Georges Delisle
Club de Canoë-Kayak
Lac Beauport
 
Charles Slade
(Builder)
Rideau Canoe Club
Dwight Corbin
(Official)
Orenda Canoe Club
 
2006
 
NATIONAL CHAMPIONS
MISSISSAUGA (19)
CANMAS CHAMPIONS
BALMY BEACH (3)
ONTARIO CHAMPIONS
MISSISSAUGA (23)
QUEBEC PROVINCIAL CHAMPIONS
LAC BEAUPORT (11)
EOD CHAMPIONS
   
WOD CHAMPIONS
MISSISSAUGA (36)
QUEBEC DIVISION CHAMPIONS
LAC BEAUPORT
CLOVERLEAF CHAMPIONS
LAC BEAUPORT
NATIONAL CHAMPIONSHIPS August 23-27
2006 Book of Champions Medalists and Burgees 
Regina, SK; Wascana Lake; Wascana Racing Canoe Club
# Club Pts
1
MISSISSAUGA (19)
Juvenile M, Junior M, Senior W, Masters M, Masters W
760
2
BURLOAK
Junior M, Senior M 
466
3
MIC MAC
Juvenile W
402

4
Wascana 341
5
Banook 321
6
Cheema
Midget M
317
6
Rideau 306
8
Lac Beauport 260
9
Cap-de-la-Madeleine 258
10
Pointe Claire 221
11
Lachine 210
12
Senobe
Midget W
177
13
Otterburn 162
14
Ridge 144
15
Balmy Beach 134
16
Toba 129
17
Saskatoon 115
18
Orenda 93
19
Maskwa 87
20
Nanaimo 50
21
Calgary 48
22
Greater Edmonton 34
23
Burnaby 31
24
Richmond Hill 21
25
Gananoque 20
26
Sherbrooke 18
27
Kennebecasis 16
27
Sackawa 16
29
Carleton Place 14
30
London 12
31
Pisiquid 8
32
West Rouge 4
33
North Bay 3
34
Ottawa River 2
Canoe Kayak Canada
CANMAS August 28
Regina, SK; Wascana Lake; Wascana RCC
# Club Pts
1
BALMY BEACH (3) 446
2
Wascana 409
3
Burloak 397
4
Mississauga 267
5
Viking 252
6
Burnaby 251
7
Rideau 235
8
Toba 182
9
Calgary 158
10
Richmond Hill 134
11
Saskatoon 133
12
Cap-de-la-Madeleine 58
13
West Rouge 48
14
Banook 44
14
Ridge 44
16
Senobe 40
17
Pointe Claire 37
18
Greater Edmonton 22
CanMas
CLOVERLEAF August 13
Lac Sergent, QC; Lac Sergent; CC Lac Sergent
# Club Pts
1
LAC BEAUPORT 255
2
Rideau 213
3
Lachine
Peewee W
120 
4
Lac Sergent 119
5
Otterburn 77
6
Cap-de-la-Madeleine 75
7
Mississauga 60
8
Gananoque 58
9
Deux Rives 50
10
Ottawa River 48
11
Sherbrooke 46
12
London 33
13
Carleton Place 20
13
Balmy Beach 20
15
Sydenham Lake 19
16
Richmond Hill 16
17
Pointe Claire 12
18
Toronto Island 4
CC Lac Sergent
PROVINCIAL & DIVISIONAL CHAMPIONSHIPS
ONTARIO CHAMPIONSHIPS ??
Ottawa, ON; Mooney's Bay; Rideau Canoe Club
# Club Pts
1
Mississauga (23)
Junior, Juvenile, Midget, Bantam
562
2
Rideau 379
3
Burloak 313
4
Balmy Beach 210
5
Carleton Place 115
6
Richmond Hill 96
7
London 78
8
Gananoque 64
9
West Rouge 59
10
Sydenham Lake 33
11
Ottawa River 22
12
Ak-O-Mak 12
13
North Bay 9
OCSRA Records
EASTERN ONTARIO DIVISION August 4
??
# Club Pts
1   Unknown Champion  
2      
3      
4      
EOD U15 CHAMPIONS
Rideau
WESTERN ONTARIO DIVISION ??
??
# Club Pts
1
Mississauga (36)
Junior, Juvenile, Midget, Peewee, Peewee W, Atom, Atom W
 
2      
3      
4      
QUEBEC CHAMPIONSHIPS August 6-7
Montreal, QC; Olympic Basin; AQCKV
# Club Pts
1
Lac Beauport (11)
Senior, Junior, Juvenile, Midget, Bantam, Peewee
615
2
Cap-de-la-Madeleine
Open
411
3
Pointe Claire
Masters
352
4
Lachine
213
5
Otterburn
192
6
Lac Sergent
93
7
Sherbrooke
71
8
Deux Rives
57
9
Cartierville
10
10
Lac St-Joseph
5
11
Cascades
0
11
Shawinigan
0
11
Viking
0
12
Onake
-4
Canoë-Kayak Quebec
QUEBEC DIVISION August 6-7
Montreal, QC; Olympic Basin; AQCKV
# Club Pts
1
Lac Beauport
Midget, Juvenile, Junior, Senior
443
2
Cap-de-la-Madeleine
Open
338
3
Pointe Claire
Masters
331
4
Lachine
152
5
Otterburn
139
6
Lac Sergent
46
7
Sherbrooke
41
8
Deux Rives
26
9
Lac St-Joseph
5
10
Cartierville
0
10
Cascades
0
10
Shawinigan
0
10
Viking
0
Canoë-Kayak Quebec
SENIOR WORLD CHAMPIONSHIPS August 17-20
2006
Szeged, Hungary The Maty-ér
HUN
455
Richard Dober Jr. K2 500
Andrew Willows K2 500
Attila Buday C2 1000
Tamas Buday Jr. C2 1000
Andrew Russell C4 1000
Thomas Hall C4 1000
Kyle Jeffery C4 1000
Dmitri Joukovski C4 1000
Karen Furneaux K1 200
Adam Van Koeverden K1 1000 4th, K1 500 4th
Andrew Russell C2 200 5th, C4 500 6th
Jillian D'Alessio K1 1000 5th, K4 200 8th
Gabriel Beauchesne-Sévigny C2 200 5th
Karen Furneaux K1 500 5th
Mark Oldershaw C1 500 6th
Richard Dalton C1 1000 6th
Thomas Hall C4 500 6th
Dmitri Joukovski C4 500 6th
Kyle Jeffery C4 500 6th
Richard Dober Jr. K4 1000 7th
Steve Jorens K4 1000 7th
Andrew Willows K4 1000 7th
Ryan Cuthbert K4 1000 7th
Attila Buday C2 500 8th
Tamas Buday Jr. C2 500 8th
Geneviève Beauchesne-Sévigny K4 200 8th
Victoria Tuttle K4 200 8th
Mylanie Barré K4 200 8th
GER
381
POL
323
RUS
313
CAN
261
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Competitors:
David Anderson, Ryan Cuthbert, Richard Dober Jr., Mark de Jonge, Rhys Hill, Steven Jorens, Adam van Koeverden, Angus Mortimer, Andrew Willows,
Mylanie Barré, Geneviève Beauchesne-Sévigny, Jillian D’Alessio, Émilie Fournel, Karen Furneaux, Kristin Gauthier, Victoria Tuttle, Gabriel Beauchesne-Sévigny, Attila Buday, Tamas Buday Jr., Richard Dalton, Thomas Hall, Kyle Jeffery, Dmitri Joukovski, Mark Oldershaw, Andrew Russell

EU Canoe Results
PAN AMERICAN CANOE CHAMPIONSHIPS September 15-17
2006 Mexico City, Mexico Lake Xochimilco
CANADA
Émilie Fournel K1 500 K1 200 K4 500 K4 1000 K4 200
Jillian D'Alessio K1 1000 K4 500 K4 1000 K2 500 K4 200
Mallorie Nicholson C1 200 C1 500 C2 1000
Gillian Fedechko C2 200 C2 500 C2 1000
Christine Wessman C1 1000 C2 200 C2 500
Geneviève Beauchesne-Sévigny
K4 500 K4 1000 K2 500 K4 200
Mark Oldershaw C1 200 C1 500 C1 1000
Angus Mortimer K1 500 K1 1000 K4 1000
Camille Tessier-Bussières K4 1000 K4 500 K4 200
Gabriel Beauchesne-Sévigny C2 200 C2 500 C2 1000
Andrew Russell C2 200 C2 500 C2 1000
Genevieve Orton K4 1000
Ryan Cochrane K2 500 K4 500 K4 1000
Chris Pellini K2 500 K4 500 K4 1000
Rhys Hill K4 500 K4 1000
David Therrien K4 500
Angus Mortimer K1 200 4th, K4 200 4th
Ryan Cochrane K2 200 4th, K4 200 4th
Rhys Hill K2 200 4th, K4 200 4th
Chris Pellini K4 200 4th, K2 1000 5th
Jillian D'Alessio K2 200 4th
Geneviève Beauchesne-Sévigny K2 200 4th
David Therrien K2 1000 5th
1st
338
Senior
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Junior
Victoria Bain C1 1000 C2 1000 C2 500 C2 200 C1 500
Erika Taras K2 500 K2 200 K4 1000 K2 1000 K4 500 K4 200
Trista Neilly K2 500 K2 200 K4 1000 K4 500 K4 200
Rachel Marcuson C2 1000 C2 500 C2 200 C1 200

Shaun Fair K4 200 K4 500 K4 1000
Joseph Coupal K4 1000 K4 500 K4 200
Michael Drouin K4 1000 K4 500 K4 200
Ian Miller K4 1000 K4 500 K4 200

Marie-Pier Langlois
K1 200 K4 1000 K4 500 K4 200
Nicole Haywood C1 500 C1 200 C1 1000
Una Lounder K1 1000 K1 500
Kristin Bauder K4 1000 K2 1000 K4 500 K4 200
Connor Taras K2 200 K2 1000 K1 500
Lyall Hatton K2 200 K2 1000
David Therrien K1 200 K1 1000
Todd MacDonald C1 500 C2 1000 C2 200 C1 1000 C2 500
Sean McBeath C2 1000 C2 200 C2 500
Antoine Meunier C2 1000 C1 200 C2 200
Dennis Stever C2 1000 C2 200
Connor Taras K2 500 4th
Lyall Hatton K2 500 4th
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Competitors:
Ryan Cochrane, Rhys Hill, Angus Mortimer, Chris Pellini, David Therrien,
Geneviève Beauchesne-Sévigny, Jillian D’Alessio, Émilie Fournel, Una Lounder, Camille Tessier-Bussières, Gabriel Beauchesne-Sévigny, Ian Mortimer, Mark Oldershaw, Andrew Russell, Michael Drouin, Joseph Coupal, Shaun Fair, Lyall Hatton, Ian Miller, Connor Taras, Todd MacDonald, Sean McBeath, Antoine Meunier, Dennis Stever, Kristin Bauder, Marie-Pier Langlois, Trista Neilly, Erika Taras, Victoria Bain, Nicole Haywood, Rachel Marcuson, Gillian Fedechko, Mallorie Nicholson, Christine Wessman
CKC Archives
NB: 2006 marks the beginning of the official 4-part World Champion series (3 World Cups plus World Championships).
WORLD CUP #1 May 12-14
2006
Poznan, Poland Lake Malta
    Adam Van Koeverden K1 500 K1 1000
Émilie Fournel K1 200
Karen Furneaux K1 500 K1 200
Richard Dalton C1 1000
Richard Dober Jr. K4 200
Andrew Willows K4 200
Steve Jorens K4 200
Ryan Cuthbert K4 200

Tamas Buday Jr.
C2 1000 4th,C4 1000 4th,C2 500 6th, C4 500 6th, C4 200 6th
Attila Buday C2 1000 4th, C4 1000 4th, C2 500 6th, C4 200 6th
Thomas Hall C4 1000 4th,C4 500 6th, C4 200 6th
Dmitri Joukovski C4 1000 4th, C2 200 8th
Émilie Fournel K1 500 5th
Ian Mortimer C4 500 6th, C4 200 6th
Mark Oldershaw C1 500 6th, C1 1000 8th
Richard Dober Jr. K4 1000 6th, K4 500 8th
Andrew Willows K4 1000 6th, K4 500 8th
Ryan Cuthbert K4 1000 6th, K4 500 8th
Steve Jorens K4 1000 6th, K4 500 8th
Kyle Jeffery C4 500 6th
Kristin Gauthier K2 1000 6th
Mylanie Barré K2 1000 6th
Karen Furneaux K1 1000 7th
Richard Dalton C2 200 8th
Jillian D'Alessio
K4 500 9th
Jennifer Adamson K4 500 9th
Marie-Christine Schmidt K4 500 9th
Victoria Tuttle K4 500 9th
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
CKC Archives
WORLD CUP #2 May 26-28
2006
Duisburg, Germany Sportspark Duisburg
    Adam Van Koeverden K1 500 K1 1000
Richard Dober Jr. K4 1000
Steve Jorens K4 1000
Ryan Cuthbert K4 1000
Andrew Willows K4 1000
Thomas Hall C1 Relay
Mark Oldershaw C1 Relay
Kyle Jeffery C1 Relay
Ian Mortimer C1 Relay
Karen Furneaux K1 500
Attila Buday C2 1000 4th, C2 500 9th
Tamas Buday Jr. C2 1000 4th, C2 500 9th
Richard Dalton C1 1000 4th
Ian Mortimer C4 1000 4th
Kyle Jeffery C4 1000 4th
Thomas Hall C4 1000 4th
Dmitri Joukovski C4 1000 4th
Richard Dober Jr. K2 500 4th
Andrew Willows K2 500 4th
Émilie Fournel K1 500 5th
Mark Oldershaw C1 500 6th
Angus Mortimer K4 500 7th
Mark De Jonge K4 500 7th
David Anderson K4 500 7th
Rhys Hill K4 500 7th
Thomas Hall C1 500 9th
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
CKC Archives
WORLD CUP #3 September 1-3
2006
Guangzhou, China ??
    Adam Van Koeverden K1 500 K1 1000 K4 200 K4 500  K4 1000  
Mark Oldershaw C1 500
 
Attila Buday C2 1000 C2 500  
Tamas Buday Jr.
C2 1000 C2 500
 
Andrew Willows K4 200 K4 500  K4 1000    
Ryan Cuthbert K4 200 K2 1000 K4 500
 K4 1000    
Steve Jorens K4 200 K2 1000 K4 500  K4 1000     
Andrew Willows K1 200 5th, K2 500 6th
Adam Van Koeverden K1 200 6th
Ryan Cuthbert K2 500 6th
 
 
 
 
 
Canoe Kayak Canada
FLANDERS CUP May 5-7
2006
Hazewinkel, Belgium Hazewinkel Lake
 
 
   
   
 

Competitors:

BYDGOSZCZ INTERNATIONAL REGATTA June 24-25
2006
Bydgoszcz, Poland Brda River
U23
Chris Pellini K1 1000  
Gabriel Beauchesne-Sévigny C2 1000 C4 1000 C1 1000
 
Andrew Russell C2 1000 C4 1000
Genevieve Orton K2 1000 K2 500
   
Kia Byers K2 1000 K2 500
   
Ben Russell C4 1000
Jamie Andison C4 1000


Ryan Cochrane K1 1000 4th, K2 1000 7th, K4 1000 7th
Chris Pellini K2 1000 5th, K4 1000 7th
Brady Reardon K2 1000 5th, K4 1000 7th
Ben Russell C1 1000 6th, C2 1000 8th
Genevieve Orton
K1 1000 7th
Jeffrey Van Horne K2 1000 7th, K4 1000 7th
Jamie Andison C2 1000 8th
Kia Byers K1 1000 9th
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Junior
Lyall Hatton K2 1000 K4 1000  
Connor Taras
K2 1000
K4 1000  
Una Lounder
K1 1000
 
David Therrien K1 1000
K4 1000  
Geoff Clarke K4 1000  

Dennis Stever C1 1000 6th
Geoff Clarke K1 1000 8th
Marie-Pier Langlois K1 1000 8th
Dustin Shaw C1 1000 9th
Leslie Lewis K2 1000 9th
Hannah Vaughan K2 1000 9th
 
 
 
 
 
 

Competitors:
U23: Chris Pellini, Ryan Cochrane, Gabriel Beauchesne-Sévigny, Ben Russell, Genevieve Orton, Kia Byers, Brady Reardon, Andrew Russell, Jeffrey Van Horne, Jamie Andison
Junior: Una Lounder, Geoff Clarke, David Therrien, Dustin Shaw, Dennis Stever, Marie-Pier Langlois, Lyall Hatton, Connor Taras, Leslie Lewis, Hannah Vaughan

Canoe Kayak Canada
HERDECKER INTERNATIONAL REGATTA June 10-11
 
2006
Herdecker, Germany Hengsteysee or Harkortsee
 
U23
Andrew Russell C1 250 C2 250 C4 250 C2 500 C4 500 C1 500
Gabriel Beauchesne-Sévigny
C1 500 C2 250 C4 250 C2 500 C4 500 C1 250
Jamie Andison C4 250 C4 500 C2 250 C2 500
Ben Russell C4 250 C4 500 C2 250 C2 500
Genevieve Orton K1 250 K2 250 K2 500 K1 500
Jeffrey Van Horne K2 250 K4 250 K1 500 K4 500
Chris Pellini K4 250 K1 500 K2 500 K4 500
Ryan Cochrane K2 250 K4 250 K4 500
Kia Byers K2 250 K2 500 K1 250
Brady Reardon K4 250 K2 500 K4 500
Ryan Cochrane K1 250 4th, K2 500 4th, K1 500 7th
Jamie Andison C1 250 4th, C1 500 4th
Jeffrey Van Horne K2 500 4th, K1 250 9th
Kia Byers K1 500 4th
Chris Pellini K2 250 5th, K1 250 5th
Ben Russell C1 250 5th, C1 500 5th
Brady Reardon K2 250 5th, K1 250 8th, K1 500 8th
   
   
   
   
   
   

Junior
Connor Taras K1 250 K2 250 K4 250 K1 500 K2 500 K4 500
Leslie Lewis K1 250 K2 250 K4 250 K2 500 K4 500
Lyall Hatton K4 250 K2 250 K2 500 K4 500 K1 500 K1 250
Hannah Vaughan K2 250 K4 250 K2 500 K4 500 K1 250
David Therrien
K4 250 K4 500 K1 250 K1 500 K2 500
Una Lounder K4 250 K4 500 K2 250 K2 500
Marie-Pier Langlois K4 250 K4 500 K2 250 K2 500
Geoff Clarke
K4 250 K4 500 K2 500
Dustin Shaw C1 250 C1 500
Dennis Stever C1 250 C1 500
Geoff Clarke K1 250 4th, K1 500 4th, K1 250 5th

Marie-Pier Langlois K1 250 4th
Una Lounder K1 250 5th
David Therrien
K1 250 5th
   
   
   
   
Competitors:
U23: Ryan Cochrane, Chris Pellini, Jeffrey Van Horne, Brady Reardon, Andrew Russell, Ben Russell, Gabriel Beauchesne-Sévigny, Jamie Andison, Kia Byers, Genevieve Orton
Junior: Connor Taras, Lyall Hatton, David Therrien, Geoff Clarke, Leslie Lewis, Hannah Vaughan, Una Lounder, Marie-Pier Langlois, Dustin Shaw, Dennis Stever
Canoe Kayak Canada 
RUHR INTERNATIONAL REGATTA June 16-18
2006
Bochum, Germany Kemnader See
Junior
Lyall Hatton K2 1000 K2 500
Connor Taras K2 1000 K2 500

Una Lounder K4 1000 6th
Marie-Pier Langlois K4 1000 6th
Leslie Lewis K1 1000 5th, K2 500 5th, K4 1000 6th
Hannah Vaughan K1 1000 4th, K2 500 5th, K4 1000 6th, K1 500 6th
Lyall Hatton K4 500 4th, K4 1000 5th
Connor Taras K1 500 4th, K4 500 4th, K4 1000 5th
Geoff Clarke K4 500 4th, K4 1000 5th, K2 500 7th, K1 500 8th
David Therrien
K4 500 4th
, K4 1000 5th
, K1 1000 6th, K1 500 6th, K2 500 7th
Dennis Stever C1 1000 6th
   
   
   
   
 
 
 

Competitors:
Una Lounder, Marie-Pier Langlois, Leslie Lewis, Hannah Vaughan, Dustin Shaw, Dennis Stever, David Therrien, Geoff Clarke, Lyall Hatton, Connor Taras

CKC Archives 
CANADA DAY EAST July 1
Ottawa, ON; Mooney's Bay; Rideau Canoe Club
# Club Pts
1
Rideau 550
2
Nova Scotia 441
3
Pointe Claire
407
4
Cap-de-la-Madeleine 391
5
United States 234
6
   
7
   
 
CANADA DAY WEST July 1
Regina, SK; Wascana Lake; Wascana Racing Canoe Club
# Club Pts
1
British Columbia 924
2
Wascana  855
3
Saskatoon  853
4      
5      
6      
7