Sharon Mousseau
Carleton Place Canoe Club
 
1997
 
NATIONAL CHAMPIONS
BURLOAK (4)
CANMAS CHAMPIONS
BURLOAK (4)
ONTARIO CHAMPIONS
BURLOAK (2)
QUEBEC PROVINCIAL CHAMPIONS
LAC BEAUPORT (4)
EOD CHAMPIONS
   
WOD CHAMPIONS
BURLOAK
CLOVERLEAF CHAMPIONS
LAC BEAUPORT
DOMINION DAY CHAMPIONS
MISSISSAUGA (31)
NATIONAL CHAMPIONSHIPS August 27-30
1997 Book of Champions Medalists and Burgees 
Montreal, QC; Olympic Basin; AQCKV
# Club Pts
1
BURLOAK (4)
Junior M, Junior W, Sen M, Sen W, Masters M
364
2
CHEEMA
Juvenile M, Juvenile W
339
3
BANOOK
Midget M
159

4
Mississauga 149
5
Rideau 132
6
Mic Mac
Midget W
117
7
Lac Beauport 98
8
Lachine 89
9
Sherbrooke 88
10
Orenda 73
11
Cap-de-la-Madeleine 66
12
Wascana 64
13
Carleton Place 61
14
West Rouge 50
15
Balmy Beach
Masters W
49
16
Senobe 33
17
Ontaritzi 32
18
Calgary 22
19
Pointe Claire 19
20
Saskatoon 18
21
Burnaby 17
22
North Bay 14
23
Richmond Hill 8
24
Gananoque 7
25
Otterburn 6
26
Maskwa 3
Canadian Canoe Association
CANMAS August 31
Montreal, QC; Olympic Basin; AQCKV
# Club Pts
1
BURLOAK (4)  
2
   
3
   
4
   
5
   
6
   
7      
8      
9      
10      
CLOVERLEAF August 24
Sherbrooke, QC; Lac des Nations; C de CK Sherbrooke
# Club Pts
1
LAC BEAUPORT
Bantam W, Peewee M
 
2
Carleton Place  
3
Rideau  
4
   
5      
6      
7      
8      
9      
10      
PROVINCIAL & DIVISIONAL CHAMPIONSHIPS
ONTARIO CHAMPIONSHIPS August 16
Welland, ON, Welland Canal; OCSRA
# Club Pts
1
Burloak (2)
Junior Open, Masters
451
2 Mississauga
Juvenile
338
3 Rideau 320
4 Carleton Place 223
5 West Rouge 113
6 Balmy Beach 90
7 Gananoque 64
8 Richmond Hill 27
9 North Bay 14
Tabulation of Points
EASTERN ONTARIO DIVISION August 2
Ottawa, ON; Mooney's Bay; Rideau Canoe Club
# Club Pts
1   Unknown Champion  
2      
3      
4      
WESTERN ONTARIO DIVISION August 2-3
Welland, ON, Welland Canal; WOD
# Club Pts
1
Burloak
Junior, Bantam M, Peewee W, Peewee
 
2
   
3
   
4
   
 
Mississauga
Juvenile, Midget, Peewee M
 
Burloak Canoe Club
QUEBEC CHAMPIONSHIPS August 1-3
Lac Beauport, QC; Lac Beauport; C de CK Lac Beauport
# Club Pts
1
Lac Beauport (4)
Bantam, Bantam M & W, Peewee, Peewee M & W
 
2      
3      
4      
QUEBEC DIVISION July 19
Montreal, QC, Olympic Basin
# Club Pts  
1
Lac Beauport (4)    
2        
3        
       
SENIOR WORLD CHAMPIONSHIPS August 20-24

1997
Dartmouth, NS, Canada Lake Banook
    Caroline Brunet K1 200 K1 500 K1 1000
Karen Furneaux K4 200
Marie-Josée Gibeau-Ouimet K4 200
Corrina Kennedy K4 200
Danica Rice K4 200
Steve Giles C1 500 4th, C1 200 6th, C1 1000 6th
Marie-Josée Gibeau-Ouimet K2 200 5th, K2 1000 9th
Kelly O'Leary K2 200 5th, K2 1000 9th
Karen Furneaux K4 500 5th
Kamini Jain K4 500 5th
Danica Rice K4 500 5th
Corrina Kennedy K4 500 5th
Attila Buday C2 1000 6th
Tamas Buday Jr. C2 1000 6th
Craig O'Leary C4 1000 8th, C4 500 8th
Gavin Maxwell C4 1000 8th, C4 500 8th
Mike Scarola C4 1000 8th
Matt Patterson C4 1000 8th
Dan Howe C4 500 8th
André Pellerin C4 500 8th
Mihai Apostal K1 500 9th
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

Competitors:
Caroline Brunet, Karen Furneaux, Marie-Josée Gibeau-Ouimet, Kamini Jain, Corrina Kennedy, Danica Rice, Attila Buday, Tamas Buday Jr., Steve Giles, André Pellerin, Dan Howe, Mike Scarola, Matt Patterson, Craig O'Leary, Krassimir Borissov, Graham Cobb, Greg Redman, Dominic Sauvé, Adrian Richardson, Ian Levac, Nathan Luce, Victor Neuspiel

EU Canoe Results
JUNIOR WORLD CHAMPIONSHIPS July 19-23
1997
Lahti, Finland Joutjärvi
    No Medals

Richard Dalton C1 500 4th, C1 1000 6th
Ken MacIntosh C2 1000 4th
Dan MacMath C2 1000 4th
Mylanie Barré K2 500 5th, K4 500 8th
Mandy Dunford K2 500 5th, K4 500 8th
Carrie Lightbound K1 500 6th, K4 500 8th
Geneviève Dussault K4 500 8th
   
   
   
   
Competitors:
Carrie Lightbound, Mylanie Barré, Mandy Dunford, Geneviève Dussault, Richard Dalton, Ken MacIntosh, Dan MacMath, Steve Ross, Kyle Jeffery, Ross O'Donnell, Mark Langford, Mike Kerrivan, Andrew Willows, Ryan Cuthbert, Mike Wadel, Jean-Christophe Pothier, Michael Ripley
WORLD CUP #1 May 2-4
1997
Mechelen, Belgium Hazewinkel Lake
     
WORLD CUP #2 May 30-June1 'WESTEL CUP'
1997
Szeged, Hungary The Maty-ér
     
WORLD CUP #3 July 11-13
1997
Poznan, Poland Lake Malta
     
LINZ INTERNATIONAL REGATTA May 10-11
 
1997
Linz, Austria ??
       
Competitors:
MILAN INTERNATIONAL REGATTA May 17-18
 
1997
Milan, Italy Idroscalo
       
Competitors:
HUNGARIAN NATIONAL CHAMPIONSHIPS June 13-15
 
1997
Szeged, Hungary The Maty-ér
       
Competitors:
DUISBURG INTERNATIONAL REGATTA June 20-22
1997
Duisburg, Germany Bertasee
CANADA
??
??
   
   

Competitors:

DOMINION DAY REGATTA July 1
# Club Pts
Toronto, ON, Long Pond, Centre Island, DDRA
1
Mississauga (31)  
2      
3      
4      
CANADA DAY EAST July 1
Ottawa, ON; Mooney's Bay; Rideau Canoe Club
# Club Pts
1      
2      
3      
4      
5      
6
   
7
   
 
CANADA DAY WEST June 29-July 1
Regina, SK; Wascana Lake; Wascana Racing Canoe Club
# Club Pts
1
Wascana
 
2      
3      
4      
5      
6      
7      
 
   
CANADA GAMES August 9-23
Winnipeg Paddling Club
Lake Minnedosa

# Province
Total
Lake Minnedosa, Minnedosa, MB; Winnipeg Paddling Club
1 Nova Scotia (2)
16
5
3
24
2 Quebec 
4
13
4
21
3 Ontario
3
2
12
17
4 British Columbia
2
3
1
6
5 Saskatchewan
1
3
3
7
6 Alberta
1
0
2
3
7 New Brunswick
0
1
2
3
             
NOVA SCOTIA
Cheema
Matthew Ripley C4 1000 C1 6k , Dereck Bordeleau K2 200 K4 1000 , Pierre Pellerin K4 1000 , MacLean Comstock K1 200 K1 1000 K2 200 K2 500 K4 500 K1 6k , Johanna Hoehne K2 500 K2 1000 K4 500 , Victoria Latorovski K2 6k
Orenda
Brendan O'Connor C2 200 C4 1000 C2 6k , Andrew Tyrell K1 500 K1 200 K2 1000 , Chad Brooks K2 500 K2 1000 K4 1000 K1 6k , Paul Mullen K1 1000 K2 500 K2 200 K4 1000 , Elizabeth Orton K1 500 K2 200 K2 1000 K4 500 K2 6k
Mic Mac
Andrew Ward C4 1000 , Holly Weis K4 500
Banook
David Russell C2 500 C2 200 C2 6k
Abenaki
Jonathan Pike C1 1000 C1 200 C2 500 C4 1000  
QUEBEC
Cap-de-la-Madeleine
Dany Boisclair K1 200 K2 500 K2 200 K4 1000 , Marie-Hélène Giasson K4 500 , Catherine Poudrier K4 500 K1 6k , Annick Lefebvre K2 200
Lac Beauport
Luc Grenier C2 500 C2 200 , Dominic Jutras C2 1000 C4 1000 C2 6k , Frédéric Thivièrge K1 500 K2 1000 K2 200 K4 1000 , Richard Dober Jr. K1 1000 K2 500 K1 6k
Sherbrooke
Frédéric Maréchal K2 1000 K4 1000 K2 6k , David Lacroix K4 1000 K2 6k , Anik Levac K2 500 K2 200 K4 200
Lachine
Daniel Bertrand C1 500 C2 1000 C4 1000 C2 6k , Virginie St-Onge K2 500 K4 500
Pointe Claire
Michel Archambault C1 200 C2 200 C2 500 C4 1000 , Thomas Hall C1 1000 C4 1000
ONTARIO
Rideau
Scott Seaby C1 200 C1 500 C2 500 C2 1000 , Mark Ridgeway C2 500 C2 1000 C4 1000 , Sebastian Fallu C4 1000 , Marc Dagenais K4 1000 , Lynn Dagenais K2 200
Burloak
Chelsea Kirkby K1 500 K1 1000 K2 1000 K4 500 , Paul Keyes C2 200 C4 1000 , Adam van Koeverden K1 1000 , Dominique Forand K4 500 K2 6k
Mississauga
Sean Buckley K2 500 K4 1000 , John Osborne K4 1000 K1 6k , Christina Schwarz K1 200 K2 1000 K2 200 K4 500 K2 6k
Balmy Beach
Tom Milway C2 200 C4 1000
West Rouge
Mike Ante K2 500 K4 1000
Carleton Place
Alison Tuttle K4 500  
BRITISH COLUMBIA
Burnaby
Kate Ballem K1 1000 K1 500 K2 500 K2 1000 K2 6k , Merryn Sturgess K2 500 K2 1000 K2 6k
Ridge
Lief Einarson K1 500
SASKATCHEWAN
Wascana
Dave Robertson C2 1000 C2 6k , Josh Henderson C2 1000 C2 6k , Sarah Harper K1 200
Saskatoon
Jonathan Melville C1 6k , Dan Hryhorchuk K2 1000 , Craig Stehr K2 1000 , Mike Maksymiuk K2 200
Prince Albert
Lanny Ulmer K1 200 K2 200
ALBERTA
Strathcona
Mike Oviatt C1 500 C1 1000 , Mike McGie K2 6k
St. Albert
Erol Ozberk K2 6k
NEW BRUNSWICK
Kennebecasis
Patrick Donahey K2 6k , Shawn Murray C2 6k , Kim Flood K1 6k 2001 K1 200 K1 1000 K2 500  
Nackawic
Darren MacDonald C1 6k