay, Hugh Fisher, Denis Barré, Alwyn Morris, Stephen Botting, Norm Behrens, Alvin Brien, Donald Brien, Steve King, Phil Hepburn, Barb Olmsted

CCA Archives
DUISBURG INTERNATIONAL REGATTA June 27-29
1980
Duisburg, Germany Bertasee
CANADA
Sue Holloway K2 500 K4 500
Karen Lukanovich K2 500 K4 500
Lucie Guay K4 500
Alexandra Barré K4 500
Denis Barré K2 500 K2 1000
Hugh Fisher K2 500 K2 1000
Gregg Smith C1 500
Alwyn Morris K1 1000

Karen Lukanovich K1 500 4th
Lucie Guay K2 500 4th

Alexandra Barré K2 500 4th
Barb Olmsted K4 500 5th (w Great Britain)
Steve King K2 500 6th, K4 1000 8th
Phil Hepburn K2 500 6th, K4 1000 8th
Alvin Brien K1 1000 6th

Larry Cain C1 1000 6th
Martin Fraser C1 500 8th
Reed Oldershaw K4 1000 8th
Donald Brien K4 1000 8th
Stephen Botting C2 500 9th
Norm Behrens C2 500 9th
2nd
70
   
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Competitors:
Sue Holloway, Karen Lukanovich, Lucie Guay, Alexandra Barré, Denis Barré, Hugh Fisher, Gregg Smith, Alwyn Morris, Barb Olmsted, Steve King, Phil Hepburn, Alvin Brien, Larry Cain, Martin Fraser, Reed Oldershaw, Donald Brien, Stephen Botting, Norm Behrens

CCA Archives
CHALLENGE CUP REGATTA July 11-13
 
1980
Bydgoszcz, Poland Wisla River
 
Senior
Karen Lukanovich K2 500 K4 500 K1 500
Hugh Fisher K2 1000 K1 500 K1 10k
Sue Holloway K2 500 K4 500
Alexandra Barré K4 500 K1 500 K2 500
Lucie Guay K4 500 K2 500
Denis Barré K2 1000
Alvin Brien K4 500
Donald Brien K4 500
Steve King K4 500
Phil Hepburn K4 500
Phil Hepburn K4 1000 4th, K2 500 4th, K1 10k 13th
Steve King
K4 1000 4th, K2 500 4th
, K1 10k 15th
Alvin Brien K4 1000 4th, K1 500 7th
Donald Brien K4 1000 4th, K1 10k 12th
Gregg Smith C1 500 4th
Martin Fraser C1 500 6th
Stephen Botting C2 500 6th
Norm Behrens C2 500 6th
Barb Olmsted
K2 500 8th

Lauren Hoyle K2 500 8th
Larry Cain C1 10k 9th
CANADA
3rd
59
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Junior
Larry Cain C1 1000 C1 500 C2 1000
Kevin Stott C2 1000
Lauren Hoyle K1 500

Kevin Stott C1 500 4th, C1 1000 4th
Preston Fisk
K1 500 5th, K1 1000 6th
 
 
 
Competitors:
Karen Lukanovich, Hugh Fisher, Sue Holloway, Alexandra Barré, Lucie Guay, Denis Barré, Alvin Brien, Donald Brien, Steve King, Phil Hepburn, Gregg Smith, Martin Fraser, Stephen Botting, Norm Behrens, Barb Olmsted, Lauren Hoyle, Larry Cain, Kevin Stott, Preston Fisk
CCA Archives
TATA INTERNATIONAL REGATTA May 31-June 1
 
1980
Tata, Hungary Öreg-tó
      Hugh Fisher K2 1000
Denis Barré K2 1000

Hugh Fisher K2 500 6th
Denis Barré K2 500 6th
 
 
 
Competitors:
Denis Barré, Hugh Fisher
ICF Bulletin, July 1980
The National Team traveled to Tampere, Finland for an event in 1980. The details of this event are unknown at this time.
DOMINION DAY REGATTA July 1
# Club Pts
Toronto, ON, Centre Island, Long Pond, DDRA
1
Mississauga (17) 129
2
Rideau 92
3
Oakville 66
4
Cartierville 45
5
Balmy Beach 29
6
West Rouge 24
7
Carleton Place 23
7
North Bay 23
9
Toronto Island 18
10
Mic Mac 17
11
Cheema 15
12
Banook 10
13
Gananoque 5
14
Senobe 4
15
Mohawk 2
Toronto Star, July 2, 1980