Dwight Corbin
Orenda Canoe Club
 
2000
 

NATIONAL CHAMPIONS
BURLOAK (6)
CANMAS CHAMPIONS
BANOOK (5)
ONTARIO CHAMPIONS
RIDEAU (6)
QUEBEC PROVINCIAL CHAMPIONS
LAC BEAUPORT (7)
EOD CHAMPIONS
RIDEAU
WOD CHAMPIONS
MISSISSAUGA (30)
CLOVERLEAF CHAMPIONS
CARLETON PLACE
DOMINION DAY CHAMPIONS
MISSISSAUGA (34)
NATIONAL CHAMPIONSHIPS August 16-19
2000 Book of Champions Medalists and Burgees 
Dartmouth, NS; Lake Banook; TSFCC
# Club Pts
1
BURLOAK (6)
Juvenile M, Junior M, Senior W, Masters M, ICF
266
2
RIDEAU
Juvenile W, Junior W
216
3
MIC MAC
Midget W, Masters W
215

4
Mississauga
Canadian
205
5
Lac Beauport 192
6
Banook 154
7
Cheema
Senior M
130
8
Wascana 103
9
Cap-de-la-Madeleine 100
10
Orenda 64
11
Maskwa
Midget M
59
12
Calgary 51
12
Ontaritzi 51
14
Carleton Place 47
15
Leduc Smokies 41
16
Saskatoon 36
17
Richmond Hill 31
18
Toba 30
19
Lachine 28
20
Gananoque 26
20
Senobe 26
22
Balmy Beach 25
23
Deux Rives 17
23
Pointe Claire 17
25
Pisiquid 14
26
Burnaby 13
27
Nanaimo 11
28
Sherbrooke 6
29
Otterburn 5
30
North Bay 4
30
Ridge 4
32
West Rouge 3
Canadian Canoe Association
CANMAS August 20
Dartmouth, NS; Lake Banook; TSFCC
# Club Pts
1
BANOOK (5)
Mens, Womens, Mixed
428
2
Balmy Beach 183
3
Burloak 179
4
Rideau 133
5
Mississauga 99
6
Cartierville 83
7
Cheema 70
8
Washington 63
9
Mic Mac 58
10
Senobe 53
11
Orenda 44
12
Toba 43
13
Gananoque 25
14
Cap-de-la-Madeleine 23
15
Pointe Claire 22
16
Kennebecasis 19
16
Ontaritzi 19
18
Calgary 17
19
Maskwa 12
20
Cataraqui 8
20
Australia 8
22
West Rouge 6
23
Richmond Hill 3
CanMas
CLOVERLEAF August 13
Lac Beauport, QC, Lac Beauport; C de CK Lac Beauport
# Club Pts
1
CARLETON PLACE
Bantam
 
2
Cap-de-la-Madeleine  
3      
 

Lac Beauport
Bantam M

 
 

Lachine
Bantam W

 
     
     
     
     
     
PROVINCIAL & DIVISIONAL CHAMPIONSHIPS
ONTARIO CHAMPIONSHIPS August 5
# Club Pts
North Bay, ON; Trout Lake; North Bay Canoe Club
1
Rideau (6)
2      
3      
Burloak
Masters
 
EASTERN ONTARIO DIVISION July 29
Sydenham, ON, Sydenham Lake; SLCC
# Club Pts
1
Rideau  
2      
3      
Carleton Place
Peewee
 
WESTERN ONTARIO DIVISION July 22-23
??
# Club Pts
1
Mississauga (30)
Junior, Juvenile, Midget, Bantam, Bantam M
 
2      
3      
Burloak
Atom
 
QUEBEC CHAMPIONSHIPS August 4-6
# Club Pts
Montreal, QC; Olympic Basin; AQCKV
1
Lac Beauport (7)
Bantam, Bantam M, Bantam W
 
2
Cap-de-la-Madeleine  
3
Pointe Claire  
4
   
5
   
6
   
7
   
8
   
9
   
10
   
Montreal Gazette, August 10, 2000
ATLANTIC DIVISION July 27-30
Dartmouth, NS, Lake Banook; ADCKC
# Club Pts
1
   
2      
3      
   
OLYMPIC GAMES September 25-30

2000
Sydney, Australia Lake Penrith
    Caroline Brunet K1 500  
Steve Giles C1 1000  


Maxime Boilard C1 500 4th
Caroline Brunet K2 500 5th 
Karen Furneaux K2 500 5th 

Attila Buday C2 1000 7th

Tamas Buday Jr. C2 1000 7th 
Kamini Jain K4 500 9th
Carrie Lightbound K4 500 9th
Marie-Josée Gibeau-Ouimet K4 500 9th
Julia Rivard K4 500 9th
 
   
   
   
 
 
 
 
 
 
 
 

Competitors:
Steve Giles, Maxime Boilard, Attila Buday, Tamas Buday Jr., Mihai Apostal, Caroline Brunet, Karen Furneaux, Marie-Josée Gibeau-Ouimet, Kamini Jain, Carrie Lightbound, Julia Rivard

EU Canoe Results
PAN AMERICAN CANOE CHAMPIONSHIPS July 8-9
 
2000
Lake Placid, NY, USA Mirror Lake
Senior
Sean Cannon C1 1000 C2 1000 C2 500
Jason Rodgers C2 1000 C2 500 C1 500
Andrea Keenan K2 500 K4 500
Elizabeth Orton K2 500 K4 500
Krassimir Borissov K4 1000 K1 500
Dereck Bordeleau K4 1000
Adam van Koeverden K4 1000
Ryan Cuthbert K4 1000
Mylanie Barré K4 500
Shawn Mydan K2 1000 K2 500
MacLean Comstock K4 500
Mike Wadel K2 1000
Andrew Willows K2 500
Adrian Richardson K1 1000

MacLean Comstock K1 500 4th
 
 
Junior
Jamie McCarthy K1 500 K2 500 K4 500
Mark Oldershaw C2 1000 C1 500 C1 1000 C2 500
Stephanie Robertson K2 500 K4 500 K1 500
Andrew Russell C2 1000 C2 500 C1 500
Mark De Jonge K4 1000 K1 500 K1 1000 K2 1000

Andrew Drake C2 1000 C2 500
Thomas Hall
C2 1000 C1 500
Ryan Cochrane
K4 1000 K2 1000
Ian Mortimer C2 1000 C2 500

Carmen Scott K4 500
Christina Northcott K4 500

Chris Banic K4 1000
Adam Klevinas K4 1000

Mark De Jonge K2 500 4th, K4 500 4th
Adam Klevinas K2 500 4th, K4 500 4th, K2 1000 5th, K1 1000 5th
Chris Banic K4 500 4th, K2 1000 5th, K2 500 6th
Ryan Cochrane K4 500 4th, K2 500 6th
Carmen Scott K2 500 5th
Christina Northcott K2 500 5th

Competitors:
Adrian Richardson, Mike Wadel, Shawn Mydan, Adam Vankoeverden, Krassimir Borrisov, Dereck Bordeleau, Ryan Cuthbert, Andrew Willows, Sean Cannon, Jason Rodgers, Maclean Comstock, Elizabeth Orton, Andrea Keenan, Mylanie Barré, Mark De Jonge, Adam Klevinas, Ryan Cochrane, Chris Banic, Mark Oldershaw, Thomas Hall, Andrew Drake, Andrew Russell, Ian Mortimer, Jamie-Lynn McCarthy, Stephanie Robertson, Carmen Scott, Christina Northcott

Canadian Canoe Association 
WORLD JUNIOR CUP August 11-13
2000
Duisburg, Germany Sportspark Duisburg
    Results unknown

Competitors:

WORLD CUP #1 ??
2000
Curitiba, Brazil Parque Náutico
 

Canada did not attend

WORLD CUP #2 ??
2000
Mechelen, Belgium Hazewinkel Lake
 

Canada did not attend

WORLD CUP #3 May 26-28
2000
Szeged, Hungary The Maty-ér
CANADA
Caroline Brunet K1 500 K2 200 K1 200 K2 500
Karen Furneaux K2 200 K2 500
Steve Giles C1 1000
Marie-Josée Gibeau-Ouimet K4 500 4th, K4 200 5th
Carrie Lightbound K4 500 4th, K4 200 5th
Julia Rivard K4 500 4th, K4 200 5th
Kamini Jain K4 500 4th, K4 200 5th
Richard Dalton C4 1000 4th, C2 500 7th, C2 1000 8th
Mike Scarola C4 1000 4th, C2 500 7th, C2 1000 8th
Attila Buday C4 1000 4th, C2 1000 7th
Tamas Buday Jr. C4 1000 4th, C2 1000 7th
Steve Giles C1 500 9th
Liza Racine K1 200 9th
4th
72
   
   
   
   
   
   
 
Canadian Canoe Association  
WORLD CUP #4 June 23-25
2000
Duisburg, Germany Sportspark Duisburg
4th
??
Steve Giles C4 200 C4 1000 C1 1000
Attila Buday C4 200 C4 1000
Tamas Buday Jr. C4 200 C4 1000
Maxime Boilard C4 200
Caroline Brunet K1 500 K2 500
Karen Furneaux K1 200 K2 500
Richard Dalton C4 1000 C2 1000
Mike Scarola C4 1000 C2 1000
Kamini Jain K4 200 K4 500
Carrie Lightbound K4 200 K4 500
Marie-Josée Gibeau-Ouimet K4 200 K4 500
Julia Rivard K4 200 K4 500

Steve Giles C1 500 5th
Attila Buday C2 500 7th, C2 1000 7th, C1 200 9th
Tamas Buday Jr. C2 500 7th, C2 1000 7th 
   
   
Canadian Canoe Association  
RECKLINGHAUSEN INTERNATIONAL REGATTA June 10-11
2000
Recklinghausen, Germany Rhine-Herne Canal
    Results unknown

Competitors:
Jennifer Adamson, Stephanie Robertson, Pamela Doyle, Jamie Lynn McCarthy, Adam Van Koeverden, Mark de Jonge, Sean Gibson, Sean Wadel, Thomas Hall, Pierre-Phillipe Normand, Andrew Russell, Matt Higgins

CANADA/USA CHAMPIONSHIPS July 14-16
2000
Montreal, QC, Canada Olympic Basin
    Results unknown

Competitors:

RUHR INTERNATIONAL REGATTA June 16-18
2000
Bochum, Germany Kemnader See
Junior
Adam Van Koeverden K1 200 K1 1000
Andrew Russell C2 200 C4 500
Pierre-Phillipe Normand C2 200 C4 500
Thomas Hall C2 1000 C4 500
Matthew Higgins C2 1000 C4 500
Stephanie Robertson K4 500
Jamie-Lynn McCarthy K4 500
Pam Doyle K4 500
Jennifer Adamson K4 500

Thomas Hall C2 500 4th, C4 1000 4th, C1 1000 5th
Matthew Higgins C2 500 4th, C4 1000 4th
Andrew Russell C4 1000 4th, C1 200 6th, C2 500 9th
Jamie-Lynn McCarthy K2 500 4th, K1 200 9th
Pierre-Phillipe Normand C4 1000 4th, C2 500 9th
Stephanie Robertson K2 500 4th
CANADA
4th
??
   
   
 
 
 
 
 
 

Competitors:
Jennifer Adamson, Stephanie Robertson, Pamela Doyle, Jamie Lynn McCarthy, Adam Van Koeverden, Mark de Jonge, Sean Gibson, Sean Wadel, Thomas Hall, Pierre-Phillipe Normand, Andrew Russell, Matt Higgins

Canadian Canoe Association 
CANADA CUP SERIES July 14-16
# Entry Pts    
Montreal, QC: Olympic Basin
1 Pointe Claire    
2      
3      
 
 
 
 
 
 
 
Canadian Canoe Association 
DOMINION DAY REGATTA July 1
# Club Pts
Toronto, ON, Long Pond, Centre Island, DDRA
1
Mississauga (34)  
2      
3      
4      
CANADA DAY EAST July 1
Ottawa, ON; Mooney's Bay; Rideau Canoe Club
# Club Pts
1      
2      
3      
4      
5      
6
   
 
 
CANADA DAY WEST July 1-3
Regina, SK; Wascana Lake; Wascana Racing Canoe Club
# Club Pts
1
Wascana
Bantam, Bantam M, Bantam W
615
2
Calgary   263
3 Saskatoon 220.5
3
Toba  220.5